Obedy zadarmo nebudú pre všetkých úplne grátis
Od 1. septembra budú mať žiaci základných škôl nárok na tzv. obedy zadarmo. Štát prispeje na každý obed sumou 1,20 eur. Doposiaľ sa novela zákona týkala len predškolákov, teda žiakov posledného ročníka materských škôl, a detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v materských školách.
Ministerstvo školstva SR schválilo s účinnostou od 1. septembra nové finančné pásma na nákup potravín na jedno jedlo podľa vekových kategórií. Košickí poslanci na júnom mestskom zastuptiteľstve schválili, že mesto bude využívať tzv. druhé finančné pásmo. To znamená, že za obedy budú rodičia doplácať deťom v materských školách a žiakom na druhom stupni základných škôl. Iba žiakom prvého stupňa pokryje náklady na prípravu obeda, ktoré sú vo výške 1,15 eur, štátna dotácia. Schválené zmeny sú súčasťou Všeobecne záväzného nariadenia mesta o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov v školách a v školských zariadeniach.
[ad][/ad]Kto bude doplácať za obedy?
„Rodičia žiakov na I. stupni nebudú doplácať nič, na druhom stupni to budú tri centy za jeden obed. Táto čiastka sa použije na nákup surovín pre prípravu jedál,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. Ročne by tak žiaci druhého stupňa mali za stravu zaplatiť približne 6 eur.
Od januára tohto roka rodičia predškolákov za obedy nedoplácali, náklady pokryla dotácia. Od septembra sa však výška nákladov pre materské školy zvýši a rodičia tak budú za stravu svojim deťom doplácať 25 centov za deň, čo je zhruba 50 eur ročne. Strava v materskej škole však okrem obeda väčšinou zahŕňa aj desiatu a olovrant.
Doplácať za stravu budú aj rodičia detí, ktoré si vyžadujú diétne stravovanie či stravu pre športovcov. Na prvom stupni doplatia 18 centov a na druhom stupni 28 centov za jeden obed. V materských školách bude príspevok rodiča za diétne stravovanie vo výške 55 centov. Ročne teda priplatia približne 110 eur.
Pozor na odhlasovanie z obeda
Poskytnutie štátnej dotácia na stravu vo výške 1,20 eur má dve základné podmienky. Poskytne sa len žiakom, ktorí sa v daný deň zúčastnia vzdelávacieho procesu a zároveň si odoberú stravu. Ak sa žiak z akéhokoľvek dôvodu na vyučovaní nezúčastní, dotácia na stravu sa mu v daný deň neposkytne.
V prípade, že sa žiak nezúčastní vzdelávacieho procesu a nepríde do školy či škôlky, sú rodičia povinní ho zo stravy včas odhlásiť. V opačnom prípade budú musieť zaplatiť hodnotu stravy v plnej výške. To platí aj vtedy, keď sa deti zúčastnia vyučovania, ale z nejakého dôvodu si v daný deň neodoberú obed.
Keď žiak príde ráno do školy, ale v priebehu vyučovania z nej napríklad zo zdravotných dôvodov odíde, môžu rodičia po jeho obed prísť. V takom prípade sa vydaná strava zaplatí z poskytovanej dotácie.
Konkrétne podmienky odhlasovania žiakov z obedov, a úhradu za obed pri nesplnení stanovených podmienok si určuje každá materská a základná škola, či školská jedáleň.
Nárast o 30 percent
V súvislosti s dotáciou na obedy a znížením výdavkov za stravu sa v školských jedálňach očakáva nárast počtu stravníkov. Ako uviedla predsedkyňa Združenia základného školstva pre Košický kraj Ingrid Gamčíková, podľa predpokladov počet stravníkov narastie o 30 percent.
„Školy sa na to pripravujú od minulého roka, mesto ako zriaďovateľ uvoľňovalo finančné prostriedky na dovybavenie školských kuchýň a jedální. Zatiaľ nie sú pripravené na 100 percent, nestihli sa všade urobiť opravy kuchýň, materiálne a personálne vybavenie ešte nie je všade zabezpečené,“ dodala Gamčíková.
[ad2][/ad2]Mesto: Školy sú pripravené
Opak tvrdí košická radnica. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Fabiana, by do septembra mali byť všetky školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta na zmeny a nárast počtu stravníkov pripravené. „V niektorých jedálňach sme doplnili počty miest pri stoloch a všetko, čo k tomu patrí. Iba v jednom prípade sa musí rozšíriť jedáleň a to pre 800 stravníkov na Základnej škole Staničná,“ dodal hovorca.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta je spolu 91 školských jedální. „Jedálne už asi tri roky za sebou modernizujeme. Okrem rekonštrukcií a opráv nahrádzame aj staré gastro zariadenia a zabezpečujeme nové. Skoro do každej jedálne boli dokúpené konvektomaty a iné zariadenia, ktoré nám pomôžu zvládnuť a od septembra uspokojiť zvýšené počty stravníkov,“ vysvetlil Fabian.
Samospráva školám poskytuje aj finančné prostriedky na zabezpečenie elektronických systémov, pomocou ktorých vedúce školských jedálni budú kontrolovať prítomnosť žiakov v škole. „Monitorujeme stav prípravy k začiatku nového školského roka, odkedy sa spustia obedy zdarma,“ dodal V. Fabian.
Prepojenie dochádzkového systému s programom školských jedální je jedným z hlavných opatrení, ktoré musia školy do začiatku školského roka stihnúť. Podľa Gamčíkovej je potreba prepojenie systémov najčastejším problémom, ktoré košické školy refektovali.
Na viacerých košických školách si budú od septembra žiaci pri vstupe označovať pomocou čipu nie len účasť v škole, ale ak sú prihlásení na obedy, tak automaticky aj stravu na daný deň. Jedálne tak budú vedieť, koľko žiakov by malo na obed v konkrétny deň prísť.
(HUN)
Anketa: Čo hovoríte na obedy „zadarmo“? Viete koľko budete deťom za stravu doplácať?
Katarína Töröková, pekárka
Ja o tom ani neviem, syn bude teraz len prváčik. No aspoň niečo budú mať deti lacnejšie. Syn bude chodiť na obed, ale neviem ešte koľko budem za stravu doplácať.
Veronika Stachová, maskérka
Ja sa teším, budem mať teraz v škole tretiačku, tak som rada, že to bude lacnejšie. Ostane viac peňazí na krúžky, môže mať o jeden krúžok navyše. Neviem presne koľko budem doplácať, ale myslím, že by to malo byť o polovicu menej ako sme platili.
Petra Benčová, účtovníčka
Keď niekomu uberú, musia niekomu pridať. Dcére v škôlke budeme platiť viac, druhej, v škole, zas menej. Tí, ktorí majú viac detí, budú možno nakoniec dohromady platiť viac ako doteraz.
Iveta Harmanová, dôchodkyňa
Vnučka chodí do školy v Amerike, ale tieto obedy zadarmo vítam. Ja som stará škola a vítam takéto niečo pre deti a mamky. Je to dobré a pomôže to rodičom.
(HUN)