Osada neďaleko centra mesta sa rozrastá
Počet obyvateľov nelegálnej osady v záhradkárskej lokalite pri Malej stanici z roka na rok rastie. Takmer polovicu tvoria ľudia z Luníka IX, ktorých by starosta sídliska zobral aj späť. Ale až o niekoľko rokov.
Mestská časť Juh aj napriek tomu, že nemá kompetencie na riešenie sociálneho bývania a celej problematiky, už niekoľko mesiacov rokuje s kompetentnými a hľadá riešenia na zlepšenie stavu v tejto lokalite.
Tlačia na majiteľov pozemkov
Aktuálne žije v osade neďaleko centra mesta 282 ľudí, čo je takmer rovnaký počet ako v známom Mašličkove. Ešte pred rokom ich bolo iba 200. „Iba tridsať ľudí je pritom z našej mestskej časti. Ďalších 120 je z okolitých obcí a iných mestských častí, zo sídliska Luník IX tam žije 132 ľudí,“ uvádza Jaroslav Hlinka, starosta Juhu.
Hlinka tvrdí, že už niekoľko mesiacov komunikuje s majiteľmi pozemkov – Dominikánskym konventom, Železnicami Slovenskej republiky, Cargom Slovakia, ale aj s mestskou a štátnou políciou a Úradom práce sociálnych vecí a rodiny. „Rokovali sme aj priamo na mieste. Snažíme sa komunikovať najmä s majiteľmi pozemkov, aby preverili nelegálne obydlia na ich pozemkoch a riešili tento stav. Obe zložky polície pravidelne kontrolujú lokalitu a jej okolie,“ uviedol Hlinka.
Postará sa najprv o „svojich“
Veľký počet ľudí v lokalite z Luníka IX bol dôvodom stretnutia starostu Juhu s Marcelom Šaňom, ktorý je starostom rómskeho sídliska. „Povedal som už v minulosti, že ak pôjde o obyvateľov nášho sídliska, zoberieme ich späť. Najprv ale musíme riešiť stav, ktorý na sídlisku je, teda postaviť nové byty, zriadiť útulok a núdzové bývanie, kde by sa postupne sťahovali ľudia z Mašličkova, aby táto osada zanikla. Je to otázka niekoľkých rokov, pretože problém sa neriešil dvadsaťpäť rokov,“ dodal Šaňa.
[ad][/ad]Kradnú úrodu a robia neporiadok
Osada za Malou stanicou je rozdelená na dva tábory. Jeden tvoria bezproblémoví obyvatelia, druhý rodiny, ktorým zobrali sociálni pracovníci deti, ráno idú vyberať kontajnery, odpadky zhromažďujú pri svojich „príbytkoch“ a kradnú úrodu.
Pani Ivanová má záhradku prenajatú v blízkosti jedného aj druhého typu osadníkov. „S jednými susedmi mám veľmi dobré skúsenosti. Ďalší mi robia iba problémy, hádžu mi na pozemok fľaše, hrnčeky, taniere. Už mi obrali jablká a prestrihali mi viackrát plot,“ konštatuje. Práve rodina v jej susedstve patrí k najviac problémovým, oni to však odmietajú. Faktom je, že už tesne po poludní sú pod vplyvom alkoholu. Náš záujem o nich sa im nepáčil.
„Robia nám iba hanbu“
Opakom je Nataša Siváková, ktorá žije v osade dva roky. „Chatku mám prenajatú, platím za elektrinu. Ja som prišla o prácu, no manžel chodí do roboty a snažíme sa si to tu zútulniť,“ hovorí Siváková, ktorá je obyvateľkou Juhu.
Jozef Zupko pochádza z Geče, no jeho družka z Luníka IX. Žijú najbližšie k problémovej rodine. „Robia nám iba hanbu. Do noci pijú a potom vykrikujú,“ uviedol Zupko. Na otázku, či by išiel s družkou na Luník IX, ak by taká možnosť bola, odpovedá: „V žiadnom prípade. Družku tam jej manžel týral, určite by sa tam vrátiť nechcela.“
foto: veja
V Mašličkove nezamrznú, dostanú drevo
Najznámejšou osadou v meste je Mašličkovo v susedstve Luníka IX. Väčšina ľudí sa tam nasťahovala zo zbúraných panelákov, ktoré boli „vybývané“.
V minulosti tam došlo aj k úmrtiam malých detí, jedno zhorelo počas požiaru chatrče, ďalšie zasa zamrzlo. Zabrániť požiaru sa nedá, no starosta mestskej časti Marcel Šaňa sa snaží, aby tamojší obyvatelia mali počas zimy drevo na kúrenie.
[ad2][/ad2]„Postupne nám na sídlisko vozia podnikatelia odpadové drevo. Dohodnuté máme aj ďalšie dodávky počas celej zimy. Mojou víziou je, aby Mašličkovo čo najskôr zmizlo, túto zimu to ešte nie je reálne, a tak sa snažím aspoň takouto cestou pomôcť,“ konštatoval Marcel Šaňa.
Chatrče zrovnali so zemou bagre
Nelegálnu osadu naposledy magistrát zbúral v roku 2012. Išlo o lokalitu Nižné Kapustníky, kde vtedy žilo 156 ľudí, z toho 63 detí.
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová vtedy poukázala na nezákonnosť postupu mesta pri odstraňovaní obydlí. Ako uviedla, mesto nijakým spôsobom neriešilo situáciu vysťahovaných osôb a neposkytlo žiadnu pomoc rodinám a deťom. Ombudsmanka mimoriadnej správe odporučila, aby o likvidácii nelegálnych osád rozhodoval na návrh obce v osobitnom konaní súd. Konať o takomto návrhu by mohol len vtedy, ak by mu boli predložené relevantné dokumenty o tom, ako bolo vyriešené bývanie osôb, ktoré v nelegálnych obydliach bývajú.
[ad3][/ad3]