15.10.18

Najvyššie plánované náklady na kampaň priznal Novotný. Piati kandidáti sumu nepovedali

foto: Veronika Janušková

Dvanásť uchádzačov o funkciu primátora mesta Košice odpovedá na ďalšiu otázku v predvolebnej ankete denníka KOŠICE:DNES.

Koľko miniete na predvolebnú kampaň a z akých zdrojov ju financujete? Otvorili ste si transparentný účet, ako to požaduje zákon? Zverejníte v prípade zvolenia skutočné vynaložené náklady? 

foto: archív kandidátov, archív kd
foto: archív kandidátov, archív kd

Alena Bašistová (42), nezávislá kandidátka
Mám založený transparentný účet v Slovenskej sporiteľni. Zatiaľ do kampane investovala moja rodina a prispievajú mi aj moji najbližší priatelia, podporovatelia. Po voľbách náklady na kampaň a ich štruktúru bez problémov zverejním. Je to moja povinnosť.

Ján Dečo (56), nezávislý kandidát 
Malo by to byť cca 50 až 70–tisíc eur, ktoré pôjdu cez už fungujúci transparentný účet, kde sú všetci prispievatelia menovite uvedení.

Jaroslav Džunko (67), nezávislý kandidát  
Som skutočne nezávislý kandidát a náklady na volebnú kampaň si musím hradiť z vlastného vrecka. Nemôžem viesť tak okázalú volebnú kampaň ako kandidáti politických strán alebo kandidáti závislí na bohatých sponzoroch. Podľa zákona som si zriadil transparentný účet a priebežne budem zverejňovať aj štruktúru nákladov.

Richard Havrilla (52), nezávislý kandidát  
Na predvolebnú kampaň plánujem minúť zhruba 70-tisíc eur. Sú to moje vlastné peniaze pochádzajúce z podnikateľskej činnosti. Už 25 rokov vlastním stavebnú firmu a prevádzkujem hotel s reštauráciou. Aj preto sa cítim ako skutočne nezávislý kandidát na primátora, pretože v prípade svojho zvolenia nebudem mať záväzky voči politickým stranám ani sponzorom. Mám transparentný účet a nemám problém zverejniť skutočne vynaložené náklady na kampaň.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Štefan Horváth (63), Národná koalícia  
Financovanie mojej volebnej kampane na primátora je súčasťou projektu financovania komunálnych volieb v rozpočte Národnej koalície, za ktorú kandidujem. Samostatný účet nateraz nemám. So zverejnením nákladov na volebnú kampaň nemám problém. 

Milan Lesňák (38), nezávislý kandidát  
Celá volebná kampaň je rozpočtovaná na 80-tisíc eur. Ja osobne som prispel sumou 10-tisíc eur, zvyšok peňazí som získal od podporovateľov, prípadne darcov, ktorých mená je možné vidieť na transparentnom účte. Je vedený v Slovenskej sporiteľni (https://milanlesnak.sk/financovanie/). So zverejnením vyúčtovania volebnej kampane po voľbách nemám žiadny problém.

Viliam Novotný (45), Šanca, Sme rodina – Boris Kollár, DS  
Kampaň si financujem sám z vlastných prostriedkov, ktoré som získal predajom svojho starého bytu na Krosnianskej ulici. Chcem zostať nezávislý od akýchkoľvek finančných kruhov. Zriadil som si transparentný účet v Slovenskej sporiteľni s názvom Kandidát na primátora Novotný, na ktorom môže ktokoľvek skontrolovať čerpanie prostriedkov a účel ich použitia. Na kampaň sa chystám minúť stotisíc eur. Nemám problém zverejniť vynaložené náklady a ich štruktúru. Po voľbách to pre ministerstvo vnútra zo zákona aj musím urobiť ako kandidát, ktorý si kampaň financuje sám.

Martin Petruško (45), Smer, SNS  
Mám založený transparentný účet v Slovenskej sporiteľni a chcem, aby bola moja kampaň transparentná od začiatku do konca. Zatiaľ mám prísľub od rodiny a od podporovateľov, ktorí mi chcú pomôcť s financovaním kampane, ale budem si ju samozrejme financovať aj sám, poslal som si tam už tritisíc eur. Náklady na kampaň odhadujem na 50-tisíc až 70-tisíc eur a samozrejme počítam aj s podporou politických strán, ktoré ma podporujú – SMER a SNS. 

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Jaroslav Polaček (41), SaS, KDH, SMK, Nova, OKS
Všetky príjmy vrátane mien Košičanov a sympatizantov, ktorí mi finančne pomohli, a takisto aj výdavky, sú presne uvedené na mojom transparentnom účte. Trvám na tom, čo som povedal pri oznámení svojej kandidatúry. Peniaze na kampaň mám z vlastných zdrojov, ktoré súvisia s predajom mojich obchodných podielov súvisiacich s podnikaním. Nie je preto dôvod na špekulácie, keďže som novinárom aj verejnosti predložil všetky svoje majetkové priznania od roku 2009. Celkovo mienim minúť maximálne hodnotu jedného ročného platu primátora (ročný minimálny plat primátora Košíc je podľa zákona približne 41–tisíc eur - pozn. red.). Vyššia suma sa mi nevidí zmysluplná a môže vyvolávať veľké pochybnosti o motivácii kandidátov a ich čestných úmysloch.

Ján Struk (60), nezávislý kandidát  
Na predvolebnú kampaň nemienim minúť veľa peňazí a to málo, čo miniem, použijem z vlastných zdrojov. Vkladám do nej hlavne svoje skúsenosti a preferujem osobný kontakt s občanmi. V prípade môjho zvolenia určite zverejním vynaložené náklady a ich štruktúru.

Miroslav Špak (43), nezávislý kandidát  
Do kampane investujem vlastných 70-tisíc eur a prostredníctvom transparentného účtu budem prijímať finančné dary od tých, ktorí sympatizujú s mojím programom. Všetky transakcie týkajúce sa kampane nájdete na mojom transparentnom účte. 

Vladimír Vágasi (56), Most - Híd
Všetko, čo sa týka financovania kampane je na mojom transparentnom účte. Príjmy aj výdaje. Zákon je dodržaný. 

Parkovanie má spravovať mesto, tvrdí väčšina kandidátov. Rezidentský systém by zachovali

Viac k téme

12.10.18
Parkovanie má spravovať mesto, tvrdí väčšina kandidátov. Rezidentský systém by zachovali
reklamná správa

Čítajte viac: volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím