Na Slovensku sú najviac zadlžení Košičania, exekúcie neobchádzajú ani dôchodcov
Podľa prieskumu spoločnosti Millward Brown pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, sú na Slovensku najviac zadlžení Košičania. Muži dlhujú v priemere okolo 4 487 eur, zatiaľ čo ženy necelých 3 210 eur.
Jednou z najzraniteľnejších skupín obyvateľov, ktorí sú zadlžení a nestíhajú svoje dlhy splácať, sú dôchodcovia. Počet exekúcií starých ľudí neustále rastie.
V bludnom kruhu
Seniori sa podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera vo väčšine prípadov zadlžia v snahe pomôcť svojim deťom alebo sa nechajú zlákať podvodníkmi. Často sa tak dostávajú do bludného kruhu exekúcií.
„Poznám taký prípad, zverila sa mi kamarátka,“ hovorí Košičanka Márie Mattová. „Syn si zobral úver v nebankovej inštitúcii. Bol bez práce a nesplácal dlhy. Navyše s ňou žil v domácnosti, čiže musela živiť aj jeho,“ pokračuje dôchodkyňa.
Nebanková inštitúcia jej chcela siahnuť na byt. Až po rozhovore s právnikom a dohode o novom splátkovom kalendári pominulo riziko, že zostane v seniorskom veku bez strechy nad hlavou.
Podobnú skúsenosť má aj dôchodkyňa Marta Lešová. „Syn jednej mojej známej mal dlhy, tak si zobrala úver, aby mu pomohla. Nestíhala ho splácať, takže musela predať dom. Je to strašné v tomto veku.“
„Chvalabohu, nemám úver. Prikrývame sa takou perinou, na akú máme,“ hovorí dôchodkyňa Jarmila Havlíková.
Podobné zásady má aj Margita Liptáková: „Snažím sa žiť z toho, čo mám. A keby som aj nemala peniaze, vychovala som tri deti, určite by mi pomohli.“
S exekúciou na krku
Sociálna poisťovňa varuje, že na Slovensku pribúdajú dôchodcovia, ktorí majú na krku exekučné konanie. V minulom roku to bol každý 41. dôchodca. Navyše, za posledné roky sa na Slovensku zvýšil počet exekvovaných dôchodcov o viac ako šesťtisíc. Dlhy sa teda s človekom vezú, aj keď odíde z aktívneho pracovného života. Odchod do starobného či invalidného dôchodku totiž neznamená ukončenie exekučných zrážok.
„Dôchodok je príjmom, ktorý nahrádza odmenu za prácu, a preto podlieha exekúcii rovnako ako mzda. Sociálna poisťovňa mu ich bude naďalej mesačne zrážať z dôchodku na základe príkazu exekučného orgánu, pretože je to jej zákonná povinnosť,“ upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Exekúciám podliehajú všetky druhy dôchodkov. Jediným príjmom, na ktorý exekútor nesiahne, je vianočný príspevok.
Poisťovňa varuje
Sociálna poisťovňa opakovane vyzýva dôchodcov, aby boli obozretní a nepožičiavali si peniaze, na ktoré nemajú dostatočné príjmy. „Netreba podľahnúť najmä lákavým reklamám zo strany nebankových subjektov, ktoré sľubujú lacné pôžičky za niekoľkoeurový mesačný poplatok. Dôverčiví dôchodcovia sa tak často dostávajú do zložitých životných situácií, pričom Sociálna poisťovňa im nemôže exekúcie zastaviť a ani znížiť výšku zrážky, keďže je zo zákona povinná nariadené zrážky vykonať,“ upozorňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Najčastejšie dlhujú nebankovým subjektom dôchodcovia, za nimi nasledujú telekomunikační operátori, po nich zdravotné poisťovne a daňové úrady.
Zmeny od 1. apríla
– všetky exekúcie bude riešiť Okresný súd Banská Bystrica
– výber exekútora bude náhodný (cez počítač)
– náhodný výber exekútora umožní spájať exekúcie vedené proti jednému dlžníkovi u jedného exekútora
– zavádza sa princíp paušálnych nákladov, odmena exekútora bude jedno percento z exekvovanej sumy
– jednoduchší by mal byť aj odklad exekúcie. Povinný môže raz exekúciu požiadať o odklad bezprostredného výkonu exekúcie zo sociálnych dôvodov
– ak sa v priebehu 5 rokov v prípade fyzickej osoby (alebo 2,5 roka v prípade právnickej osoby) nepodarí nič vymôcť, bude môcť súd exekučné konanie zastaviť
Dobrá správa je, že napriek exekučným príkazom musí dôchodcovi zostať aspoň minimum na prežitie. Aktuálne je to 198 eur, ak žije dôchodca sám. V prípade, že sa stará o vyživovanú osobu, zostane mu na ňu takmer sto eur. Ochrane podlieha aj výživné na deti. Ide o sumu 83 eur na jedno dieťa, na každé ďalšie sa zvýši suma o viac ako 34 eur.
Ilustračné foto: shutterstock