Najväčšie športové podujatie v meste je predo dvermi
Prvú októbrovú nedeľu si tisícky Košičanov nevedia predstaviť bez tradičného Medzinárodného maratónu mieru. Bez ohľadu na počasie sa vyberú do centra mesta, aby svojimi hlasivkami povzbudili tých, ktorí sa rozhodli pre najdlhšiu bežeckú atletickú disciplínu. Už o necelé tri týždne zaznie výstrel zo štartovacej pištole najstaršieho maratónskeho behu v Európe.
Súčasťou pretekov je ďalších osem kategórií. Najpočetnejšou skupinou sú tradične polmaratónci. Tohto roku sa ich zaregistrovalo takmer päťtisíc. Na štart najstaršieho maratónu v Európe sa postaví 2 168 bežcov, celkový počet účastníkov 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru je takmer pätnásťtisíc.
„Máme pretekárov zo 61 krajín, z toho 27 mimoeurópskych, je tu napríklad Bahrain či Eritrea, ale aj také vzdialené krajiny ako Argentína, Austrália či Kanada,“ povedal na včerajšej prvej tlačovej besede riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar.
[ad][/ad]Favoritmi tradične africkí bežci
Elitné pole pretekárov predstavujú organizátori na trikrát. Včera začali dvojicou etiópskych bežcov s osobnými rekordmi pod dve hodiny desať minút.
„Ich kvalita je nesporná. Seboka Erre vyhral minulý rok maratón v Hanoveri, má za sebou úspešné štarty v Amsterdame i v čínskom Dongyingu. Jeho krajan Werkuneh Aboye tohto roku obsadil vo Varšave tretie miesto, ale s časom 2:09:25 pred dvomi rokmi v Ríme takisto patrí k favoritom,“ konštatoval B. Koniar.
Košice pred Katarom
Domáci priaznivci sú zvedaví predovšetkým na slovenskú špičku, ktorú tvoria Tibor Sahajda a Jozef Urban. Sahajda, ktorý sa minuloročným časom pod dve hodiny šestnásť minút nominoval na majstrovstvá sveta, dal Košiciam prednosť pred štartom v katarskom hlavnom meste Dauhá.
„Tibor nespal tri dni a tri noci, kým sa takto rozhodol. Mal pocit zodpovednosti aj voči zväzu, keďže reprezentovať krajinu na svetovom šampionáte je niečo, čo sa neodmieta. Napokon rozhodli nepriaznivé klimatické podmienky v Dauhá, kvôli vysokým teplotám bude štart maratónu pred polnocou, s čím sa viacerí bežci ešte nestretli. Je v plnej príprave a verím, že bude taký úspešný ako vlani, keď dobehol na ôsmom mieste.“
Druhým bežcom, ktorý bude bojovať o titul slovenského šampióna, je 33-ročný Jozef Urban. Minulý rok dobehol tesne za Sahajdom na deviatej priečke.
[ad2][/ad2]Afričanky na štarte
Branislav Koniar predstavil i dveafrické bežkyne. Obe majú osobné rekordy pod dve hodiny tridsať minút. Keňanka Faith Chemaoi i Lelelem Yachem z Etiópie tak určite budú bojovať o vavrínový veniec.
Maratónsky debut v ženskej kategórii bude mať Slovenka Silvia Schweiger, ktorá vlani pre zranenie nemohla štartovať. „V Klagenfurte v tomto roku zabehla polmaratón za hodinu pätnásť, ale rada by absolvovala celú trať okolo dvoch hodín a štyridsať minút, čo by na Slovensku bolo po dlhej dobe opäť skvelé,“ povedal riaditeľ pretekov.
Do štartu pretekov zostávajú už len necelé tri týždne. „Jeden týždeň navyše by sa nám zišiel,“ povzdychol si Branislav Koniar.
Históriu začali písať v Turni
Osem statočných sa 29. septembra 1924 v Turni nad Bodvou postavilo na štart prvého ročníka najstaršieho maratónu v Európe. Z Košíc do štyridsať kilometrov vzdialenej obce budú i tentoraz smerovať kroky čestných hostí i športovcov.
,,My si stále vážime odkaz maratónu a prvého štartu, ktorý sa uskutočnil pod Turnianskym hradom. Každoročne pri soche, ktorá pripomína túto udalosť, sa stretávame, aby sme vzdali úctu tým, ktorí začali písať históriu maratónu v Košiciach,“ povedal Ján Sudzina, prezident Maratónskeho klubu Košice. ,,Stále ide o veľmi emotívnu udalosť, na ktorej nechýba starosta Turne, ale i obyvatelia tejto obce, ktorí sú hrdí na to, že prvý štart bol práve spod ich hradu.
Presunuli sme to o týždeň skôr, aby maratónskym dianím žili ľudia už celý týždeň a zároveň je samozrejmé, že viacerí z nich prídu aj do Košíc.“
Víťazom prvého ročníka sa stal dvadsaťpäťročný košický rodák Karol Halla, ktorý zabehol čas 3:01:35 hod.
Odkaz Pierra de Coubertina „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa!“ si berie k srdcu aj zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES Roman Rokytka. V roku 2013 si na košickom maratóne zabehol osobný rekord 3:32:04.
,,Bez kvalitného tréningu sa dá bežať s čelom pretekov možno pár sto metrov. Keďže mojím cieľom je jednoznačne účastnícka medaila, musím si rozložiť sily, aby mi ju v zdraví mohli zavesiť na krk,“ povedal Roman, ktorý má na svojom konte doteraz desať odbehnutých maratónov.
V rámci programu Po stopách maratónskych legiend príde do Košíc svetová maratónska legenda Ingrid Kristiansen z Nórska. ,,Keďže na titulnom plagáte máme mladú slovenskú reprezentantku Katarínu Bátovskú a čakáme štyridsiatu ženskú víťazku na našom maratóne, chceli sme osobnosť, ktorá roky kraľovala na svetových ženských maratónoch,“ vysvetlil riaditeľ MMM B. Koniar.
Ingrid Kristiansen, 63-ročná rodáčka z Trondheimu, triumfovala na maratónoch v Bostone, Londýne či v New Yorku. ,,Pár stretnutí na svetových maratónoch v minulosti z nás urobilo dobrých známych a využil som možnosť pozvať ju sem k nám. Teším sa, že naše pozvanie prijala,“ dodal B. Koniar.
Velďákové v sprievodných autách
Skokanky Danka a Janka Velďákové len pred pár dňami ukončili pretekársku kariéru, no atletiku neopustili. Aj tento rok ich uvidíme v elitnom tíme, no tentoraz takpovediac na druhej strane. Na tlačovke sme vyspovedali trojskokanku Danku, bronzovú medailistku z halových majstrovstiev Európy 2009 v Turíne.
Na ktorých úsekoch trate vás diváci môžu vidieť?
My nasadneme do áut a budeme informovať pretekárov, akým tempom bežia, či dodržiavajú stanovené medzičasy. Ja budem v prvom a budem mať na starosti mužov, moja sestra Jana bude spolupracovať so ženským čelom pretekov.
O skokankách je známe, že nemajú v obľube dlhé behy. Vy ste výnimka?
V žiadnom prípade. My sme sa stále bránili dlhému behu. Keďže ja som však začala učiť telesnú výchovu, obávam sa, že na maratónskej trati ma diváci tak skoro neuvidia.
Akú vzdialenosť by ste dnes zabehli v tempe, akým ste sa v pretekoch rozbiehali k odrazovej doske?
Tak to by bolo ťažké, možno takých dvesto metrov, viac asi nie…
Spolu so sestrou trénujete mladých športovcov, zabehnú si aspoň oni napríklad minimaratón?
Trénujeme v klube Atletika Košice. Máme deti od piatich rokov až po pätnásť. Je možné, že tie maličké budú bežať s rodičmi, tí starší už na vlastné tričko, ale určite sa my, trénerky, štartu dobrovoľne vzdáme.