Nové mená v mestskom zastupiteľstve, iba pätnásti poslanci sa vracajú
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach čaká po sobotňajších voľbách výrazná zmena. Až dvadsaťšesť poslancov je nových, svoje kreslá obhájilo len pätnásť pôvodných.
V 41-člennom zastupiteľstve zasadne do poslaneckých kresiel len päť žien.
Odchod po šestnástich rokoch
Hlasy nestačili niektorým kandidátom, ktorí v mestskom parlamente pôsobili viacero volebných období. Medzi nich patria nezávislí poslanci Cyril Betuš, Ľubica Blaškovičová či Anna Jenčová. V zastupiteľstve sedeli od roku 2002 až doteraz, no v ďalšom období už pokračovať nebudú.
„Je mi to ľúto. V kampani som sa snažila osloviť mladých voličov, pretože tí starší moju prácu poznajú. Chcela som ako mestská poslankyňa urobiť niektoré zmeny, najmä v oblasti kultúry. Obávam sa, že teraz nastúpili ľudia, ktorí ju nepotrebujú. Verím, že nezaspia a naďalej budú fungovať vymenníky či Kulturpark, kde sa koná množstvo skvelých podujatí,“ dúfa Blaškovičová.
Volič je podľa Anny Jenčovej nevyspytateľný. „Ostala na mne „smerácka“ nálepka, aj keď som kandidovala ako nezávislá. Zároveň bola vo voľbách silná konkurencia, prišla nová vlna pravice, ktorá bola viac preferovaná,“ uviedla Jenčová.ň
Pôsobil v troch mestských častiach
Z doterajších 41 poslancov malo až tridsaťtri záujem obhájiť svoje miesto. Jedného pred voľbami stiahli politické strany (Ján Dečo), ôsmi sa rozhodli skončiť.
Uspieť sa podarilo kandidátom, pre ktorých to bude už siedme pôsobenie v mestskom zastupiteľstve. Sú nimi Jaroslav Hlinka (nezávislý) a Daniel Rusnák (Sloboda a solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Nova, Občianska konzervatívna strana), pričom obaja chýbali v mestskom parlamente iba v jednom volebnom období.
[ad][/ad]Medzi novými poslancami je Zdenko Lipták (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina – Boris Kollár, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, Demokratická strana), ktorý pôsobil už v rokoch 1990 až 1994 za Stranu zelených v mestskom zastupiteľstve. Skúsenosti z komunálnej politiky má viacero. „Bol som miestnym poslancom v troch mestských častiach – na Severe, v Pereši a na Západe. Zároveň som bol v Pereši aj zástupcom starostu,“ konštatoval Lipták.
Počet hlasov pre košických primátorov
Jaroslav Polaček so ziskom takmer 30-tisíc hlasov sa zaradil na štvrté miesto v historickom poradí primátorov po Novembri ´89. Tomuto rebríčku kraľuje Rudolf Schuster s takmer 50-tisíc hlasmi z roku 1998.
Juraj Briškár, Otto Brixi, Mária Grüllingová, Jaroslav Kaifer, Stanislav Kočiš, Renáta Lenártová, Dušan Petrenka, Martin Petruško, Andrej Sitkár, Renáta Šramková, Tibor Bacsó, Iveta Kijevská, Emil Petrvalský, Ladislav Šaňa, Cyril Betuš, Ľubica Blaškovičová, Katarína Čižmáriková, Ján Dečo, Marián Gaj, Tomáš Gáll, Alfonz Halenár, Oto Žarnay, Igor Jutka, Milan Maďar, Anna Jenčová.
Komunálne voľby v číslach
- Košice mali najnižšiu volebnú účasť zo všetkých krajských miest – 35,71 percenta
- Najvyššia volebná účasť v Košiciach bola v mestskej časti Poľov (74,44 percenta).
- Najlepší volebný výsledok v percentuálnom vyjadrení zo starostov, ktorí mali aspoň jedného protikandidáta, dosiahol Marcel Šaňa (SRK) na Luníku IX. Bolo to 85,24 percenta (653 hlasov).
- Zároveň ale bola na tomto rómskom sídlisku najnižšia účasť na celom Slovensku, len 19,44 percenta.
- S najnižším percentuálnym podielom odovzdaných hlasov vyhral voľby starostu Daniel Petrík zo Šace (30,75 percenta – 544 hlasov).
- Najtesnejší súboj medzi víťazom starostovských volieb v Košiciach a druhým v poradí bol v Krásnej. Mareka Kažimíra (nezávislý) delilo od Petra Tomka (KDH, SaS, OľaNO, SMK) presne sto hlasov.
- Naopak, najväčší rozdiel medzi prvým a druhým kandidátom na starostu bol na KVP. Ladislav Lörinc (KDH, NOVA, OĽaNO, Progresívne Slovensko, SaS, Sme rodina – Boris Kollár, Spolu – občianska demokracia) predbehol Ivetu Kijevskú o 2 480 krúžkov.
- L. Lörinc mal aj najviac hlasov vo voľbách do mestského zastupiteľstva (3 522).
- S najmenším počtom krúžkov voličov sa naopak do mestského zastupiteľstva dostala Lucia Iľaščíková (nezávislá). Stačilo jej 508 hlasov.
- Z kandidátov na mestských poslancov, ktorí zostali prví pod čiarou, mal najväčšiu smolu Daniel Antal (Spolu – občianska demokracia). Kandidát, ktorý skončil hneď pred ním bol zvolený za poslanca. Mal len o 38 hlasov viac.
- O 6 037 menej osôb ako v roku 2014 bolo v týchto komunálnych voľbách zapísaných v zozname voličov (teda obyvateľov Košíc s trvalým pobytom nad 18 rokov).
[ad2][/ad2]