Nahnevané video o úbohých raňajkách v košickej nemocnici videlo takmer milión ľudí
Prvého septembra Košičan Robert odvysielal na Facebooku video, ktoré nahral v priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. V priebehu pár dní lámalo rekordy v sledovanosti.
Muž sa vracal z návštevy svojej tehotnej priateľky, ktorá bola hospitalizovaná na Gynekologicko-pôrodníckej klinike UNLP na Triede SNP. V nahrávke rozhorčene opisuje, že pacientky kliniky dostali na raňajky suchý chlieb a téglik kyslej smotany.
Používa aj vulgarizmy a nadáva politikom zo Smeru. „Nech sa dajú hospitalizovať a jedia si to. Nech sa prídu pozrieť, čo napáchali. Mám toho plné zuby,“ hovoril.
Video si dovčera pozrelo vyše 878-tisíc užívateľov sociálnej siete. Rozpútala sa pri ňom diskusia, ktorá mala takmer štyritisíc komentárov.
Príspevok si všimli aj pracovníci oddelenia stravovania univerzitnej nemocnice. Informovali o ňom nutričnú terapeutku, ktorá mala v ten deň službu. Nemocnica tvrdí, že aj keď nemala hlásenú žiadnu sťažnosť, zistila si, ktorej pacientky sa video týka.
„Naša terapeutka navštívila pacientku, ktorá bola prekvapená a nevedela, o čo ide. Pri pohovore zistila, že sa vôbec nesťažuje, akurát nemá rada kyslú smotanu,“ povedala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková. Rozporuje aj informácie, ktoré priateľ pacientky uviedol v nahrávke, s tým, že okrem chleba a smotany dostala žena na raňajky aj jeden rožok, dvadsať gramov masla a sladený čaj.
[ad][/ad]Nemocnica: Šetriaca diéta
Nemocnica v pokynoch na svojej webstránke pacientov upozorňuje, že „stravovanie v nemocnici a predpísaná diéta je súčasťou liečby“, preto majú vo vlastnom záujme konzumovať iba stavu podávanú na oddelení.
„Podľa diétneho systému je to dostatočná porcia pre ležiacu pacientku. Pacientke naordinoval šetriacu diétu lekár. Diéta obsahuje 9 500 kilojoulov, 80 gramov bielkovín, 70 gramov tukov a 320 gramov sacharidov,“ odpovedala Stašková, či súčasťou liečby boli aj kritizované raňajky.
Stravná jednotka, teda surovinová hodnota stravy, pre pacienta na jeden deň je v UNLP 2,84 eur s DPH. Nemocnica potvrdila, že táto suma sa „za posledné roky nemenila“.
Ceny základných potravín na Slovensku pritom rastú od konca roka 2017. Podľa analytičky Slovenského farmárskeho, družstva Evy Sadovskej, ktorá vychádza z údajov Eurostatu, v prvom polroku 2018 Slovensko zaznamenalo najvýraznejšie medziročné zdražovanie potravín v rámci celej Európskej únie (5,4 percenta).
Košická nemocnica odmieta, že by sa to premietlo do kvality alebo množstva jedla pre pacientov. Tvrdí, že nezmenené zdroje na stravovania pacientov využíva efektívnejšie. V súčasnosti náklady na prípravu pacientskej stravy predstavujú 2,5 milióna eur ročne.
„Obstarávame cez elektronický kontraktačný systém, v ktorom dodávatelia anonymne súťažia o zákazky nižšou cenou na základe nami definovaných požiadaviek na tovar. Investujeme tiež do prístrojového vybavenia kuchyne, ktoré zefektívňuje prácu pri príprave stravy a šetrí energie,“ vymenúva opatrenia Stašková.
Je na to pokyn aj usmernenie
Strava pre pacientov má stanovené energetické hodnoty, ktoré by mali nemocnice dodržiavať. Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, že adekvátny príjem potravy sa skladá z vyváženého množstva základných živín.
„Teda voda, sacharidy, bielkoviny, tuky, vitamíny a minerály. Potrava sa podáva vo forme diét. Diéty ordinuje ošetrujúci lekár,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Dodáva, že diéty sa pripravujú podľa metodického pokynu ministerstva z roku 1992 a odporúčaných zásad stravovania, ktoré sú v odbornom usmernení ministerstva na zabezpečenie liečebnej výživy chorých z roku 1998.
[ad2][/ad2]Ministerstvo potvrdilo, že denný finančný rozpočet nemocníc na stravu pacienta nie je stanovený legislatívou. „Určenie stravnej jednotky je výlučne v kompetencii vedenia zdravotníckeho zariadenia,“ hovorí Eliášová.
Zohľadňuje pritom finančné možnosti zdravotníckeho zariadenia, aktuálne ceny potravín, počet expedovaných jedál, stav technológie stravovacej prevádzky aj to, či nemocnica varí pre pacientov sama, alebo má externého dodávateľa. Stravná jednotka zahŕňa náklady na potraviny aj prevádzkové náklady, teda výdavky na energie, personál a podobne.
Nespokojnosť vraj zisťujú
UNLP aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré je zriaďovateľom nemocnice, zhodne tvrdia, že jedálne lístky pre liečebnú výživu zostavujú nutriční terapeuti. V košickej nemocnici sú súčasťou oddelenie liečebnej výživy a je ich približne desať.
„Vykonávajú pravidelné kontroly pri výdaji stravy, zúčastňujú sa na vizitách, riešia sťažnosti pacientov na stravu, zisťujú spokojnosť alebo nespokojnosť a snažia sa vyhovieť pacientom, pokiaľ to nie je v rozpore s diétnym systémom alebo zdravotným stavom pacienta,“ ozrejmila ich úlohu Stašková.
Kvalita stravy je súčasťou liečby
O strave v nemocniciach sme sa rozprávali s Máriou Lévyovou, prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR.
Aké dôsledky môže mať slabá strava, teda nedostatočná výživa pre pacienta?
Strava by mala pokrývať minimálne energetické potreby človeka, samozrejme, aj minerály, vitamíny, ktoré pri konkrétnej diagnóze môžu prispieť k liečbe. Predpokladáme, že každá nemocnica si dietetické potreby stráži a veríme, že aj dodržiava. Ak má pacient pocit, že tomu tak nie je, má možnosť sa sťažovať priamo na klinike vedúcej sestre, alebo to riešiť priamo s asistentmi výživy. Ak napriek tomu nebude spokojný, sťažovať sa môže vedeniu nemocnice, prípadne aj zriaďovateľovi.
Kontroluje niekto dodržiavanie požiadaviek na výživu chorých a to, či nemocnice pre nedostatok financií na nej nešetria?
To je otázka na ministerstvo zdravotníctva a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Za nás môžeme povedať, že neevidujeme takýto monitoring.
Nemala by byť legislatívne stanovená minimálna suma, ktorú má nemocnica vynaložiť na dennú stravu pacienta?
Kvalita stravy je súčasťou liečby. Stanovovať ale cenovú jednotku nie je podľa nás kľúčové. Kľúčové je stanovenie limitov na minimálne množstvo energie a výživných látok. Samozrejme, menej peňazí na stravnú jednotku znamená, že výživové potreby nevie nemocnica zabezpečiť možno vo vyššej kvalite a v chutnejšej forme, ako by vedela, ak by mala viac peňazí. Neznamená to nevyhnutne, že pacient nemá poskytnuté energetické a výživové hodnoty, aj keď sa môže stať, že strava mu nechutí.
Riešením teda nie je ani to, že by si pacienti za stravu platili?
Tento režim funguje do veľkej miery už dnes tak, že príbuzní prinesú pacientovi stravu. To by sa malo diať iba po konzultácii s lekárom, aby nevhodnou stravou nespôsobili narušenie liečby. Zaviesť možnosť zaplatiť si obed podľa výberu by asi uvítali pacienti, ktorí majú na to prostriedky, nerieši ale situáciu tých, ktorí si to jednoducho dovoliť nemôžu. Veľa si ale sľubujeme od nedávno predstavenej stratégie stratifikácie nemocníc. Ak sa podarí zefektívniť sieť nemocníc a výsledkom bude avizovaný nárast zdrojov na lôžko, očakávame, že sa to prejaví okrem iného aj vo vyššej kvalite stravy.
V rebríčkoch spokojnosti pacientov so stravou je UNLP na chvoste
V prieskumoch spokojnosti pacientov zdravotnými poisťovňami patrí jedlo medzi kategórie s najväčšími výhradami hospitalizovaných.
Poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vyhodnocuje podľa zákona každoročne Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vychádza aj z informácií o spokojnosti pacientov so službami v konkrétnom zdravotníckom zariadení, ktoré zisťuje dotazníkmi.
Do hodnotenia košickej univerzitnej nemocnice sa v minulom roku zapojilo 116 pacientov. „UNLP zaradili na 72. miesto 79-miestneho rebríčka s indexom spokojnosti 53,6 percenta. Spokojnosť s kvalitou stravy na oddelení vyjadrilo iba 40,58 percenta,“ povedala hovorkyňa štátnej poisťovne Viktória Vasilenková.
Subjektívne hodnotenie
Zároveň upozorňuje, že prieskum spokojnosti pacientov obsahuje vysokú mieru subjektívneho hodnotenia a je len jedným z kritérií komplexného posudzovania poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktoré VšZP pri uzatváraní zmlúv zohľadňuje.
Indikátory kvality zdravotníckych zariadení podľa zákona zverejňuje aj súkromná poisťovňa Union. Súčasťou jedného z nich je aj odpoveď pacientov na otázku, ako sú spokojní s nemocničnou stravou. „Pacienti hodnotili stravu v UNLP na úrovni priemeru fakultných nemocníc,“ informoval hovorca poisťovne Matej Neumann.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera posudzuje jedlo v nemocniciach v rámci kategórie hotelové služby, ktorá zahŕňa aj ubytovanie a upratovanie. „UNLP Košice v poslednom prieskume skončila v tejto kategórii medzi univerzitnými a fakultnými nemocnicami na desiatom mieste spomedzi 14 hodnotených,” uviedol PR špecialita Matej Štepianský.
[ad3][/ad3]