Nové prípady koronavírusu zatiaľ nepribudli
Do uzávierky včerajšieho vydania denníka KOŠICE:DNES neboli na území Slovenska zaznamenané nové prípady ochorenia COVID-19. Podľa hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR je aktuálne 583 vzoriek negatívnych a sedem pozitívnych.
V Košiciach je hospitalizovaný jeden 26-ročný muž, u ktorého potvrdili nákazu novým koronavírusom. Jeho zdravotný stav je stabilizovaný, s tendenciou k zlepšeniu.
Pacient bol vo Francúzsku
O situácii včera informoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny (KICM) Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Martin Novotný.
„Je to mladý muž, ktorý nemá žiadne ďalšie zdravotné problémy, takže u neho nepredpokladám nejaký ťažký vývoj. Aj podľa východiskových informácií, ktoré mám, to vyzerá vcelku sľubne,“ uviedol primár.
Muž je izolovaný v samostatnej izbe na klinike a po návrate z Francúzska nebol v práci a ani sa nezúčastňoval spoločenských podujatí, čo lekárom uľahčilo prácu. Všetci ľudia, s ktorými bol v kontakte, sú v domácej karanténe.
Dostatok lôžok
Na košickej klinike vyšetrili do včerajška 77 ľudí v súvislosti s podozrením na nákazu novým koronavírusom. Hospitalizovaných bolo 20 z nich. „Pre týchto pacientov sme vyhradili jedno poschodie. Je tam 12 izieb s jednou posteľou, vrátane dvoch JIS lôžok. Na prvom poschodí sú umiestnení pacienti, ktorí majú bežné diagnózy,“ uviedol primár.
Ak by to bolo potrebné, na klinike vedia zabezpečiť ešte ďalších 26 jednolôžkových izieb. Celková kapacita je 50 lôžok. Novotný ubezpečil, že v prípade potreby vedia pripraviť aj ďalšie lôžka na Klinike pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP. Tak isto sú pripravené aj ďalšie oddelenia, kde môžu umiestniť nakazených pacientov v prípade iných zdravotných komplikácií.
S pacientom s diagnostikovaným koronavírusom prichádzajú do styku dve sestry a jeden ošetrujúci lekár. „V súčasnosti máme dostatok respirátorov, rukavíc a osobných ochranných pracovných pomôcok na zvládnutie situácie. Samozrejme, že aj ostatný obslužný personál je správne vybavený. Upratovačka pracuje v kombinéze, ktorá neprepúšťa vodu.“
[ad][/ad]Laboratórium v testovacom režime
V rámci UNLP pracuje aj Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie na Tr. SNP 1, kde už teraz v testovacom režime vyšetrujú vzorky odobrané pacientom s podozrením na nákazu. Novotný uviedol, že kvôli množstvu odobraných vzoriek je veľký nápor na bratislavské laboratórium. Preto sa predlžuje aj čakacia lehota z dvoch dní na tri až štyri dni.
„Naši odborníci pracujú na vlastnej metodike a diagnostike ochorenia COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje. Momentálne vzorky posielame duálne do Bratislavy aj do Košíc, aby sme si potvrdili, že naša metodika je správna. Podľa prvotných informácií nám to vychádza úplne rovnako ako v Bratislave, vrátane nášho pozitívneho pacienta.“
Odbery aj doma
UNLP predpokladá, že do jedného týždňa by ich metodika mohla byť zavedená do praxe. „Musíme si dozásobiť ďalšie sety. Musí sa riešiť aj prevádzka oddelenia a priorita týchto vyšetrení a odberov,“ uviedol primár, podľa ktorého je ešte otázkou, pre aké množstvo nemocníc a lekárov budú vedieť poskytovať túto službu.
M. Novotný informoval, že v najbližších dňoch zavedú aj odbery vzoriek v súvislosti s podozrením nákazy novým koronavírusom v domácich podmienkach. „Určené budú pre pacientov, ktorí majú iba ľahšie problémy. Odbery zabezpečia epidemiológovia, ktorých je potrebné kontaktovať telefonicky.“
Primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný na brífingu požiadal, aby ľudia na kliniku nechodili a ani netelefonovali.
„Bol by som rád, aby ľudia nezatajovali cestovateľskú anamnézu a namiesto osobnej návštevy našej kliniky či telefonovania do nemocnice využívali infolinku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Musíme sa predovšetkým venovať našim pacientom. Neopodstatnené telefonáty aj návštevy nám výrazne sťažujú pracovné podmienky.“
Ak má niekto pozitívnu cestovateľskú anamnézu a nemá vážnejšie zdravotné problémy, mal by podľa odporúčaní hlavného hygienika ostať počas 14 dní v domácej karanténe.
Kto sa potrebuje poradiť, alebo si nie je istý, čo by mal robiť, je potrebné kontaktovať infolinku 0918 389 841 alebo zaslať e-mail na adresu [email protected]. Epidemiológ stav pacienta posúdi a odporučí mu, ako má postupovať alebo mu zabezpečí prevoz do nemocnice.
Čítajte aj:
- Policajti zastavili pre koronavírus autobus MHD
- Košičan nakazený koronavírusom je v stabilizovanom stave
- Pacient v Šaci nemá koronavírus
- Až 80 percent prípadov infikovaných novým koronavírusom má miernu formu
- Peter Pellegrini: Počet nakazených koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem