Najlepšia všeobecná nemocnica je v Šaci
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) je mimovládna nezisková organizácia, ktorá už piaty rok po sebe hodnotí zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Tie najlepšie získavajú titul Nemocnica roka.
Hodnotenie má pomôcť najmä pacientom, ktorí by sa na základe výsledkov hodnotenia mohli rozhodovať, kde sa o nich v prípade choroby najlepšie postarajú.
Čo sa hodnotilo?
INEKO porovnávalo nemocnice v dvoch kategóriách – štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice – na základe hodnôt 16 ukazovateľov v šiestich hlavných oblastiach: kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosť, náročnosť diagnóz pacientov, spokojnosť pacientov, hospodárenie a transparentnosť.
Až 40 percent bodov mohli nemocnice získať v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti, kde sa hodnotil napríklad počet reoperácií a rehospitalizácií, úmrtnosť, čas čakania na urgente, ale aj pokuty od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Až 18 percent pozitívnych bodov mohli dostať nemocnice od pacientov, ktorí hodnotili celkovú spokojnosť. Svoju váhu však mali aj ich sťažnosti. Ostatné ukazovatele mali hodnoty od 12 do 10 percent z celkového počtu bodov.
[ad][/ad]Hodnotenie v prospech pacientov
„Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia neustále sa zlepšovať,“ vysvetlil analytik INEKO Dušan Zachar. „Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. To je aj posolstvo myšlienky hodnoty za peniaze.“
V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach sa oproti minulému roku o máličko zlepšila. Kým v hodnotení za rok 2017 skončila na nelichotivom poslednom mieste, výsledky za minulý rok ju posunuli na deviatu priečku z 11 nemocníc. V roku 2015 bola na 8. mieste, v roku 2016 na 9.
V minulom roku mala UNLP celkový rating 31,8, v tomto roku už 46,1. Zo 100 možných bodov si zhoršili hodnotenie v ukazovateli náročnosť diagnóz pacientov (-9 oproti minulému roku) a v celkovej spokojnosti pacientov (-3). Najväčší vzostup zaznamenala v kvalite (+19) a v hospodárení (+17). Ďalších desať bodov UNLP získala v transparentnosti. V novovytvorenej kategórii skúsenosť dostala nemocnica druhý najvyšší počet bodov z porovnávaných nemocníc, čo bolo 82.
Z hodnotenia najlepšie vyšla tak ako minulého roku Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, druhá skončila Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku – FN. Tretie miesto patrí Univerzitnej nemocnici v Martine.
Vysoko nadpriemerná Šaca
Nemocnica Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL, bola v doterajšom hodnotení stále na druhom mieste. Tohto roku jej podľa hodnotenia inštitúcie INEKO patrí najvyššia priečka spomedzi 33 nemocníc na Slovensku. Na druhom mieste skončila Ľubovnianska nemocnica, ktorá doteraz každý rok obsadila prvú priečku. Tretiu pozíciu obhájila štátna Nemocnica Poprad. Zaujímavosťou je, že rovnaká trojica na prvých troch miestach bola aj v predošlých štyroch ročníkoch Nemocnice roka.
Nemocnica v Košiciach-Šaci má ako jediná zo všeobecných nemocníc vysoko nadpriemerné bodové hodnoty vo všetkých šiestich skúmaných oblastiach. Má spokojných pacientov a v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti patrí tiež medzi najlepších. Premiantom je pri indikátoroch kvality – má najnižšiu úmrtnosť na JIS-ke a pri hospitalizáciách starších ľudí po zlomenine stehennej kosti. Bodovala aj vďaka nízkej mortalite pacientov po uskutočnených operačných výkonoch a po akútnej mozgovo-cievnej príhode.Nemocnica v Šaci tak ako väčšina súkromných nemocníc hospodári dlhodobo bez strát a dlhov.
„Tohtoročné prvé miesto je pre nás určitým spôsobom zadosťučinením, že snahu našich zdravotníkov poskytovať vysoko odbornú a čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť vnímajú samotní pacienti a klienti vysoko pozitívne,“ uviedol po oznámení výsledkov hodnotenia riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca, 1. súkromnej nemocnice, Ján Slávik. Vyslovil spokojnosť s pozitívnym hodnotením zo strany pacientov, ktorí sa cítia v zariadení komfortne, vnímajú, že je o nich postarané odborne, kvalitne, ale zároveň s úctou k človeku. „Tohtoročné prvé miesto je pre nás záväzkom a obrovskou výzvou do ďalšieho obdobia. Získať prvenstvo je fajn, ale udržať si ho znamená ešte tvrdšiu prácu našich zdravotníkov na sebe samých a na poskytovaných službách,“ podotkol J. Slávik.
Nemocnicu v Košiciach-Šaci otvorili v roku 1970. Oddelenie popálenín bolo v tom čase jediné v ČSSR, neskôr pribudlo aj oddelenie nukleárnej medicíny.
Zdravotnícke zariadenie dnes poskytuje starostlivosť pre spádovú oblasť so zhruba 150-tisíc obyvateľmi. Nemocnica je otvorená aj pre pacientov z iných regiónov, ktorí túto možnosť vo veľkej miere využívajú.
Na hodnotenie reagovala prostredníctvom hovorkyne Ivany Vaněkovej Univerzitná nemocnica L. Pasteura. „Neustále sa snažíme o zlepšovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti, pretože nám záleží na našich pacientoch. Svedčia o tom mnohé projekty, ktoré postupne realizujeme.“ V nemocnici sa rekonštruujú priestory a na jednotlivé pracoviská pribúdajú nové špičkové prístroje.
UNLP získala prestížne ocenenie
Napriek nie veľmi úspešnému umiestneniu v rebríčku hodnotenia slovenských univerzitných a fakultných nemocníc získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach prestížne medzinárodné ocenenie za špičkovú zdravotnú starostlivosť o pacientov s cievnymi mozgovými príhodami.
Na európskom kongrese „European Stroke Organisation Congress“ v Miláne jej udelili jedno diamantové a tri zlaté ocenenia. Ocenenia sa udeľujú za jednotlivé štvrťroky a sú dôkazom toho, že nemocnica po celý rok zabezpečuje starostlivosť o pacientov s cievnymi mozgovými príhodami na úrovni vyspelých európskych pracovísk.
Najväčší podiel na tomto úspechu majú pracovníci neurologickej kliniky, ktorí zlepšením manažmentu pacientov s cievnou mozgovou príhodou skrátili čas do podania trombolytickej liečby, a tým prispeli k zvýšeniu počtu liečených pacientov v spolupráci s Klinikou rádiológie a zobrazovacích metód UNLP Košice, ktorá sa podieľa na diagnostike a realizuje endovaskulárnu liečbu.
V súčasnosti sú v UNLP Košice k dispozícii dvaja erudovaní invazívni rádiológovia, ktorí poskytujú prvotriednu zdravotnú starostlivosť 24 hodín 7 dní v týždni a ďalší sú v procese výchovy, čo sa odrazilo v náraste počtu endovaskulárnych výkonov. „Kým v rokoch 2015 – 2017 to bolo 30 – 36 pacientov ročne, len za prvý polrok roku 2019 to bolo 112 pacientov, a to hovoríme len o pacientoch s tzv. nedokrvením mozgu,“ uviedla prednostka neurologickej kliniky Zuzana Gdovinová.
Slová pani prednostky doplnil špičkový rádiológ Piotr Pedowski: „Predpokladáme, že do konca roka 2019 vykonáme do 250 mechanických trombektómií, čo je v porovnaní s minulým rokom mnohonásobný rozdiel.“
Na východnom Slovensku je UNLP jediným pracoviskom, ktoré pokrýva tieto služby v takomto rozsahu.
[ad2][/ad2]