Nebezpečné čaje ohrozujú zdravie konzumentov
Toto ročné obdobie je priam stvorené na pitie rôznych čajov. Či už ako liek alebo len tak, proti smädu. Čierne, zelené, biele, ovocné či bylinkové, každý z nás má ten svoj obľúbený. Viete však, čo si v obchodoch kupujeme?
Tento článok vznikol pri náhodnom surfovaní po internete. Začiatkom februára sa objavilo na českom webe video o čaji poľskej výroby, ktorý obsahoval nepovolené látky – atropín a skopolamín.
Loyd to začal
Už 29. decembra minulého roku Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia Českej republiky zistila, že sa v ich obchodných reťazcoch predáva čaj poľského výrobcu značky Loyd – mäta s brusnicami. Laboratórna analýza potvrdila prítomnosť atropínu v množstve 206,4 mikrogramov (µg) na kilogram (toxická dávka pre človeka je udaná v množstve 70–100 µg/kg) a skopolamínu v množstve 31,7 µg/kg (nebezpečné sú už zlomky µg/kg). Predaj tohto čaju okamžite zakázali a všetok ho stiahli z predaja.
„Len“ 22 dní
Na slovenskom trhu sa tento čaj predával až do polovice januára. Trvalo dlhých 22 dní, kým sa Slováci dozvedeli, že obsahuje jedovaté psychotropné látky. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF). Úrad zároveň vyzval spotrebiteľov, že by ho nemali kupovať, a ak ho už majú, nemali by ho piť. Hygienici radili vrátiť produkt na miesto predaja.
Pokračovala Babička Ruženka
U našich susedov sa robia testy rôznych potravín omnoho častejšie. Keď sme sa o problém začali zaujímať, objavili sme ďalšiu českú reláciu s názvom A dosť!, ktorá každý týždeň robí nezávislé testy potravín. Uvádzalo sa v nej, že z testov bylinkových čajov najhoršie dopadol porciovaný čaj Babička Ruženka s názvom Sedem bylín s echinaceou. Túto informáciu už v Čechách mali od 29. novembra 2016. Priznám sa, že som čaj s milou starenkou na obale zvykla konzumovať a ešte v januári som si ho kúpila v jednej z košických predajní potravín. Pochopiteľne, že táto informácia ma vydesila.
Štvornásobne prekročená norma
Čaj Babička Ruženka – Sedem bylín s echinaceou je výrobkom tej istej firmy a dováža ho od poľského výrobcu spoločnosť Mokate, ktorá má na Slovensku sídlo v Považskej Bystrici. Bol v ňom tak vysoký nález alkaloidov, aký v skúšobni dlho nevideli. V Čechách predaj tohto čaju okamžite zakázali. Zmes navyše obsahovala plesne a rezíduá pesticídov, napríklad množstvo herbicídov v ňom bolo štyrikrát vyššie, než dovoľuje európska legislatíva.
Na Slovensku ticho…
Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá asi nie je dostatočne rýchly. Systém riadi a organizuje Európska komisia ako formu rýchlej informovanosti členských štátov o oznamovaní priameho alebo nepriameho rizika pre ľudské zdravie. „Do 8. februára 2017 z národného kontaktného bodu RASFF Slovenskej republiky, ktorým je Štátna veterinárna a potravinová správa SR, nebolo zaslané Úradu verejného zdravotníctva SR žiadne oznámenie týkajúce sa výrobku čaj Babička Ruženka – Sedem bylín s echinaceou,“ dozvedeli sme sa od Martiny Merkovej z komunikačného referátu Sekcie medzinárodných vzťahov a komunikácie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Upozornenie sa však ani do včerajšieho dňa na stránkach RASFF či Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR neobjavilo.
Česká štátna poľnohospodárska a potravinová inšpekcia vo svojom stanovisku uviedla, že atropín a skopolamín sú látky so známymi negatívnymi účinkami na ľudské zdravie a nesmú sa vyskytovať v potravinách. Atropín môže mať halucinogénne účinky, alkaloid skopolamín môže výrazne účinkovať na psychiku. „Atropín a skopolamín aj dnes využívame v medicíne, samozrejme, ako liečivá v presne definovaných dávkach. Napr. atropín sa používa pri liečbe závažných porúch činnosti srdca. Skopolamín má výrazné účinky na psychiku, v minulosti bol zneužívaný pri výsluchoch väzňov a zajatcov ako takzvané ‚sérum pravdy‘. Mykotoxíny sú mimoriadne nebezpečné rakovinotvorné látky, vznikajúce pri nesprávnom spracovaní a skladovaní rôznych druhov potravín. Ak ľudia pitím čaju chcú niečo urobiť aj pre svoje zdravie, najvýznamnejšie pozitívne účinky sa dokázali konzumáciou zeleného čaju,“ povedal Ivan Skalina, primár Internej kliniky v Nemocnici v Šaci.
Veľké reťazce majú aj iné informačné zdroje
Dnes by sa mali informácie šíriť rýchlo. Škoda len, že pri ohrození zdravia to akosi nefunguje. Niektorí obchodníci vedia svoje, a ak sa vyskytnú nejaké problémy v reťazci, ktorý je v Čechách aj na Slovensku, pružne reagujú. Čo však s malými obchodníkmi či priamo spotrebiteľmi?
„Z preventívnych dôvodov sme sa rozhodli čaje z trhu stiahnuť, aj keď neevidujeme žiadne informácie zo strany štátnych orgánov. Informácie čerpáme z verejných zdrojov, pričom smerodajné sú informácie zo štátnych orgánov. V prípade, ak informácie poskytnú iné ako štátne orgány, vyhodnocujeme riziko a následne podľa miery rizika zvolíme ďalší postup, ako aj v prípade spomínaných čajov, ktoré sme preventívne stiahli z predaja,“ uviedla pre KOŠICE:DNES Zuzana Lošáková, Hovorkyňa Tesco stores SR.
„Dôvodom, prečo sa spomínané výrobky v našich predajniach nenašli je, že tieto výrobky v našom sortimente nemáme. Informácie o nevyhovujúcich potravinách získavame z oficiálnych webových stránok príslušných štátnych orgánov, prípadne ich dostávame priamo. Kaufland pravidelne kontroluje svoje privátne značky, výrobky ostatných producentov kontrolujú príslušné štátne orgány. Dodávateľské vzťahy nechceme verejne komentovať,“ uvádza v stanovisku spoločnosti hovorkyňa Monika Langová.
Ako sme zistili interným prieskumom v košických obchodoch, malé potraviny ani netušia, že sa na ich pultoch nachádzal nebezpečný tovar. Po našom upozornení ho všetci oslovení stiahli.
Foto: shutterstock, archív KD