26.10.18

Najmä pre mladé rodiny, potom aj seniorov a chudobných. Nové nájomné byty sľubujú všetci kandidáti

foto: Veronika Janušková

Komunálne voľby na Slovensku sa uskutočnia 10. novembra. Denník KOŠICE:DNES pripravil anketu so všetkými kandidátmi na primátora Košíc. Poskytli odpovede na celkovo sedemnásť otázok, v ktorých približujú voličom svoje predstavy o spravovaní mesta. Seriál zverejňujeme v pondelok, stredu a piatok až do volieb. Dnes pokračujeme dvanástou otázkou. Chýbajú odpovede Džemala Kodraziho (nezávislý), ktorý sa odmietol zúčastniť ankety.

V Košiciach sa pätnásť rokov nepostavili žiadne mestské nájomné byty. Presadzovali by   ste ich výstavbu? Pre koho (aké skupiny obyvateľov) by boli primárne určené?

Foto: archív kandidátov, archív kd
Foto: archív kandidátov, archív kd

Alena Bašistová (42), nezávislá kandidátka
Je chybou, že sa v nedávnej minulosti zanedbala výstavba týchto bytov, ktoré mohli poslúžiť napríklad ako dočasné štartovacie bývanie pre mladé rodiny s deťmi, pokiaľ si nenájdu svoj vlastný byt. Aj skúsenosti z iných miest dokazujú, že je to správna cesta. Budem za to, aby sa obnovila ich výstavba, a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sme na ne získali aj zdroje, napríklad zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ak budú postavené, väčšina ich obyvateľov by mala pochádzať práve z takýchto mladých rodín, ktoré nemajú na to, aby si platili aj vyše 500 eur za podnájom, ako je to teraz v našom meste bežné.

Ján Dečo (56), nezávislý kandidát  
Pasivitu mesta som opakovane v zastupiteľstve kritizoval. Vo svojom programe som sa zaviazal postaviť aspoň 250 sociálnych a nájomných bytov. Nie sú to byty pre asociálov, ani byty na predaj. Nájomné byty pomáhajú stabilizovať mladých a mladé rodiny, zvyšujú mobilitu pracovnej sily a sú prevenciou pred veľkým úverovým i exekučným zaťažením. Sociálne pomáhajú riešiť hlavne krátkodobé krízové situácie jednotlivcom, rodinám i dôchodcom. 

Jaroslav Džunko (67), nezávislý kandidát  
Vo volebnom programe na internete jaroslavdzunko.blog.sme.sk mám v programe napísané, aby bola v Košiciach povoľovaná a podporovaná aj výstavba svojpomocných obytných domov. Nezamestnaný muž môže vo voľnom čase pracovať rok či dva na stavbe bytu pre svoju rodinu. Štrku v rieke Hornád či zanesenej Ružínskej priehrade je dosť, aj ľudí, ktorí vedia potlačiť fúrik betónu. Ako vynálezca mám technickú predstavu takéhoto obytného domu, aby sa využívala aj dažďová voda zo strechy, slnečná voltaická energia, pri ňom menšia záhradka či skleník. Som aj za výstavbu sociálnych bytov pre osamelé matky s deťmi.

Richard Havrilla (52), nezávislý kandidát  
Na to, aby mesto stavalo nájomné byty, potrebuje pozemky, na ktorých ich postaví, a peniaze, za ktoré ich postaví. Košice majú málo oboch. Magistrát tento problém neriešil a nerieši. Chcem zaviesť pravidlo, aby každá developerská firma, ktorá bude stavať bytové domy, dostala kvóty, ktoré jej určia, koľko z postavených bytov bude nájomných. Tieto byty bude spravovať mesto a prenajímať ich za vopred stanovených kritérií. K nim bude patriť aj stanovený ročný príjem jednotlivca alebo rodiny, ktorá sa o nájomné byty bude uchádzať. Mesto ich bude vyberať transparentne, losovaním.

Štefan Horváth (63), Národná koalícia  
Áno, presadzoval by som výstavbu sociálnych bytov. A to pre sociálne odkázané mladé rodiny s deťmi, sociálne odkázaných starších obyvateľov mesta, pre rómsku menšinovú komunitu systémom priamej aktívnej účasti rómskych občianskych štruktúr a jednotlivcov na výs-
tavbe bytov aj kultúrneho a sociálneho zázemia v schválenej lokalite.

Milan Lesňák (38), nezávislý kandidát  
Z môjho pohľadu a podľa našej analýzy tu absentujú dvojizbové byty pre mladé rodiny. Stavba takýchto nájomných bytov je pre mňa prioritou.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Viliam Novotný (45), Šanca, Sme rodina – Boris Kollár, DS  
V prvom rade potrebujeme hľadať zdroje z eurofondov a zo Štátneho fondu rozvoja bývania, a potom sa mesto môže pustiť do výstavby nájomných sociálnych bytov. Prioritne by mali riešiť problém bezdomovcov a obyvateľov nelegálnych osád, ktoré jednoducho musia zmiznúť z Košíc. Samozrejme, podmienkou bude práca aspoň jedného člena rodiny, pravidelné platenie nájomného a vytvorenie miestneho sociálneho podniku komunálnych služieb so zamestnaním obyvateľov nájomných bytov. Potom by mali nasledovať nájomné byty pre mladé rodiny charakteru takzvaných štartovacích bytov určených len na niekoľko rokov. 

Martin Petruško (45), Smer, SNS  
Mesto Košice disponuje nájomnými bytmi pre rôzne skupiny obyvateľov už dnes, ale rozšírenie kapacít bude prínosom. Budem presadzovať výstavbu najmä štartovacích bytov pre mladé rodiny, ale rovnako by som sa snažil zvýšiť počet malometrážnych bytov pre seniorov a tiež počet sociálnych bytov.

Jaroslav Polaček (41), SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, SPOLU – občianska demokracia, Progresívne Slovensko  
Je zarážajúce, že predstavitelia strany, ktorá má v názve sociálna demokracia, a ktorí v posledných rokoch vládli v Košiciach, sa nepričinili ani o jediný nájomný byt. Na druhej strane sa však pričinili o zlepšenie bývania svojich členov a nominantov v lokalitách, ktoré svojím vzhľadom a účelom kazia vzhľad lokalít a ukazujú ich aroganciu a papalašizmus. V našom volebnom programe je dôležitým bodom práve výstavba nájomných bytov, ktoré by mohli byť štartovacími bytmi pre mladé rodiny. Je to len jeden z bodov zlepšenia sociálnej politiky, ktorá počas uplynulých ôsmich rokov prakticky neexistovala. V pláne máme aj výstavbu malometrážnych sociálnych bytov pre dôchodcov či telesne znevýhodnených ľudí, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii. 

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Ján Struk (60), nezávislý kandidát  
Absencia mestských nájomných bytov je veľkým problémom mesta Košice. Ich výstavba je mojou prioritou. Tieto nájomné byty budú primárne určené mladým ľuďom, ktorí si ešte nestihli zarobiť na kúpu bytu, a taktiež dôchodcom, ktorí majú malý dôchodok a za svoj byt nevedia platiť mesačné poplatky.

Miroslav Špak (43), nezávislý kandidát  
Mám jasný plán a podľa reakcií najlepší program pre Košice. Ako jediný stavbár medzi kandidátmi cítim preto odvahu vrátiť Košiciam silu, ktorú im dal napríklad pán Schuster. A bez negatívnych emócií, ktoré ho v tej dobe sprevádzali. Mladé rodiny dostanú možnosť bývať za 150 eur mesačne. Aby sme im vytvorili ľahší štart a aby tu mohli tvoriť, pracovať, zarábať a byť šťastní. Aj tak môže byť naše mesto silnejšie. 

Vladimír Vágási (56), Most - Híd
Keďže nám súčasné vedenie zanechá nevyriešenú kauzu EEI a mesto čaká podobný osud ako v kauze Strelingstav, nebudeme mať z čoho byty stavať. 

(ROK, DK)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím