Otázniky nad výstavbou NTC pribúdajú
Vedenie mesta aj mestskí poslanci jednoznačne podporujú výstavbu tenisového areálu v novej lokalite, v katastri Luníka IX. Slovenský tenisový zväz (STZ) ju považuje za nevhodnú a rád by staval na pôvodnom mieste nad Popradskou ulicou. Odvolací orgán stavebného úradu totiž zrušil zastavené stavebné konanie, ktoré na stavbu na Popradskej vydal prvostupňový úrad. A tým je mesto Košice.
Nezhody o umiestnení Národného tenisového centra (NTC) Košice začali po zmene na čele mesta. Nový primátor Jaroslav Polaček kritizoval umiestnenie ešte v uplynulom volebnom období, keď pôsobil v mestskom zastupiteľstve ako poslanec.
[ad][/ad]Voda na mlyn
Vodu na mlyn mu pridalo aj rozhodnutie stavebného úradu, ktorý 23. januára rozhodol o zastavení stavebného konania. Výstavbe multifunkčného športoviska na Popradskej ulici tak chýbalo stavebné povolenie.
Mesto následne situáciu využilo a Slovenskému tenisovému zväzu ako 51-percentnému vlastníkovi akciovky NTC Košice ponúklo tri nové lokality – Myslavská, Hornád a Anička. Pritom ako najvhodnejšiu uviedlo lokalitu Myslavská v katastri Luníka IX. Tento návrh podporili na svojom zasadnutí minulý týždeň aj poslanci mestského zastupiteľstva naprieč celým politickým spektrom.
Zväz: Zdržanie najmenej dva roky
Tenisový zväz však trvá na výstavbe v lokalite na Popradskej, kde deň po rokovaní zastupiteľstva začal s prácami na umiestnení vodných stavieb. Považuje ju za najvhodnejšiu.
„Akákoľvek zmena lokality projektu si vyžiada posun začiatku realizácie minimálne o dva roky a zároveň spôsobí rast nákladov na tento proces. Takýto presun zároveň ohrozuje už zabezpečené financovanie projektu. Ponúknutú lokalitu Myslavská cesta nepovažujeme za vhodnú pre výstavbu NTC Košice,“ uvádza vo svojom stanovisku STZ.
Navrhnuté nové lokality zo strany mesta Košice sú podľa zväzu nielen dispozične nevhodné, ale sú aj zaťažené rôznymi prekážkami – finančnými, právnymi, vlastníckymi či technickými, ktoré budú vyžadovať neodhadnuteľné časové nároky a veľké dodatočné finančné náklady pre mesto Košice aj pre Slovenský tenisový zväz. „Z hľadiska dispozície je v každej lokalite problematické aj ideálne umiestnenie naprojektovanej stavby a umiestnenie tenisových kurtov v smere sever – juh kvôli oslneniu. Jestvujúca lokalita na Terase na Popradskej ulici, ktorú navrhlo mesto Košice ešte v roku 2015, je najvhodnejšia na výstavbu,” dodáva zväz.
[ad2][/ad2]Stavebné povolenie
V neprospech mesta hrá aj rozhodnutie odvolacieho orgánu, odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií Okresného úradu Košice z 24. mája 2019. Ten januárové rozhodnutie o zastavení stavebného konania stavebným úradom, ktorým je v mesto Košice, zrušil. Považuje ho za neopodstatnené a bez zákonného dôvodu. Prvostupňový stavebný úrad označil v rámci konania ako nedostatočne súčinný so stavebníkom. Na odpoveď stavebníka podľa odvolacieho orgánu nereagoval, naopak, stavebníkovi vytkol ďalšie nedostatky a nevyzval ho na ich odstránenie. Toto konanie označil ako neštandardné. Problematiku parkovacích miest, dopravnej infraštruktúry ani blízkosti štvrte rodinných domov neriešil. Oprel sa totiž o procesné pochybenie stavebného úradu.
Odsúdení na spoluprácu
„Stále je tu ešte problém dopracovania statickej dopravy, ktorá je najväčším kameňom úrazu tohto projektu,” skonštatoval Marcel Gibóda, viceprimátor mesta a jeho zástupca na valnom zhromaždení NTC Košice minulý týždeň.
Aj napriek protichodným názorom však viceprimátor dáva šancu ďalším rokovaniam a verí v konštruktívnu spoluprácu. „Zväz stále žiada od mesta ďalšie tri milióny, aby to mohol dostavať a potrebuje spoluprácu mesta aj k tomu, aby to fungovalo aj na Popradskej,“ uviedol Gibóda. Výstavba na Myslavskej v katastri Luníka IX je však podľa neho najlepším riešením pre Košičanov.
Zaplatia novú dokumentáciu
„Môžu ísť do projektu, s ktorým nebudú spokojní Košičania, a projektu, s ktorým spokojní budú,“ konštatoval Gibóda. V katastri Luníka IX sa podľa neho nestretnú s odporom obyvateľov a bude to dobrý signál, že sa robí niečo v lokalite, kde žijú sociálne vylúčené komunity.
Prepracovanie projektovej dokumentácie podľa viceprimátora môže stáť niekoľko stotisíc eur, čo je podľa viceprimátora pripravené hradiť mesto. „Myslím si, že v inom meste ako v Košiciach by ten projekt nedával ekonomický zmysel,” doplnil Gibóda.
Spojenie s kauzou kompa
Gibódu však zarazil aj výber na zhotoviteľa. Firma Process Management, ktorá bola vybraná, je podľa neho spájaná so známou kauzou predraženej kompy medzi obcami Vojka na Dunajom a Kyselica, ktorú vyhlásila Vodohospodárska výstavba.
„Na základe výberového konania bola spomedzi firiem, ktoré splnili kritériá účasti a podľa najnižšej ponúknutej ceny, zazmluvnená firma Process Management, s. r. o. STZ a NTC Košice, a.s., odmieta akékoľvek spolitizovanie tohto výberu. Nemali sme žiadne informácie o predchádzajúcich možných účastiach tejto spoločnosti v iných tendroch s údajne politickým pozadím a považujeme ich za irelevantné. Spoločnosť odviedla profesionálne služby, o čom svedčí aj ukončené verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác, ktorého sa s ponukou zúčastnili štyri renomované stavebné spoločnosti a ich konzorciá. Ani jeden z neúspešných uchádzačov nepodal po ukončení verejného obstarávania námietky na Úrad verejného obstarávania,” uviedol v stanovisku STZ.
Otázne je financovanie projektu. Zväz pripúšťa aj lacnejší variant
Výstavbu tenisového centra sprevádzajú aj dohady o variante a jej cene. Kým podľa pôvodného projektu malo NTC stáť 10 miliónov eur, neskôr aj pre organizáciu olympiády mládeže EYOF mali náklady narásť na 30 miliónov. Pre mesto Košice tým narastá spoluúčasť z dva a pol na šesť miliónov eur.
Po rokovaní valného zhromaždenia NTC Košice uplynulý piatok vysvitlo, že zatiaľ neexistuje záruka dofinancovania drahšieho variantu.
„Dodnes na stole nie je papier zo strany vlády SR, že by navýšila sumu z 9 na 18 miliónov. Dodnes, a obsahovala to aj správa o činnosti, je zo strany STZ na stole iba záväzok vo výške tri milióny eur. My reálne nemáme žiadne iné záväzky ani od našich partnerov, že by sa zaviazali k tomu drahšiemu variantu. Aktuálne má NTC Košice na účtoch 6 miliónov eur dotácií od vlády, ďalšie tri by ešte mali prísť,” povedal Marcel Gibóda, viceprimátor Košíc a zástupca mesta pri rokovaniach s STZ. Tridsaťmiliónový projekt označil preto zatiaľ len za hypotetický a dofinancovanie, ktoré musí prejsť zastupiteľstvom, ako kameň úrazu.
„Tenisový zväz vyvíja činnosť na dofinancovanie investičných nákladov v zmysle spracovaného realizačného projektu a to aj pre nákladnejší variant. Pokiaľ však v blízkej dobe, teda na jeseň 2019, nedôjde k záväznému zabezpečeniu čerpania dodatočných prostriedkov na dofinancovanie výstavby vyčlenených vládou SR, bude spoločnosť nútená pristúpiť k zmene projektovej dokumentácie a k realizácii iba úspornejšieho variantu výstavby objektu,” uviedol projektový manažér STZ Ivan Greguška.
[ad3][/ad3]