Na Ludmanskej ulici prišli o parkovacie miesta
Obyvatelia vežiaka na Ludmanskej 5 sú napálení na parkovaciu firmu EEI. Namiesto siedmich parkovacích miest priamo pod blokom im totiž po zásahoch ostali len tri, a aj tak na nich nemôžu autá odstaviť.
Pod vežiakom sa objavili tri vyhradené parkovacie miesta pre ťažko zdravotne postihnutých. Jedno z nich označili v rámci povinného percenta podľa dopravných predpisov a ďalšie dve sú vyhradené pre krajské centrum Slovenského zväzu telesne postihnutých (SZTP).
Kancelárie vo vedľajšom bloku
„Miesta pre vozičkárov sú širšie ako ostatné, takže tam, kde sme mali štyri miesta, sú len tri. Okrem toho sme prišli aj o ďalšie tri miesta za tými vyhradenými. Je tam už osadená značka Zákaz zastavenia a už som tam takmer platil pokutu. Vraj je tam tá značka preto, aby mohli autá z vyhradených miest vycúvať. Ale najnepochopiteľnejšie je, že kancelária SZTP vôbec nesídli v bloku, kde majú vyhradené miesta. Je na Ludmanskej 3 v dlhom paneláku, ktorý má parkovisko z druhej strany,“ opísal nám problém obyvateľov vežiaka jeden z nich.
Pred nástupom firmy EEI parkovali autá zväzu vedľa budovy s elektrickou rozvodňou. Mali to ku kanceláriám podstatne bližšie ako teraz.
Pri rozvodni stáť nemôžu
„Práve tieto miesta sme navrhovali ešte na jeseň minulého roku firme EEI. Podľa ich vyjadrenia sa tam však v žiadnom prípade nesmie parkovať. Tak sme žiadali akékoľvek iné dve miesta. Mohli byť, napríklad, aj pred blokom, kde sídlime. Nakoniec mi pracovník EEI povedal, že to vyriešia k našej spokojnosti. A miesta nám vyhradili pred susedným blokom,“ povedala nám predsedkyňa krajského centra SZTP Mária Vargová.
Podľa vlastných slov zo spomínaných miest nemala od začiatku dobrý pocit. „Viem, že miest pod tým vežiakom je na počet bytov veľmi málo. A už sa viackrát stalo, že k nám prišiel nahnevaný pán zo spomínaného domu a vynadal nám. Mne je naozaj ľúto, že nám vyhradili miesta práve pred ich blokom, ale išlo to mimo nás,“ dodala M. Vargová.
Problém nevidia
Pracovníci spoločnosti EEI problém v tom, že na Ludmanskej 5 v súvislosti s vyhradením pre kanceláriu SZTP parkovacie miesta pre obyvateľov bloku ubudli, nevidia.
„Parkovacie miesta boli vytipované po osobnom rozhovore so zodpovedným pracovníkom kancelárie. Miesta sú v lokalite, kde doprava končí a ďalej už nepokračuje,“ sprostredkovala nám stanovisko firmy mediálna zástupkyňa Lucia Chovanová.
Značka Zákaz zastavenia podľa nej nepostavili ľudia z EEI. V zóne s regulovaným parkovaním nie je potrebné osádzať dopravné značky tohto typu, pretože státie a zastavenie je v zóne priamo regulované zónovou značkou. „V dostupnej vzdialenosti tohto bloku sú dostatočné parkovacie kapacity, ktoré sú nevyťažené a sú plne k dispozícii obyvateľom tejto zóny,“ dodala L. Chovanová.
EEI mení taktiku, robí prieskum verejnej mienky
Výstavba nových parkovacích miest na úkor zelene stále dvíha žlč obyvateľom ulíc v nových rezidentských lokalitách. Po vlne nesúhlasu na viacerých uliciach siahla parkovacia spoločnosť EEI po novej taktike.
Obyvatelia Haviarskej a časti Jakobyho ulice si v posledných dňoch našli v schránkach plagáty. Firma EEI im oznámila, že na ich uliciach je na základe stavebného povolenia plánovaná výstavba nových parkovacích miest. Samozrejme, opäť na úkor zelene. Stanovisko k tomu majú poslať e-mailom parkovacej spoločnosti a na miestny úrad mestskej časti Košice – Staré Mesto.
Zásadný nesúhlas
„S výstavbou nových parkovacích miest obyvatelia bloku absolútne nesúhlasia. Odhlasovali sme si to na schôdzi. Prístupová cesta už teraz nestačí a s novými miestami na parkovanie bude premávka opäť hustejšia. Nechceme prísť ani o stromy a zeleň, ktorej veľkú časť sme sami sadili,“ povedal nám aj za svojich susedov predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Haviarskej Jozef Capek.
Rovnaký postoj s podobnými argumentmi majú aj obyvatelia dotknutých častí Jakobyho ulice, ktorí dostali plagáty do schránok.
Kríky chcú presadiť
Aktivizovať sa začali už aj obyvatelia bloku na Magurskej 3, kde majú tiež vyrásť nové parkovacie miesta. „Chcú ich postaviť na páse trávy s kríkmi, ktoré sme si sami vysadili, aby nebol taký ľahký prístup k balkónom na prízemí,“ povedal nám jeden z obyvateľov paneláka.
Podľa EEI plocha, na ktorej navrhujú nové parkovisko, nie je určená na takúto výsadbu. „Práce budú pokračovať až po vyjasnení rozsahu a spôsobu premiestnenia spomínanej zelene na iné vhodné blízke miesto,“ povedala nám mediálna zástupkyňa EEI Lucia Chovanová.
Presne pred rokom po búrlivom zasadnutí mestského zastupiteľstva, na ktorom poslanci napriek nesúhlasu tisícky prítomných Košičanov potvrdili zriadenie desiatich rezidentských zón, vznikla občianska iniciatíva Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. Založila ju skupina nespokojných občanov a jej tvárou sa napokon stal podnikateľ Henrich Burdiga.
„Nálepky, ktoré sme o niekoľko dní začali rozdávať, sa objavili na tisíckach áut v meste. Za uplynulý rok sa nám spolu s ďalšími aktivistami podarilo dosiahnuť viacero úspechov. Zvolali sme najväčšie protestné zhromaždenie pred magistrátom, podieľali sme sa na najmasovejšej petícii venovanej komunálnej téme v Košiciach. Prispeli sme k tomu, že EEI a mesto museli schváliť viaceré ústupky z pôvodného parkovacieho VZN. Je medzi nimi možnosť získania rezidentskej karty pre podnájomníkov, zníženie ceny rezidentskej karty, rozšírenie jej pôsobnosti na susedné rezidentské lokality, ústupky pre ŤZP, alebo možnosť štvorhodinového parkovania návštevníkov na rezidentských miestach v pracovných dňoch. Stále tvrdíme, že parkovanie nemá byť biznis, ale služba občanom, ktorú má riešiť mesto. Košičanom odkazujeme, že nad EEI napokon vyhráme a ja sa o to nikdy neprestanem snažiť,“ bilancuje uplynulý rok H. Burdiga.