Najmenej otvoreným krajom je Košický. Trnka to chce zmeniť
Košický samosprávny kraj (KSK) a organizácia Transparency International (TIS) sa rozchádzajú v názore na úroveň otvorenosti tejto samosprávy. V hodnotení skončil na poslednom mieste.
V roku 2011 bola košická župa v rebríčku transparentnosti na šiestej, v roku 2013 na štvrtej a v roku 2015 na piatej priečke. Pri poslednom testovaní sa prepadla na ôsme miesto.
KSK zaostal napríklad v oblasti verejného obstarávania, keďže podľa TIS až pri 79 percentách zákaziek využíval nesúťažné postupy. Druhý najhorší je banskobystrický kraj, ktorý v uplynulom volebnom období viedol Marián Kotleba a bez súťaže urobil osem percent všetkých nákupov.
Mimovládna organizácia poukázala aj na to, že košická župa vôbec nevyužívala výberové konania na prijímanie zamestnancov. Napríklad Žilinský kraj získal v tejto personálnej oblasti sto percent.
Najhoršie Košický kraj obstál v oblasti zverejňovania zmlúv o nakladaní s majetkom. Podľa TIS má problematický vyhľadávací systém na webstránke, ktorý neumožňuje triedenie zmlúv podľa rôznych kritérií a ani vyhľadávanie kontraktov podľa dátumu a sumy.
KSK sa bráni, že hodnotenie neodzrkadľuje reálny stav diania a procesov na jeho úrade a je založené na subjektívnych postojoch hodnotiteľov.
„V rebríčku sú uvedené aj informácie, ktoré nemajú žiadny legislatívny ani objektívny dôvod, aby boli zverejňované na stránke VÚC,“ uviedla Zuzana Bobriková, hovorkyňa predsedu Zdenka Trebuľu (Smer).
Kraj napríklad uvádza, že v oblasti transparentnosti predaja a prenájme majetku zo 16 bodov získal len 2,33 bodu so zdôvodnením, že nezverejňuje informácie o výsledku obchodných verejných súťaží.
[ad][/ad]Župa: Je to v zápisniciach
Bobriková to považuje za neoprávnene nízke bodovanie. „Na internetovej stránke sú zverejnení víťazi súťaží a ich priebeh ako súčasť zápisníc zo zasadnutia komisie zastupiteľstva kraja k hospodáreniu s majetkom, ktoré zverejňujeme od roku 2015,“ uviedla.
Transparency nepovažuje zverejňovanie čiastkových informácií v zápisniciach alebo uzneseniach orgánov za správne. Občan podľa organizácie nevie, v ktorých konkrétnych dokumentoch má tieto informácie hľadať.
„Uskutočňovanie verejnej kontroly je tak sťažené. Rovnako sme pristupovali k hodnoteniu všetkých krajov. Nedá sa vylúčiť, že niektoré informácie vyhodnotené v rebríčku ako nezverejnené, sa na webe môžu nachádzať. Ak sú však zverejnené na užívateľsky ťažko dostupnom mieste, z nášho pohľadu sa míňajú účelu, ktorým má byť práve účinná verejná kontrola,“ uvádza v stanovisku TIS.
Župa tiež spochybňuje závery TIS pre „úroveň objektivity a verejnoprávneho charakteru župných novín“. Z celkového počtu 8 bodov získal KSK len 2,67 bodu, hoci žiadne župné noviny nevydáva. Z rozpočtu platí len výrobu a vysielanie televízneho magazínu, ktorý informuje o dianí v kraji od roku 2007.
Hodnotili televíznu reláciu
Mimovládka vysvetľuje, že ide len o nepresné označenie a v skutočnosti posudzovala práve túto televíznu spravodajskú reláciu. Zdôrazňuje, že v kategórii „mediálnej politiky“ pristúpila k zmene metodiky.
„Išlo o sprísnenie nárokov na úroveň objektivity a verejnoprávny charakter médií podporovaných zo zdrojov samosprávnych krajov, kde sa hodnotilo napríklad poskytovanie priestoru pre názory oponentov či priestor pre budúce rozhodnutia, ktoré môžu obyvatelia ešte ovplyvniť. V prípade KSK sme uplatnili rovnaké kritériá ako pre všetky ostatné kraje,“ zdôvodnilo TIS.
Odchádzajúci župan Z. Trebuľa sa k záverom Transparency vyjadril na poslednom zastupiteľstve tohto volebného obdobia. Prišiel s verziou, že organizácia chcela robiť pre samosprávu audit za 40-tisíc eur.
„Minulý rok sme to odmietli. Neurobili sme ho a sme poslední. Tí, ktorí si dali urobiť audit, zrazu sú prví. Určite je čo v transparentnosti naprávať, ale nemáme pocit, že by sme niečo zakrývali,“ povedal.
Trnka: Budú konkurzy
TIS tvrdí, že nevie o žiadnej službe, ktorú by v tejto sume ponúkala. „Je pravda, že sme pre viacero inštitúcií vypracovali aj protikorupčnú stratégiu, no za nižšie náklady. Priamo s rebríčkom to nesúvisí,“ odpísala.
Prepad Košického samosprávneho kraja na posledné miesto v otvorenosti mrzí jej doterajšieho poslanca a novozvoleného župana Rastislava Trnku (nezávislý). Podľa neho je potrebné zmeniť webstránku samosprávy, aby bola jednoduchšia a prehľadnejšia.
„Nie je možné údaje na nej prezerať napríklad v mobilnom telefóne. Úroveň informovanosti sa budem snažiť zvýšiť čo najskôr. Taktiež aj vo vytýkanej absencii výberových konaní na zamestnancov chcem urobiť zmeny,“ dodal.
Prístup k informáciám – 92%
Účasť verejnosti na rozhodovaní – 16%
Financie a verejné obstarávanie – 49%
Predaj a prenájom majetku – 15%
Dotácie a granty – 38%
Zariadenia sociálnych služieb – 29%
Personálna politika – 17%
Etika a konflikt záujmov – 39%
Mediálna politika – 47%
Podniky a organizácie VÚC – 35%
Dopravná politika – 25%
Celkové hodnotenie – 48%
Zdroj: Transparency International Slovensko