Otázniky okolo balíčkov mesta pre seniorov
Mesto Košice sa rozhodlo pomôcť dôchodcom nad 65 rokov. Každý z nich mal v čase tesne pred Veľkou nocou až do stredy (15. 4.) dostať špeciálny balíček. Pomoc za zhruba 180-tisíc eur sa však stretla aj s kritikou.
Balíček obsahoval jedno bavlnené, jedno jednorazové rúško, 8-stranový „časopis“ s názvom „Sme v tom spolu“ a malý letáčik s informáciami o používaní rúška s osobným želaním primátora k Veľkej noci na rube letáčika. Balíček má hodnotu 3,72 eura.
[ad][/ad]Asi všetci nie…
„Mesto Košice v stredu (15. 4.) doručilo posledné kusy zo 42 000 balíčkov pre seniorov,“ informoval hovorca mesta Vladimír Fabian v oficiálnej tlačovej správe.
Krátko nato na našom facebookovom profile reagovali nespokojní čitatelia. „Moja mamka býva na Terase, má 93 rokov a tzv. sociálny balíček nedostala,“ píše Viera Kamencová. Darina Ruščinová uviedla, že jej rodičia bývajú na Juhu a tiež nič nedostali.
Dokonca sa stali aj prípady, že v rodine dostal balíček iba jeden z manželov, hoci obaja už majú potrebný vek. „Každý senior nad 65? Naši dostali len jeden (dedko), babka balíček nedostala,“ konštatuje Ingrid Moréová Rozická. Z diskusie vyplynulo, že balíčky chýbajú seniorom na Terase, sídlisku Ťahanovce, ale aj v malometrážnych bytoch na Juhu.
Alžbeta Sándorová napísala, že nič nedostali, hoci sa na magistrát obrátila e-mailom: „Bolo nám prisľúbené, že nám zašlú. Ale, žiaľ, nič sme nedostali. Sú to zavádzajúce informácie, že boli doručené balíčky pre rizikové skupiny.“
Osobný kód
Špecialitou balíčka je obálka, na ktorej je celé meno seniora s presnou adresou a osobným kódom. „Každý senior na obálke našiel aj špeciálny osobný kód, pomocou ktorého bude môcť bez akýchkoľvek poplatkov využívať ďalšie služby mesta ako napríklad pomoc s nákupom potravín, donáškou obedov, nákupom liekov,“ spresňuje hovorca.
Osobný kód treba zaslať sms správou mestu. O vhodnosti umiestnenia polemizujú aj naši čitatelia: „A je ok, ak je osobný kód na obálke? Verejne? A vo vnútri reklama na primátora. Nemalo to byt opačne, keď už?“ pýta sa Ráczová Noémi.
Doručenie 30 000 kusov obálok zabezpečovala spoločnosť Doručímeto, ktorá ako jediná garantovala distribúciu sociálnych balíčkov v určenom čase. „Spomedzi piatich oslovených spoločností ponúkla najnižšiu cenu. Pôvodnú cenu 95 centov za jednu obálku sa podarilo po viacerých rokovaniach ešte znížiť o tretinu na 60 centov,“ uvádza V. Fabian s tým, že zvyšné obálky (12 000 kusov) rozniesli pracovníci Slovenskej pošty za rovnakú cenu. Pri roznášaní pomáhali aj dobrovoľníci a zamestnanci mesta.
Magistrát tvrdí, že obálky obsahujú leták s informáciami a užitočnými kontaktmi vrátane výhod, na ktoré majú seniori nárok počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.
Nataša Sopková na sociálnej sieti oponuje: „V podstate jedno bavlnené rúško, a jedno jednorazové, ktoré je priložené k nesterilnému (čiže znehodnotené), a propagačný materiál. Nehanbíte sa to nazývať sociálnym balíčkom? To je výsmech všetkým dôchodcom.“
[ad2][/ad2]Takmer žiaden rozdiel
Farebná 8-stranová tlačovina je na lesklom kriedovom papieri. Na otázku, či nestačil obyčajný papier s čiernobielou tlačou, mesto uvádza, že „nie je takmer žiaden cenový rozdiel medzi farebnou a čiernobielou tlačou. Pri 50 000 náklade by išlo dokopy o zhruba 300 eur, rozdiel by bol 0,006 eura na jeden kus novín.“
Bavlnené rúška mesto kupovalo od spoločnosti Rempo za 2,28 eura/kus. Jednorazové stáli od 0,64 po 0,86 eura s DPH.
Starosta Západu: Nie je priestor na naťahovanie
Starostka Jazera Lenka Kovačevičová hovorí, že je veľká škoda tých 18-tisíc eur na roznášku letákov s rúškom. „Sú to vyhodené peniaze, to už málokto uverí, že mesto nemá peniaze, keď sa míňajú aj takto.“
Podľa nej by na Jazere roznášku pre mesto urobili s tímom dobrovoľníkov zadarmo. „Mohli to urobiť aj zamestnanci magistrátu, ktorí sedia doma a berú 75 percent platu, v rámci psychohygieny. Toto je hospodárnosť, efektívnosť, účelnosť?“
Mestská časť Sever sa sústredila na poskytovanie opatrovateľskej služby pre seniorov, nákupy a donášku liekov, ktoré spustili už 19. marca. „Šitie a rozdávanie rúšok nebola naša priorita. Preto vítam iniciatívu mesta Košice,“ konštatuje starosta František Ténai. Nevie povedať, či by vedel zabezpečiť roznos obálok, ale cena doručovania sa mu nezdá prehnaná.
Starosta Pereša Jozef Karabin kritizoval celú túto aktivitu mesta: „Skutočnú prácu pre seniorov Košíc vrátane distribúcie rúšok, nákupov potravín či liekov odviedli a odvádzajú mestské časti, nie mesto Košice.“
Furča rozdala už vyše dvetisíc rúšok. „Šili ich dôchodcovia aj dobrovoľníci a všetky sme rozdali zadarmo,“ hovorí starosta Jozef Andrejčák. O efektívnosti vynaložených financií na obálky pre seniorov pochybuje. „O téme koronavírusu už vie každý všetko. Farebný časopis bol úplne zbytočný. Stačilo pribaliť leták s príhovorom. A čo sa týka distribúcie, určite by sme vedeli mestu aspoň s časťou pomôcť, pretože téma šetrenia financií najviac rezonuje aj zo strany mesta.“
Na Terase pomáhali šiť rúška cirkvi, dobrovoľníci, ale aj zamestnanci. „Ušili a rozdistribuovali sme viac ako tisíc kusov. Všetko adresne prostredníctvom vlastných zamestnancov,“ hovorí starosta Marcel Vrchota. Konštatuje, že mestská časť je stále pripravená kedykoľvek pomôcť svojim obyvateľom „A je úplne jedno, či túto aktivitu robí mesto, alebo my, hlavne nech je to koordinované. Nie je priestor na naťahovanie sa.
„Balíčky z mesta boli posielané z nášho pohľadu dosť neskoro, až o jeden a pol mesiaca od prvého pozitívneho prípadu na Slovensku,“ hovorí starosta Juhu Hlinka. Rozdali už okolo 3 500 rúšok a ďalších tisíc majú k dispozícii. „Rúška aj naďalej šijeme v Spoločensko-relaxačnom centre a cez Dobrovoľnícke centrum KSK.
Mesto kritiku starostov odmieta, lebo prichádza neskoro: „Mrzí nás, že hoci primátor mesta Jaroslav Polaček na videokonferencii so všetkými starostami mestských častí opakovane hovoril o zámere mesta distribuovať sociálne balíčky seniorom, zo strany starostov nedošlo na rozdiel od rôznych osobných útokov ani k jednej ponuke na pomoc s touto aktivitou.“
[ad3][/ad3]