Na Baštovej odkrývajú košickú históriu
Mesto Košice sa vyvinulo z trhovej osady Villa Cassa, o ktorej je prvá písomná zmienka z roku 1230. Preto sa niet čomu čudovať, že aj dnes archeológovia objavujú v rôznych častiach mesta historické artefakty.
Momentálne prebieha archeologický výskum na Baštovej ulici, kde sa chystá nová bytová výstavba. Výskum sa vykonáva pod hlavičkou Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach a jeho šéfom je Rastislav Rusnák z Katedry teórie a dejín umenia.
„Na Baštovej sme začali pracovať už v decembri 2019, ale potom výskum prerušila zima a neskôr korona. Do terénu sme sa vrátili až v máji.“
Podľa R. Rusnáka sa celé nálezisko nachádza v pásme stredovekých mestských hradieb, ktoré boli stavané zhruba od prelomu 13. a 14. storočia až do druhej polovice 15. storočia.
[ad][/ad]Remeselné pracoviská
„Ide o celkovo štyri línie hradieb. O ich existencii sme vedeli a výskum ich len potvrdil,“ konštatuje archeológ, pre ktorého je v tomto výskume najzaujímavejšia prítomnosť pozostatkov akýchsi poľných remeselných pracovísk.
„Boli umiestnené pred hradby mesta a možno ich predbežne datovať do obdobia druhej polovice 14. až prvej polovice 15. storočia, teda do čias, keď stáli pravdepodobne iba prvé dve línie mestských hradieb.“
Na mieste výskumu bolo objavené aj pracovisko hrnčiara. „Našli sa pozostatky dvoch až štyroch pecí a viacero kolových jám, ktoré indikujú prítomnosť zastrešených objektov. Momentálne odkrývame aj studňu, ktorá, zdá sa, časovo súvisí s nálezmi pecí,“ predstavuje nálety R. Rusnák.
Zvieracie i ľudské kosti
Archeológov zaujalo aj neprimerane veľké množstvo kostí z ošípaných. „Tento nález otvára otázku, či niekde v blízkosti nebolo aj ďalšie remeselné pracovisko súvisiace buď z porážaním zvierat (jatky), prípadne so spracovaním kože. Okrem kostí však pre túto možnosť zatiaľ v archeologických prameňoch nenachádzame dostatok opôr.“
V priestore medzi prvými dvoma líniami hradieb, nazývanými parkán, v tomto čase práve odkrývajú aj ľudské pozostatky.
„Ide o známe, no doteraz málo skúmané miesto pochovávania obyvateľov Košíc, ktoré spadá do obdobia včasného novoveku s ťažiskom v 17. storočí. V tej dobe už boli najstaršie hradby mesta morálne zastaralé, a tak priestor poslúžil novému účelu – pochovávaniu. Zatiaľ sme odkryli 23 hrobov, ďalšie sa dajú očakávať.“
Cenné poznatky
Archeológovia nenašli žiadne významné poklady. „Cenné sú iba nové poznatky, ktoré výskum prináša,“ konštatuje Rusnák a dodáva, že terénnu časť výskumu by chceli ukončiť v priebehu budúceho mesiaca. „Nálezy budú ošetrené, ak to okolnosti dovolia i rekonštruované. Výsledky výskumu budú spracované a publikované tak, aby s nimi mohla pracovať celá odborná verejnosť.“
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková