Oscar 2018: Ktorý film získa zlatú sošku?
Filmoví fanúšikovia toho z nedele na pondelok veľa nenaspia. O jednej hodine po polnoci nášho času totiž v slávnom hoteli Dolby Theatre v Hollywoode vyhlásia víťazov 90. ročníka Oscara. Našim kolegyniam z denníka KOŠICE:DNES Editke Hilgartovej a Miške Luxovej nedali spať už samotné nominácie na zlaté sošky. A tak sa rozhodli vo voľnom čase pozrieť si všetkých deväť nominantov na ocenenie v kategórii Najlepší film. Trvalo im to „len“ 17 hodín a 25 minút. Nuž a ktorý film má podľa nich najväčšiu šancu na zisk prestížneho ocenenia? Skúste si zatipovať aj vy!
Pre všetkých, ktorí nestihli vidieť nominované filmy, ale chcú byť v obraze, prinášame svoje subjektívne dojmy zo snímok. Máme rovnaký názor a vkus ako americká Akadémia filmových vied a umení?
Lady Bird
Tínedžerský dievčenský film o dospievaní. Zaoberá sa tým, ako sa mládež prispôsobuje kolektívu rovesníkov, ale aj ťažším rodinným zázemím. Herecký výkon hlavnej hrdinky Christine, alias Lady Bird (Saoirse Ronan), bol presvedčivý a uveriteľný. Doteraz ale nechápeme výber jej prezývky. Jednoducho sme sa to z filmu nedozvedeli. Príbeh však nie je ničím výnimočný. Bežné rodinné problémy, s ktorými sa dnešní tínedžeri stretávajú. Fajčenie, alkohol aj prvé lásky. Páčil sa nám, ale nepriniesol podľa nás nič pozoruhodné – okrem hlavného hereckého výkonu.
Hodnotenie: 6/10
Daj mi tvoje meno
Pre niekoho môže byť film ťažko stráviteľný, keďže témou je homosexuálny vzťah dvoch mladých mužov. Na jednej strane téma príbehu nie je ničím nová, no jej stvárnenie pôsobí realisticky. Možno aj preto, ako zobrazuje leto mladých – flákanie sa, kúpanie, čítanie, ničnerobenie a prvé lásky. Hlavný hrdina filmu Elio (Timothée Chalamet) sa na svoj vek (22) zhostil roly bravúrne, isto sa s hercom stretneme aj v ďalších snímkach. Film ponúkol aj umeleckú rovinu výbornou klavírnou hudbou, tiež nominovanou na Oscara. Dlho trvajúce leto v Taliansku v 80. rokoch potešilo najmä Mišku ako veľkú milovníčku tejto krajiny.
Hodnotenie: 8/10
Najtemnejšia hodina
Rovnako ako film Dunkirk opisuje to isté obdobie z 2. svetovej vojny, ale z rôznych uhlov pohľadov. Snímka zobrazuje začiatok premiérskej vlády Winstona Churchilla v dobe ťažkých prehier s Hitlerom. Sklamaním sú dejinné nepresnosti, ako cesta premiéra v metre medzi Angličanmi. Podľa nášho názoru stvárnenie hlavnej postavy (Gary Oldman) dodalo celému filmu poriadny šmrnc. Je možné, že si prevezme aj sošku za najlepšieho herca. Miestami sme mali pocit, ako keby Churchill bol medzi nami. Svojím skvelým hereckým stvárnením ho Goldman opäť oživil.
Hodnotenie: 7/10
Niť z prízrakov
Sľubuje pohľad na život slávneho módneho návrhára. Príbeh je ale vymyslený. Prišli sme na to až po zhliadnutí filmu, keď sme chceli zistiť niečo viac o hlavnej postave. A to nás sklamalo. Film je zbytočne pridlhý. Napríklad scéna v závere, keď na seba hlavní protagonisti pozerajú bez slov presne 1 minútu a 57 sekúnd (bez akéhokoľvek výrazu). Zdalo sa nám to ako večnosť (človek by to už najradšej celé vypol). Záver nás prekvapil – negatívne. Mali sme pocit, ako keby autori nevedeli film ukončiť. My sme ho dosledovali s vypätím všetkých síl. Vnútorné pocity a peripetie postáv nám ostali ukryté, ostal pocit lenivo vlečúceho sa deja.
Hodnotenie: 2/10
Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Vyhral najviac (štyri) tohtoročných Zlatých glóbusov. Pojednáva o pomerne vážnej téme – neschopnosti policajtov a o čudnom spôsobe vyrovnania sa so stratou blízkej osoby. Napriek tomu je pretkaný čiernym humorom, čo ho oživuje. Divák je až do konca v napätí, za čo môžeme vďačiť herečke (Frances McDormand), ktorá v hlavnej úlohe zúfalej matky excelovala. Treba spomenúť aj vedľajšie postavy. Každý charakter vo filme je totiž iný, zaujímavý. Je ale potrebné upozorniť na vyššiu mieru agresivity oproti ostatným nominantom.
Hodnotenie: 9/10
Podoba vody
Prečo má tento film najviac nominácií? Nedokážeme to pochopiť. Zmiešané žánre môžeme charakterizovať ako fantasy zoofilnú romantiku s happyendom. Dej sa odohráva v 60. rokoch a vidno v ňom aj typické USA tej doby. V pamäti nám utkvela nepochopiteľná scéna, ktorá sa hodí skôr do muzikálu. Hlavná hrdinka, ktorá je nemá, zrazu začne spievať, tancuje s netvorom, ktorý je podľa nás silne prešvihnutou metaforou, farebný obraz sa mení na čierno-biely. Možné posolstvo filmu? Ak sa človek zamiluje, nezáleží na tom, akej je rasy, národnosti či pohlavia. Vyzdvihujeme však kostýmy.
Hodnotenie: 2/10
Dunkirk
Snímka od skvelého režiséra Christophera Nolana. Zaujalo nás, že film nemá hlavnú postavu. Dá sa povedať, že ide o kolektívneho hrdinu – vojakov túžiacich sa dostať domov a nezomrieť, aj civilistov, ktorí prejavia národnú spolupatričnosť. Film zobrazuje tri dejové línie v rovnakom časovom rozpätí. Môžeme teda hovoriť o brilantnom stvárnení scenáristickej práce. Dej môže niekto vnímať ako rozvláčny, avšak napätie nenechá človeka na pokoji. Vo vytržení je divák aj vďaka dokonalému zvuku a hudbe, o ktorú sa postaral Hans Zimmer. Edita priznáva malé zaujatie, keďže vo filme hrá jej srdcovka Tom Hardy, aj keď len sedí v stíhačke (pre tých, ktorí by ho nespoznali rovnako ako Miška).
Hodnotenie: 7/10
The Post: Aféra v Pentagone
Film z novinárskeho prostredia. Spielberg je jednoducho pán režisér. Spolu s hviezdnym obsadením (Tom Hanks a Meryl Streep) ašpiruje podľa nás veľmi jasne a predvídateľne na zisk sošky. Príbeh je postavený na stále aktuálnej téme – médiá a ich funkcie, štvrtá veľmoc, ktorá nemá podliehať ani záujmom vlády, ani spriateleným oligarchom. Novinári jednoducho majú slúžiť verejnosti. Film však nejde do hĺbky a má rýchly spád udalostí. Museli sme sa veľmi sústrediť, aby sme zachytili všetky informácie a súvislosti.
Hodnotenie: 7/10
Uteč
Psychologický horor postavený na citlivej téme rasizmu. Ten je podľa režiséra stále prítomný v dnešnej americkej spoločnosti. Na jeho základe vznikol celkovo silný príbeh, čo nie je pri tomto žánri až také bežné. Dej bol kvalitne vygradovaný, aj keď záver nebol až taký prekvapujúci. Film mal aj vtipné momenty vďaka vedľajšej postave strážnika Roda. Oceňujeme, že medzi nominované filmy sa dostal aj horor. Celkovo však možno nie je až taký strašidelný, ako by sme od neho očakávali. Ale aj tak sme sa (aspoň zo začiatku) báli.
Hodnotenie: 5/10
Edita: Favoritom je film Tri billboardy kúsok za Ebbingom, ktorý vyhral aj najviac Zlatých glóbusov. Sošku by som ale najviac dopriala Dunkirku. Prečo? Páči sa mi absencia jednej hlavnej postavy, okolo ktorej sa vo filme všetko krúti.
Miška: Myslím si, že vyhrá Podoba vody, aj keď by to bolo pre mňa veľké sklamanie. Sošku si podľa mňa zaslúži Daj mi tvoje meno alebo Tri billboardy kúsok za Ebbingom. Za mňa sú to najlepšie filmy roka.
Edita Hilgartová
Michaela Luxová