18.09.17

Najlepšia základná škola na Slovensku? Krosnianska 4

foto: Veronika Janušková

Základná škola na Krosnianskej ulici 4 je opäť najlepšia na Slovensku. Po roku to potvrdil rebríček mimovládneho Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Pedagógov úspech teší, no zároveň je to aj obrovský záväzok. 

Škola sa na prvom mieste v rebríčku INEKO neocitla prvýkrát. Hodnotenie berie do úvahy viaceré faktory. Základom je celoslovenské testovanie v 5. a 9. ročníku. Žiaci dosahujú výborné výsledky v rôznych súťažiach a olympiádach - pravidelne sa zapájajú do dejepisnej, fyzikálnej, geografickej, chemickej či matematickej olympiády, ale aj Pytagoriády, Debatiády, recitovali na Hviezdoslavovom Kubíne. V športe získali úspechy v bedmintone, volejbale, atletike, šachu či vo futsale.

Spolupráca školy a rodičov

Pre riaditeľku Danku Daneshjoovú je to záväzok a bude náročné výsledok obhájiť. „Rozhodujúca je kvalita vzdelávania. A tá je u nás dobre naštartovaná,“ uviedla riaditeľka. 

Podľa jej zástupkyne Gabriely Maľovej za úspechom je súhra viacerých faktorov. „Máme dobrých žiakov, učiteľov i rodičov. Nerobíme nejaké mimoriadne prípravy pred testovaním, učitelia svedomito a zodpovedne pristupujú k práci. A takisto žiaci, ak majú stanovený jasný cieľ. Poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí venujú pozornosť kontrole pri domácej príprave na vyučovanie,“ doplnila Maľová.

Nielen supertalenty

Riaditeľka Daneshjoová pripúšťa, že výsledky sa môžu odvíjať od toho, že na škole sú vo výberových triedach mimoriadne talentované deti, ktoré prispievajú k vynikajúcemu výsledku: „Myslím, že pri výučbe týchto detí došlo k zmene myslenia učiteľov. Niektoré metódy prenášajú aj do bežných tried, a tak aj tam potom žiaci dosahujú vynikajúce výsledky v testovaní.“

Zástupkyňa podotýka, že síce sú školou s triedami pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, ale v ročníku majú takúto triedu jednu a dokopy ich majú štyri. „Ak by bežné triedy nedosahovali dobré výsledky, tak by sme sa na popredný rebríček nedostali. Takže je to vďaka všetkým deťom a učiteľom,“ dodala Maľová, ktorá vyučuje slovenský jazyk a dôraz pri výučbe kladú aj na čitateľskú gramotnosť: „Ak žiak nepochopí obsah a nerozumie otázke, na ktorú má odpovedať, potom iba tipuje.“

Základná škola Krosnianska 4 sa už niekoľko rokov umiestňuje na prvom mieste hodnotenia organizácie INEKO.
Základná škola Krosnianska 4 sa už niekoľko rokov umiestňuje na prvom mieste hodnotenia organizácie INEKO.  foto: veja

Mimoriadna úspešnosť

Zo špeciálnych tried smerovali deti na Gymnázium Poštová. „Zaznamenali sme vlani úspech, pretože až 25 sa dostalo na stredné priemyselné a odborné školy, najmä technického zamerania. Taktiež piataci bodovali pri prijatí na osemročné gymnáziá,“ uviedla výchovná poradkyňa Jana Nagyová.

Riaditeľka je spokojná s nastavením vzdelávania na škole, teraz sa chce zamerať na výchovnú činnosť. „Týka sa to najmä sociálnych a komunikačných zručností, ako aj prevencie extrémistických názorov,“ informovala Daneshjoová. 

Spokojní rodičia

Martin Malík má na škole druháčku: „Vedel som, že škola patrí k najlepším. Preto sme si ju po návrate zo zahraničia vybrali a sme s voľbou spokojní." Katarína Tomičová pre svojho synčeka vyberala školu, ktorá je najbližšie k domovu. „Sme nadšení, že obhájili prvé miesto v rebríčku. Náš syn chodí do školy veľmi rád,“ doplnila Tomičová. 

Úspech školy potešil aj zriaďovateľa - magistrát. 

„Mám veľkú radosť zo všetkých úspechov našich škôl, našich žiakov, lebo aj ako učiteľka viem, že za každým dobrým výsledkom stojí obrovský kus práce pedagógov, žiakov, ale samozrejme aj rodičov," povedala vedúca Oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice Alžbeta Tamásová.


Ako obstáli Košičania v rebríčku TOP 50

Rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Hodnotenie je vypočítané pri základných školách na základe výsledkov celonárodných testov v 5. a 9. ročníku a mimoriadnych výsledkov žiakov vo vybraných súťažiach. Pri stredných školách a gymnáziách rozhodujúcimi kritériami boli výsledky písomných maturít a regionálne uplatnenie absolventov. Výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi škôl napríklad v sociálnom zázemí. 

Výborné výsledky dosahujú nielen žiaci v špeciálnych triedach. foto: veja
Výborné výsledky dosahujú nielen žiaci v špeciálnych triedach. foto: veja

Ako obstáli košické školy v celoslovenskom meradle? Uvádzame umiestnenie do 50. miesta v celoslovenskom rebríčku.

Základné školy

1. ZŠ Krosnianska 4
8. ZŠ Staničná 13
16. ZŠ sv. Cyrila a Metoda Bernolákova 18
22. ZŠ Námestie L. Novomeského 2
31. ZŠ Kežmarská 28
42. ZŠ Park Angelinum 8

Gymnáziá

2. Gymnázium Poštová 9
6. Evanjelické gymnázium Škultétyho 10
23. Gymnázium Šrobárova 1
28. Gymnázium Park mládeže 5
38. Gymnázium a ZŠ Sándora Máraiho Kuzmányho 6
40. Gymnázium sv. T. Akvinského Zbrojničná 3

Stredné odborné školy

6. Stredná zdravotná škola Moyzesova 17
44. Súkromná stredná umelecká škola filmová Petzvalova 2
49. SZŠ sv. Alžbety Mäsiarska 25


Anketa: Čo pre vás znamená úspech školy a ako sa zapájate do aktivít?

atália Poliačiková, šiestačka  Viem o tom, že sme už tretí alebo štvrtý rok najlepší a teší ma to. Je to super. Reprezentujem našu školu v recitačných aj matematických súťažiach, bola som aj na krajskom kole.

Natália Poliačiková, šiestačka

Viem o tom, že sme už tretí alebo štvrtý rok najlepší a teší ma to. Je to super. Reprezentujem našu školu v recitačných aj matematických súťažiach, bola som aj na krajskom kole.

Lukáš Jacko, šiestak  V škole sa mi páči to, že sme v triede deviati, minulý rok nás bolo trinásť. Zapájam sa do recitačných súťaží, no úspechy som mal v programátorskej, kde som sa dvakrát dostal do medzinárodného kola.

Lukáš Jacko, šiestak

V škole sa mi páči to, že sme v triede deviati, minulý rok nás bolo trinásť. Zapájam sa do recitačných súťaží, no úspechy som mal v programátorskej, kde som sa dvakrát dostal do medzinárodného kola.

Simona Jacková, deviatačka  Som hrdá, že chodím do tejto školy, s ktorou sa snažím aj žiť. So spolužiakmi organizujem imatrikuláciu prvákov a burzu kníh. Tú sme začali robiť v piatom ročníku a odvtedy v tom pokračujeme.

Simona Jacková, deviatačka

Som hrdá, že chodím do tejto školy, s ktorou sa snažím aj žiť. So spolužiakmi organizujem imatrikuláciu prvákov a burzu kníh. Tú sme začali robiť v piatom ročníku a odvtedy v tom pokračujeme.

Matúš Vysoký, deviatak  Už som sa o úspechu školy dozvedel. Som rád, že sme to obhájili. Bol som na geografickej a dejepisnej súťaži, ale zapojil som sa aj do recitačnej a vo voľnom čase rád hrávam volejbal.

Matúš Vysoký, deviatak

Už som sa o úspechu školy dozvedel. Som rád, že sme to obhájili. Bol som na geografickej a dejepisnej súťaži, ale zapojil som sa aj do recitačnej a vo voľnom čase rád hrávam volejbal.

Čítajte viac: skolstvo prieskum

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím