24.04.18

O pripravovanom priemyselnom megaparku obce nič nevedia

foto: Veronika Janušková

Neďaleko Košíc má vzniknúť strategický priemyselný park Haniska. Jeho vybudovanie už schválila vláda, ale s obcami, v ktorých katastrálnom území má vyrásť, zatiaľ nikto nerokoval.

Podľa informácií z ministerstva hospodárstva to bude po nitrianskom priemyselnom parku len druhý na Slovensku, ktorý bude mať prívlastok strategický. Vláda už zablokovala 910 hektárov poľnohospodárskej pôdy, aby sa zabránilo prípadným špekuláciám s pozemkami. Zabezpečené pred prevodmi sú pozemky v katastroch obcí Haniska, Čaňa, Geča, Valaliky, Sokoľany a malá časť na území mestskej časti Košice-Šaca.

Priemyselný park Haniska by mal po vybudovaní poskytnúť priestor na veľké investície zo zahraničia v oblasti priemyselnej výroby, služieb, výskumu a vývoja.

Minister: Bude to veľký hráč

„Aktuálne rokujeme s viacerými veľkými investormi, ale ešte nie sme vo fáze, keď môžeme hovoriť o podrobnostiach. Veľký hráč vo svojej oblasti však potrebuje veľký priestor a má veľké nároky v oblasti logistiky. V blízkosti nového strategického parku je napojenie na kvalitné cesty, pozemok je dostatočne veľký a na rovine. Východné Slovensko môže získať silný impulz pre ekonomický rozvoj a to je náš cieľ,“zdôraznil šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga (Smer).

V médiách sa špekuluje o tom, že veľkými investormi by mohli byť čínska automobilka Zhi Dou alebo gumárenský podnik LingLing z tej istej krajiny. Žiga zatiaľ tieto informácie nepotvrdil. Spresnil len to, že rokujú s piatimi záujemcami o podnikanie v budúcom parku.    

Starosta Hanisky Miloš Barcal by privítal skôr projekty na zlepšenie životného prostredia.
Starosta Hanisky Miloš Barcal by privítal skôr projekty na zlepšenie životného prostredia. foto: veja
Priemyselné objekty majú vyrásť na doteraz poľnohospodárskej pôde v katastrálnom území piatich dedín. foto na dvojstrane: Veronika Janušková
Priemyselné objekty majú vyrásť na doteraz poľnohospodárskej pôde v katastrálnom území piatich dedín. foto: Veronika Janušková

Nová firma 

Investorom výstavby priemyselného parku má byť novovzniknutá spoločnosť InvEast SK, s. r. o. Podľa obchodného registra bola založená len minulý týždeň a jej 100-percentným vlastníkom je ministerstvo hospodárstva. Jej úlohou bude usporiadať vlastnícke vzťahy, výstavba potrebnej infraštruktúry a zabezpečenie iných prípravných činností, k akým patrí napríklad geologický prieskum na pozemkoch.

V obciach, ktorých sa plán vybudovania strategického priemyselného parku týka, zatiaľ nič bližšie nevedia. Starostovia sa o zámere dozvedeli až z médií, ktoré informovali o rokovaní vlády. 

„Stále čakám na konkrétne informácie. Nevieme, čo to bude znamenať pre obec a pre majiteľov spomínaných pozemkov. Je to ambiciózny zámer. Ak prinesie väčší počet pracovných miest pre širší región, tak ho privítam. U nás v obci však vyššiu nezamestnanosť nemáme. Ak sa to zrealizuje, budeme musieť prispôsobovať územný plán, pretože v ňom nemáme pozemky s potrebným určením,“ povedal nám starosta Hanisky Miloš Barcal (nezávislý).

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Starosta: Priveľa priemyslu   

Podľa neho je v okolí obce už teraz príliš veľa priemyselných objektov. Majú tam železnicu, cesty rôznych kategórií, ale aj široko a úzkorozchodnú železnicu, hustú sieť elektrických rozvodov či plynovod. 

„Chýba nám už len metro. Určite by sme radšej privítali skôr projekty týkajúce sa zlepšenia životného prostredia,“ myslí si starosta Hanisky. 

Bližšie informácie nemá ani starosta obce Valaliky Štefan Petrík (KDH). Hovorí, že každý takýto projekt so sebou prináša klady aj zápory.

„Že tu príde niečo podobné, som očakával, keď sa rozhodlo o výstavbe rýchlostnej cesty R2. Verím, že to bude niečo sofistikovanejšie, čo až tak nezaťaží životné prostredie. Zatiaľ ešte neviem, o ktoré pozemky ide, v územnom pláne obce však máme parcely určené na priemyselný park,“ uviedol.  

Musia meniť územný plán?   

Jeho kolega z obce Geča Patrik Rusňák (kandidoval za Sieť) je presvedčený, že pre rozvoj regiónu je dôležitejšie dobudovanie diaľnice ako nový veľký priemyselný park.  „Oficiálne nám ešte nikto nič nedal vedieť, takže ani ja neviem povedať ľuďom, čo to pre nich bude znamenať, ani či budeme musieť meniť územný plán. Máme určené pozemky na priemyselný park, ale na inom mieste katastrálneho územia,“ tvrdí starosta Geče.

Starosta Kechneca Konkoly: Máme dosť miesta pre nových investorov

Viac k téme

24.04.18
Starosta Kechneca Konkoly: Máme dosť miesta pre nových investorov

Čítajte viac: pozemky projekty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím