Od EEI som nezobral ani cent, tvrdí Kažimír. Za zverejnenie nahrávky o financovaní svojej kampane bude chcieť odškodné.
Mesiac po zverejnení šesť rokov starej nahrávky z volebného tímu kandidáta na košického primátora Mareka Kažimíra pre ňu nikto nepodal trestné oznámenie.
Tajne vyhotovený záznam rozhovorov aj s prepismi, z ktorých vyplýva, že Kažimírovu kampaň financoval spolumajiteľ a konateľ parkovacej firmy EEI Ján Fellegi, zavesil na internet v septembri mestský poslanec Marcel Gibóda (nezávislý). Niekdajší člen Kažimírovho predvolebného štábu tvrdí, že tak urobil preto, aby sa voliči mohli pýtať komunálnych politikov, či patria im alebo tajným sponzorom.
Súčasný starosta košickej mestskej časti Krásna včera prvýkrát priamo poprel, že od podnikateľa dostával pred voľbami peniaze. „Od EEI, ani od pána Fellegiho som ja ani nikto z môjho volebného štábu neprijal vo volebnej kampani ani cent,“ povedal Kažimír.
Kažimír analyzuje
K obsahu nahrávky, v ktorej hovorí, že Fellegi dal do kampane „určité zdroje“, že ide o „projekt, do ktorého sa dávajú strašné peniaze“ alebo k tomu, že Fellegi má právo kontrolovať celú kampaň, lebo vložil „niekoľko miliónov“, sa ale nijako nevyjadril.
Hovorí, že zvukový záznam analyzuje, lebo jeho niektoré vyjadrenia sú nejasné a neurčité. Tvrdí, že v priebehu budúceho týždňa požiada políciu o preverenie pravosti nahrávky, aj o preverenie podozrenia zo spáchania trestného činu porušenia dôvernosti neverejného ústneho prejavu.
„Nahrávka bola nelegálne zhotovená medzi priateľmi a členmi môjho volebného štábu. Po ukončení vyšetrovania a zistení zodpovedných osôb bude nasledovať žiadosť o náhradu nemajetkovej ujmy,“ povedal.
O „trestnoprávnej zodpovednosti“ Gibódu za krivé obvinenie hovoril hneď po zverejnení nahrávky aj primátor Košíc Richard Raši (Smer). Minulý týždeň v diskusii televízie KOŠICE:DNES už spresnil, že trestné oznámenie dávať nebude. Svojmu právnikovi dá posúdiť len Gibódov výrok, že „predstavitelia Mesta Košice sú skorumpovaní“ a potom sa rozhodnú, či podajú žalobu za poškodenie mena.
Prokuratúra nič nemá
Policajné vyšetrovanie, v ktorom by sa pravdepodobne znaleckým skúmaním overilo, či nahrávka je autentická, zatiaľ neinicioval ani Fellegi, hoci riaditeľovi firmy Jánovi Tomanovičovi podľa jeho slov povedal, že trestné oznámenie podá.
„Takúto vec na košických prokuratúrach neevidujeme,“ konštatuje hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Kažimír sa tiež ohradil voči tomu, že mohol porušiť zákon o ochrane verejného záujmu, keď ako mestský poslanec v rokoch 2010 až 2014 pri hlasovaniach o bodoch súvisiacich s parkovacím biznisom EEI na rokovaní zastupiteľstva neoznámil, že je v konflikte záujmov. Problém nevidí ani v tom, že v roku 2012 bol v komisii obchodnej verejnej súťaže, ktorá za nájomcu mestských parkovísk v historickom centre vybrala EEI.
Len ako developera
Hoci v nahrávke Felllgiho označuje za „priateľa“, ktorému verí a „dlhoročné priateľstvo“ medzi ním a svojím konateľom nepriamo potvrdila aj EEI, Kažimír vraví, že podnikateľa poznal len ako investora z developerského projektu „krasňanské dvojičky“ z roku 2008. Fellegi vtedy vystupoval za firmu East Europe Development, ktorá usilovala o vý
stavbu kompelxu s dvesto bytmi na Golianovej ulici.
„Všetky moje poslanecké hlasovania vychádzali z môjho presvedčenia a boli v súlade s mojím svedomím. Hlasovaním v komisii som deklaroval výsledky súťaže a nie osobný záujem,“ dodal starosta Krásnej.
Kažimír v nahrávke tiež hovorí, že ako odpovie, ak dostane otázky, z čoho financuje kampaň. „Zo svojich financií a financií kandidátov,“ vravel. Po voľbách na svojej webstránke zverejnil, že kampaň stála vyše 75- tisíc, pričom ju platili on z úspor, kandidáti na poslancov z nezávislej platformy „Iné Košice“ a požičal si aj od brata.
EEI opakovane odmietla zverejniť, koľkým mestským poslancom od roku 2012 vydala bezplatnú parkovaciu kartu na celú spoplatnenú zónu. Nakoniec musela takúto informáciu poskytnúť. Vyžiadala si ju od nej protikorupčná jednotka Národnej kriminálnej agentúry, ktorá ešte v lete začala operatívne preverovať okolnosti, za ktorých začala firma v Košiciach prevádzkovať platené parkovanie.
V diskusii televízie KOŠICE:DNES to potvrdil riaditeľ firmy J. Tomanovič. Mená poslancov ani ich počet nechcel povedať. „Rozhodnutie spoločnosti je, že nechceme zbytočne vytvárať negatívne emócie,“ tvrdil. Neskôr priznal, že ich bolo viac ako dvadsať.
EEI zdôvodňuje karty zadarmo pre poslancov tým, že ich dostali len na „výkon mandátu“ a že ich mali, aj keď parkovanie prevádzkoval mestský podnik. Zmluva na nájom parkovísk, ktorú má EEI s mestom, o takom benefite pre volených zástupcov nič nehovorí.
Policajné prezídium uviedlo, že vyšetrovateľ ďalej vykonáva procesné úkony. „Smerujú k doplneniu všetkých dostupných informácií za účelom objektívneho posúdenia podozrení zo spáchania korupčných trestných deliktov,“ povedala hovorkyňa Denisa Baloghová.
Foto: Veronika Janušková