Očkovanie proti chrípke viazne, na trhu chýbajú vakcíny
Chrípka je závažné infekčné ochorenie dýchacích ciest vírusového pôvodu. Prenáša sa najmä vzdušnou cestou – kvapôčkovou infekciou. Najlepšou prevenciou proti tomuto ochoreniu je očkovanie.
Najvhodnejším obdobím na podanie vakcíny sú mesiace september a október. Problémom posledných týždňov však je, že očkovacie vakcíny, ktoré sú len na lekársky predpis, na Slovensku jednoducho nedostať.
Kto je zodpovedný?
„Slovensko dosahuje nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Posledných sedem chrípkových sezón bol podiel zaočkovanej populácie pod päť percent,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR pre TASR.
Zároveň upozornilo, že za momentálny nedostatok vakcín sú zodpovední lekárnici.
Slovenská lekárnická komora to však odmieta. „Slovenskí lekárnici objednali dostatok vakcín – dostatok v zmysle skúseností z predchádzajúcich rokov. To, že takéto množstvo nepokrýva zvýšené požiadavky v niektorých regiónoch, je dôsledkom dlhodobej ignorancie potreby očkovania, narastajúcej sily antivakcinačných kampaní a nedostatočnej osvety,“ komentovala komora. Vakcíny majú obmedzenú lehotu spotreby, a preto sa môžu objednávať iba v obmedzenom množstve.
[ad][/ad]Objednávali na jar
V košickej lekárni Maratón vakcíny proti chrípke ešte ani včera nemali. Lekárnik Michal Mazur hovorí, že ich objednávali už na jar.
„Naša lekáreň sa pravidelne kontaktuje s najbližším všeobecným lekárom. Konzultujeme, koľko vakcín máme objednať. Väčšinou je to tak, že objednaný počet kopíruje požiadavky z predchádzajúceho roka. Predtým sme problémy s nedostatkom nemali.“ Lekáreň tohto roku dostala toľko vakcín, koľko si objednala. „Je však možné, že iné lekárne svoje zásoby vypredali skôr a ľudia, ktorí mali záujem sa zaočkovať a inak do našej lekárne nechodia, si v tomto prípade k nám cestu našli,“ dodal M. Mazur.
Len od jedného výrobcu
V lekárni IZIS na Podhradovej je situácia podobná. „Vakcíny sme ako každý rok objednali, ale keď sa pýtame distribútora na ďalšiu dodávku, vždy dostaneme zápornú odpoveď,“ konštatuje Wael Rezk a zároveň dodáva, že tento rok pociťujú zo strany zákazníkov väčší záujem o zaočkovanie. Problém však vidí aj v inom. „Každý rok boli na Slovensku dva typy vakcín – Vaxigrip a Influvac. Z každej sme si objednali po sto kusov, ale Vaxigrip tohto roku vôbec neprišiel. Takže sme ich mali celkovo o polovicu menej, ako sme objednali.“
Väčšinou tí istí
Zisťovali sme, či nedostatok vakcín nemohol spôsobiť vyšší záujem o očkovanie ako po iné roky. Všeobecný lekár Tomáš Galko hovorí, že v jeho ambulancii je o očkovanie zhruba rovnaký záujem s miernym rastom ako po iné roky. „Väčšinou ide o tých istých pacientov, ktorí sa každý rok nechajú preočkovať a ochoreniu nepodľahnú, avšak pomaly pribúdajú pacienti po prekonaní chrípky v minulých rokoch, ktorí majú záujem zvýšiť svoju obranyschopnosť.“
Lekár si myslí, že veľmi dôležitú úlohu vo zvyšujúcom sa záujme majú médiá, ktoré svojím dosahom informujú o pozitívnych účinkoch očkovania vo všeobecnosti.
Výrazne vyšší záujem
V ambulancii všeobecnej lekárky Diany Ganajovej je zas o očkovanie výrazne vyšší záujem. „Ja osobne sa tomu veľmi teším aj vzhľadom na to, že pribúda mladých pacientov, ktorí po osobných negatívnych skúsenostiach s chrípkou pristupujú k očkovaniu zodpovedne a chcú sa dať zaočkovať. Pacienti si možno už začali uvedomovať, že chrípka nie je banálne, ale naozaj vážne a nebezpečné ochorenie aj pre zdravého človeka a môže končiť aj úmrtím. Snáď už neberú do úvahy rôzne antivakcinačné konšpiračné teórie a mýty, a mnohí vnímajú očkovanie ako najúčinnejší a asi aj jediný spôsob prevencie ochorenia.“
Netreba sa znepokojovať
Akútny nedostatok očkovacej látky v lekárňach lekári nevedia ovplyvniť. V tejto situácii sú v podobnej pozícii ako pacienti, ktorí sú viazaní na ich dodávku. Podľa Diany Ganajovej by mali byť vakcíny v distribučných skladoch už v týchto dňoch. „Či sa tak stane, môžeme len dúfať. Nedovolím si povedať, kde nastala chyba alebo čo vlastne zlyhalo.“
Podľa odborníkov sa ešte netreba znepokojovať. „Počasie momentálne chrípke našťastie nepraje a ešte stále je dostatok času prísť sa dať zaočkovať. Podľa štatistík a údajov trvá na severnej pologuli chrípková sezóna od októbra do konca apríla nasledujúceho roka. Za najrizikovejšie mesiace sa však považuje december – január,“ dodala na záver Ganajová.
Doktor Galko bude po skúsenostiach s nedostatkom vakcín zvažovať možnosť objednať si očkovacie látky priamo do ambulancie. „Takto by som si vytvoril aspoň nejaké zásoby, aby pozitívne emócie spojené s dovozom štandardných európskych očkovacích látok nevystriedali zmiešané pocity pri ich nedostatočnej dostupnosti.“
Čo by ste mali vedieť o očkovacej látke
Očkovacia látka obsahuje štyri rôzne typy usmrteného chrípkového vírusu. Tie sa najskôr vypestujú na kuracích zárodkoch (v súčasnosti aj na iných bunkových kultúrach), potom sa usmrtia a predtým, než sa použijú na výrobu vakcíny, sa vyčistia a testujú. Výťažok z jedného vajíčka znamená zhruba jednu dávku očkovacej látky.
Ako očkovacia látka ochraňuje?
Po očkovaní začne imunitný systém produkovať protilátky proti vírusovým bielkovinám vakcinálnych kmeňov. Ak sa človek infikuje skutočným vírusom, tieto protilátky sa naviažu na častice vírusu, ktoré vnikli do organizmu a sú odstránené skôr, než poškodia tkanivo. Následkom je, že ľudia neochorejú, alebo ochorenie prebehne len mierne. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí za 10 – 14 dní po očkovaní.
Aká je účinná?
Účinnosť očkovacej látky proti chrípke závisí od imunitného stavu danej osoby, ale aj od ďalších faktorov. Preto je ťažké s určitosťou povedať, aká je účinná. Všeobecne sa dá povedať, že očkovanie zabráni ochoreniu u 80 % mladých dospelých a o niečo menej účinná je u starších osôb.
Aké je jej zloženie?
Zloženie chrípkových vakcín každý rok odporúčajú experti Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) a Výbor pre humánne lieky. Tohtoročná obsahuje štyri kmene vírusu – (A) Brisbane, (A) Kansas, (B) Colorado a (B) Phuket. Očkovanie sa vykonáva jednou dávkou očkovacej látky.
[ad2][/ad2]V utorok tohto týždňa informovala Tlačová agentúra SR, že štvorzložková vakcína proti chrípke Vaxigrip je už dostupná na Slovensku. V Košiciach ešte včera nebola. Chrípková vakcína je indikovaná pre deti od 6 mesiacov, dospelých a seniorov. V máji tohto roku získala rozšírenie indikácie v Európe na imunizáciu tehotných žien. Tým pomáha pasívne chrániť aj novorodencov.
Podľa štatistík Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v Slovenskej republike v sezóne 2018/2019 spolu nahlásených takmer 1,5 milióna osôb nakazených chrípkou, čo znamená viac ako polovicu zo 100-tisíc osôb. V porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou 2017/2018 počet hlásených ARO klesol o 8,2 %. Najvyššia chorobnosť bola nahlásená v Bratislavskom kraji, ktorý presiahol úroveň celoslovenskej chorobnosti.