Nezamestnaní nemôžu za KOSIT odhrabávať sneh
Nezamestnaní nemôžu nahrádzať prácu komerčnej firmy, tvrdí o pomalom odpratávaní snehu v Košiciach Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Jej nedostatky si má mesto uplatňovať sankciami u súkromníka.
Kým na bežné práce pre obec stačí aj niekoľko desiatok nezamestnaných z evidencie úradu práce, v čase snehovej kalamity by ich košické mestské časti vedeli využiť oveľa viac.
Povinnosť odpracovať si základnú sociálnu dávku si prácou pre svoju mestskú časť plní v Košiciach spolu 306 osôb. Z celkového počtu 3 547 prijímateľov pomoci v hmotnej núdzi je to iba zlomok. Ďalších tristo ľudí pracuje na aktivačných prácach, ktoré sú dobrovoľné a ich účastníci musia spĺňať prísne podmienky.
KOSIT-u nemôžu pomáhať
Aj keby ale mali jednotlivé mestské časti a mesto zazmluvnených s úradom práce viac nezamestnaných, hocičo v meste robiť nemôžu. „Ak má mesto či obec komerčnú zmluvu s partnerom na vykonávanie istých pracovných činností, nemožno na tieto činnosti využívať aktivačných pracovníkov alebo poberateľov pomoci v hmotnej núdzi,“ priblížila Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce.
Nezamestnaní podľa nej môžu odhrabávať iba to, čo nemá v zmluve súkromník, teda v prípade mesta Košice firma KOSIT.
„Viem, že v Košiciach bol problém, že sneh síce odhrnuli, ale ostal na prechodoch a utvorila sa tam bariéra. Tak to odhadzovali. Nemôžu ale pomáhať komerčnej firme, pretože tá to má zaplatené. Ak to má zaplatené, tak to má zvládnuť. A ak to nezvládne, tak je tam zmluvný vzťah a mesto môže vyvodiť sankcie,“ povedala Lukáčová.
Neprišiel nikto
Aj keď je účasť na prácach pre nezamestnaných povinná, na Sídlisku Ťahanovce hneď po silnom snežení nepomáhal s odpratávaním snehu nikto. „Dňa 16. a 17. januára sa pri rannom rozdeľovaní prác a činností neprezentoval žiaden občan v hmotnej núdzi,“ uviedol starosta mestskej časti Ťahanovce Cyril Betuš. Nasledujúci deň prišli traja, neskôr siedmi. Podľa údajov z Úradu práce majú Ťahanovce zmluvy na 42 nezamestnaných.
„Ak majú dohodnutého človeka a nepríde, znamená to, že bude mať absenciu a nedostane aktivačný príspevok alebo dávku v hmotnej núdzi,“ vysvetlila postup Lukáčová. Neprítomnosť musí zaznačiť do dochádzky pracovníka mestská časť.
Aj bezdomovci
Jednou z najagilnejších mestských častí pri zmiernení následkov snehovej kalamity bolo Staré Mesto. Úrad mestskej časti si na vlastné náklady na tri dni prenajal od súkromnej firmy mechanizmy (malý a veľký nakladač a nákladné auto), zavolal aj brigádnikov z útulku pre bezdomovcov na Bosákovej ulici.
„Na základe dohody s úradom práce v Košiciach máme 26 uchádzačov o prácu, z toho je 18 chlapov na aktivačnú činnosť. Priemerne bolo denne zapojených do zimnej údržby 12 aktivačných pracovníkov. Dostali pracovné rukavice, odhŕňače snehu, škrabky na ľad i technickú soľ. Všetci boli vyťažení prácami na odpratávaní snehu z chodníkov, ciest, priechodov pre chodcov a parkovísk,“ povedal nám prednosta úradu Starého Mesta Karol Till.
[article slug=”z-autobusov-vystupuju-do-spinaveho-snehu”][/article]Till: Chceli sme viac
Podľa jeho slov žiadali úrad práce o väčší počet aktivačných pracovníkov, práce by bolo dosť aj pre dvesto ľudí, ale nedokázali im naplniť ich požiadavku. „Práve nedostatok pracovníkov nám nedovolil riešiť problémy rýchlejším tempom,“ skonštatoval K. Till.
Z celkového počtu 3 547 evidovaných poberateľov dávky v hmotnej núdzi v Košiciach si dávku podľa aktuálnych údajov odrába verejnoprospešnou prácou aj pre iné subjekty ako samosprávy 3 348 ľudí.
Matej Šulc, Ľubomír Ferko
Foto: Veronika Janušková