Mysleli sme si, že najhorší bol mečiarizmus. Hovoria o vražde reportéra Jána Kuciaka košickí novinári
Historicky prvá vražda novinára na Slovensku šokovala aj košických žurnalistov. Zhodujú sa v tom, že ide o udalosť, ktorá v našom mediálnom prostredí nemá obdobu a bude mať na neho vážne následky.
Investigatívneho reportéra portálu Aktuality Jána Kuciaka zastrelili spolu so snúbenicou v jeho rodinnom dome v okrese Galanta. Polícia prípad vyšetruje ako dvojnásobnú úkladnú vraždu.
Policajný prezident Tibor Gašpar dnes informoval, že motív skutku „pravdepodobne“ súvisí s investigatívnou prácou reportéra. Dodal, že Slovensko ešte nikdy nečelilo takémuto bezprecedentnému útoku na novinára.
Vraždu žurnalistu dnes odsúdili politici vládnych a opozičných parlamentných aj mimoparlamentných strán, predseda vlády Robert Fico (Smer), prezident Andrej Kiska, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, šéf Európskeho parlamentu a slovenskí europoslanci, aj novinárske organizácie.
Aj o Košičanoch v zdravotníctve
Fico vyhlásil, že prípad bude vyšetrovať špeciálny tím, aj to, že vláda ponúka odmenu milión eur za informácie, ktoré povedú k vypátraniu páchateľa alebo páchateľov.
Kuciak mal 28 rokov a písal najmä o podozreniach z daňových podvodov, v ktorých figurovali aj ľudia z prostredia blízkeho strane Smer. Posledný rok sa venoval najmä kauzám podnikateľa Mariána Kočnera.
Je aj autorom niekoľkých článkov, ktoré súviseli s Košičanmi. Písal napríklad o vyšetrovaní predraženého tendra na nákup ultrazvukov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a o niektorých zákazkách takzvanej košickej zdravotníckej skupiny.
Tragická udalosť dnes rezonovala aj v košickej novinárskej obci. Šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi predpovedá, že ak sa potvrdí, že vražda Kuciaka a jeho partnerky súvisela s jeho novinárskou prácou, bude to trauma krajiny takého rangu ako únos prezidentovho syna alebo vražda Remiáša.
„Viac než vrah ma zaujíma objednávateľ vraždy. Dúfam, že vyšetrovanie nebude trvať dvadsať rokov. Práve zdĺhavé vyšetrovanie a tiež nepochopiteľné verdikty súdov posmeľujú zločincov, že nemusia mať strach pred zákonom,“ povedal.
Jesenský: Mafiánsky štát
Šéfredaktor denníka KOŠICE:DNES Mikuláš Jesenský bol presvedčený, že horšie časy ako za vlády Vladimíra Mečiara už nemôžu nastať. Spomína na niektorých redaktorov, ktorých vtedy zbili alebo im podpálili auto.
„Vražda novinára je z inej kategórie. Je správou o stave našej spoločnosti, o štádiu vývoja mafiánskeho štátu, v ktorom žijeme,“ povedal.
Šéfredaktor denníka KORZÁR Jaroslav Vrábeľ tiež hovorí o primitívnych mafiánskych praktikách 90–tych rokov, kedy aj redaktori týchto novín zažili niekoľko fyzických napadnutí.
„Až do dnes som mal pocit, že nepohodlní novinári, aj aktívni občania, ktorí strkajú nos do citlivých vecí, už čelia síce stále špinavým, no skôr moderným, sofistikovaným praktikám mocných. Táto vražda je šokujúca, otrasná, všetko obracia naruby a je to ťažká krvavá rana pre celú našu krajinu,“ povedal Vrábeľ.
Postaviť sa musí verejnosť
Dlhoročný košický reportér agentúry SITA Marián Angelovič upozorňuje, že nestačí, aby sa proti takýmto praktikám postavili len novinári, ale jasne a nahlas ich musí odmietnuť aj široká verejnosť.
„Zdá sa, že sa opäť vracajú najhoršie časy mečiarizmu. Je krajne znepokojujúce, že problémy, nech už sú akékoľvek, sa opäť začínajú riešiť násilím a vraždami,“ povedal.
Komentátor portálu noviny.sk Arpád Soltész, ktorý v 90. rokoch písal pre Košický večer a Korzár, vraví, že touto tragédiou došlo k prelomeniu dvoch psychologických bariér naraz.
Horšie ako mafia
„Po prvé, zavraždili novinára. Každý, kto robí investigatívnu žurnalistiku, a robí ju dobre, vie, že sa mu môže stať niečo zlé. Nepripúšťa si to, ale vie o tom a riziko je súčasťou jeho práce. Ale zabili aj Janovu partnerku, ktorá s jeho prácou nemá nič spoločné. Rodinám a blízkym neubližovala ani tá najhoršia mafiánska spodina v 90. rokoch,“ povedal.
Bývalému novinárovi Tiborovi Ferkovi, ktorý v Košiciach pracoval v denníku Slovenský východ a regionálnej redakcii denníka SME, tiež ožívajú spomienky na obludné časy mečiarizmu.
„Prvá vražda novinára by nemala otupiť pero ani odvahu tých, ktorí sa venujú odhaleniam korupcie a iných závažných trestných činov. Na to je však potrebná ich spoľahlivá ochrana zo strany orgánov slúžiacich spravodlivosti a bezpečnosti,“ uviedol.
(ROK, HKL, FER)
foto: tasr
Čítajte aj:
- Zavraždili novinára! Bola motívom jeho práca?
- Vyhlásenie šéfredaktorov k vražde Jána Kuciaka
- Poznámka: Milión eur