Objavte v sebe výskumníka, začína sa festival vedy a inovácií
Už zajtra sa Košice pridajú k stovkám miest v 30 európskych krajinách, aby ukázali malým aj veľkým, že veda v žiadnom prípade nie je nuda. Podujatie Európska noc výskumníkov zasvätí návštevníkov nielen do tajov vedy, ale najmä ukáže, že malý výskumník drieme v každom z nás.
Podujatie sa uskutočňuje v piatich mestách po celom Slovensku. Okrem Bratislavy, Popradu, Žiliny a Banskej Bystrice medzi nimi nebudú opäť chýbať ani Košice.
[ad][/ad]„Tohto roku budeme mať v Košiciach rekordných 81 stánkov, čo je najviac v doterajšej histórii tohto podujatia,“ hovorí Peter Štofko (na snímke dole, druhý zľava), koordinátor podujatia pre Košice, a dodáva, že minulý rok sa podujatia zúčastnilo viac ako 23-tisíc Košičanov.
Poďte s nami objavovať
Európska noc výskumníkov je určené žiakom základných i stredných škôl, ale aj ich rodičom a všetkým nadšencom vedy bez rozdielu veku. Aj tento rok sa uskutoční v priestoroch nákupného centra Atrium Optima. Vo vedeckých stánkoch sa návštevníci okrem iného dozvedia aj to, prečo nie sme všetci rovnakí, ako sa dá vyrobiť zmrzlina za pár sekúnd, prečo dokáže ísť vlak, ktorý nemá kolesá, rýchlosťou 600 km/h.
Sami si budú môcť vyrobiť žabí sliz či skúsiť na vlastnej koži odvrátiť útok sociálneho inžiniera. Od 9. až do 21. hodiny budú na zvedavé otázky odpovedať vyučujúci i študenti z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Prešovskej univerzity v Prešove, výskumných ústavov Slovenskej akadémie vied, Žilinskej univerzity a Univerzity Komenského v Bratislave.
[ad2][/ad2]Výskumníci v nás
„V každom z nás sa skrýva malý zvedavec, ktorý túži objavovať svet. Preto je mottom tohto ročníka vedecko-popularizačného festivalu ‚Výskumníci v nás‘. Chceme návštevníkom ukázať, že každý z nás je vo svojej podstate vedcom a nezáleží na tom, či máme na sebe biely plášť a po ruke špeciálne vybavenie. Základným nástrojom vedca je totiž len jeho zvedavosť a chuť objavovať nepoznané,“ vysvetľuje Petra Lipnická, predsedníčka správnej rady o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá podujatie organizuje.
„Na našom podujatí budú zastúpené všetky odbory vedy a techniky. Na poschodí budeme predvádzať robotiku. Nájdete tam biologické aj spoločenské vedy. V týchto priestoroch budeme mať rozložený aj veľký model hrubého čreva, cez ktoré budú môcť návštevníci prechádzať. Na prízemí v oválnom átriu, kde budú prebiehať aj rôzne pokusy, si na svoje prídu záujemcovia o fyziku či chémiu,“ spresnil Peter Štofko.
Vstup na podujatie je pre všetkých návštevníkov voľný.
Slávnostné otvorenie festivalu bude o 10. hodine v prítomnosti organizátorov a partnerov podujatia. Záujemcovia si budú môcť zasúťažiť v dvoch kvízoch, ktoré začnú o 10.30 a 11.10 hod. Od 11. a od 14. hodiny sa bude diskutovať o projekte inovujme.sk so Strednou priemyselnou školou dopravnou v Košiciach a od 11.45 bude diskusia s vybranými prezentujúcimi. V čase od 14.10 do 16.30 sú pripravené rôzne súťaže pre deti. Celé podujatie do 16. hodiny bude moderované, vedecké stánky budú k dispozícii od 9. do 21. hodiny.
O kliešťoch, mimozemšťanoch i strašidlách
Okrem vedeckých stánkov si aj tento rok budú môcť návštevníci vypočuť 11 zaujímavých prednášok, ktoré sa budú konať v priestoroch kina Cinemax.
- 13.30 hod.: Vplyv osmičiek na osudy Československa vysvetlí Milan Olejník zo Slovenskej akadémie vied.
- 14. hod.: O porovnaní účinku rastlinných a živočíšnych zdrojov omega-3 polynenasýtených mastných kyselín u športovcov porozprávajú Iveta Cimboláková a Zdenka Hertelyová z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
- 14.30 hod.: Kto by chcel vedieť viac o ornitologickom stacionári v Drienovci, určite by mal zavítať na prednášku Ľuboša Korytára z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
- 15. hod.: Dušan Fabian zo Slovenskej akadémie vied porozpráva o lesku a biede asistovanej reprodukcie.
- 15.30 hod.: Ako sa nebáť kliešťov, sa dozviete na prednáške Branislava Peťka z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
- 16. hod.: Žijú medzi nami mimozemšťania? Zodpovedať na túto otázku sa pokúsi Peter Pristaš z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.
- 16.30 hod.: Viete, čo sú rádionuklidy? Priblížiť sa ich pokúsi Michaela Špalková z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
- 17. hod.: Viete, čo dokážu kvantové počítače? Zaujímavú prednášku si môžete vypočuť od Gabriela Semaničina z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
- 17.30 hod.: Nanotechnológie sú doménou Adriany Zeleňákovej z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Určite sa veľa dozviete o NANO S.M.A.R.T. budúcnosti.
- 18. hod.: Na prednáške Tomáša Lučivjanského z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach sa budete možno báť. Ale dozviete sa o svete bez turbulentných strašidiel.
- 18.30 hod.: Veda bez bariér: ženy v literatúre je témou pre filozofov. Viac vám určite povedia Iveta Bónová, Renáta Bzdilová, Marián Gladiš, Ivica Hajdučeková a Adriana Jesenková z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Sprievodnou lokalitou tohtoročného podujatia Noc výskumníkov bude Hvezdáreň v Medzeve. Je to pracovisko Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja a nachádza sa na Štóskej 174.
Program pre školákov a stredoškolákov začína v piatok od 9. hodiny. Pripravené je priame pozorovanie oblohy (v prípade priaznivého počasia), prehliadka minivýstavy meteoritov, výstava fotografií o zatmeniach z Krajskej hvezdárne v Žiline či pokusy skryté pod názvom Veda hrou s I. Kimákom, ale aj pokusy v hmlovej komore. Deti a študenti si budú môcť vypočuť dve zaujímavé prednášky – o 9.30 Michal Vojsovič porozpráva na tému „(ne)známi hrdinovia, alebo za všetkým je človek“, o CERN-e sa zas záujemcovia dozvedia o 10.30 hod. od Juraja Lörinčíka. Od 15. hodiny bude program pre širokú verejnosť s názvom Deň otvorených dverí, kde budete môcť absolvovať prehliadku hvezdárne s odborným výkladom, navštíviť planetárny park a zažiť aj rôzne tvorivé astrodielne. Ak bude dobré počasie, budú sa pozorovať aj hviezdy.
[ad3][/ad3]