Paríž plače, svet je v šoku, smútia aj Košičania
Symbol Paríža, katedrálu Notre-Dame, ktorá v posledných rokoch svojou návštevnosťou predbehla Eiffelovku, zachvátil v pondelok večer rozsiahly požiar. Na mieste zasahovalo viac ako štyristo hasičov. Našťastie sa im šíriace plamene podarilo dostať pod kontrolu. Tragédia zasiahla celý svet, vrátane Košičanov.
Šľahajúce plamene, valiace sa kúdoly dymu. Šokujúce zábery nešťastnej udalosti sú viac ako desivé. Notre-Dame prišla o veľkú časť strechy, zrútila sa aj jedna z veží v zadnej časti pamiatky. V priebehu noci sa hasičom podarilo zachrániť konštrukciu perly gotiky a najvýznamnejšie umelecké diela s nevyčísliteľnou historickou hodnotou. Predovšetkým tŕňovú korunu a rúcho svätého Ľudovíta, čo sú pre katolíckych veriacich veľmi významné predmety.
Pri likvidácii požiaru, ktorý trval deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič. Presná príčina požiaru, ktorý chrám skoro zničil, nie je známa, pravdepodobne súvisí
s renováciou chrámu.
Symbol viacerých svetov
Tragédia zasiahla celý svet, vrátane Košičanov. „Je mi veľmi smutno. Je to tragická udalosť pre kultúrny, svetský a cirkevný svet, nielen pre celú francúzsku komunitu. Táto katedrála bola symbolom všetkých týchto svetov,“ povedal Martin Drahovský, prezident Francúzskej aliancie v Košiciach.
V blízkosti Notre-Dame sa hneď po vypuknutí požiaru zhromaždili stovky veriacich Parížanov, ktorí sa modlili za jej záchranu. „Viem si predstaviť, že sú všetci šokovaní. Vládne tam určite veľký smútok. Súcítim s nimi.“
Podľa M. Drahovského podobné tragické udalosti majú okrem svojich negatívnych rozmerov často aj motivujúci charakter. „Som presvedčený, že sa svet zomkne a bude sa snažiť urobiť čo najviac pozitívnych krokov, aby sa katedrála čo najskôr rekonštruovala.“
V katedrále bol vyše stokrát
Notre-Dame je historickým symbolom Francúzska, neoceniteľným pokladom európskej a svetovej kultúry, jedna z najdôležitejších kresťanských stavieb. Nešťastie hlboko zasiahlo aj honorárneho konzula Francúzska v Košiciach Davida Mortreuxa.
„Pochádzam z juhu Francúzska, ale do Paríža som sa odsťahoval za štúdiom ako 18-ročný. V katedrále som bol vyše stokrát. Naposledy minulý rok. Som z toho veľmi nešťastný. Veď ročne ju navštívi vyše 13 miliónov ľudí.“
Honorárny konzul však vidí nádej na jej opravu, a to aj vďaka národnej zbierke. „Verím, že budeme solidárni. Všetci by sme však mali poďakovať hasičom, ktorí vykonali skvelú prácu a zachránili množstvo významných historických diel a odvrátili kolaps tejto jedinečnej stavby.“
[ad2][/ad2]Obyvateľom Paríža pukalo srdce
Situáciu v Paríži nám opísala Prešovčanka Andrea Sandei Koščová, ktorá tam žije už trinásť rokov. „Včera nám všetkým pukalo srdce. Ani sme sa neodvážili myslieť na to najhoršie – že keď budeme prechádzať cez Seinu, už nikdy v živote neuvidíme Notre-Dame, náš symbol Paríža, azda najznámejšiu katedrálu na svete.“ Andrea prezradila, že celý Paríž bol nekonečne smutný. „Dnes ešte aj obloha plakala. Aktuálne zisťujú reálne škody, všetkých robotníkov, ktorí boli zapojení do rekonštrukcie, vypočúvajú. Celý Paríž sa mobilizuje, organizujú sa finančné zbierky medzi bežnými ľuďmi, firmami, podnikateľmi. Francúzsky miliardár François-Henri Pinaul sa rozhodol venovať na obnovu pamiatky 100 miliónov eur, podnikateľ Bernard Arnault venuje až 200 miliónov eur…“
Nešťastný 15. apríl
- 1912 – Titanic klesol na dno oceána (zomrelo viac ako 1 500 ľudí)
- 1978 – zrazili sa dva expresné vlaky pri talianskej Bologni (43 mŕtvych)
- 1979 – katastrofálne zemetrasenie (7,1 Richterovej stupnice) na pobreží Čiernej Hory (136 mŕtvych, viac ako 1 000 zranených)
- 1989 – tragédia v Hillsborough (Spojené kráľovstvo), 95 ľudí zomrelo na futbalovom štadióne
- 1997 – požiar v stanovom mestečku blízko Mekky v Saudskej Arábii, kde zahynulo okolo 300 pútnikov, zranených bolo ďalších 1 300 ľudí
- 2013 – bomba na bostonskom maratóne, 3 ľudia mŕtvi a 183 zranených
- 2019 – parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátil rozsiahly požiar
(JV)
Čo ste o Notre-Dame možno nevedeli…
Gotická katedrála je jednou z najznámejších dominánt Paríža. Výstavba, ktorú začal biskup Maurice de Sully, trvala takmer dvesto rokov (1163 – 1345). Podľa legendy mal sen o novej majestátnej katedrále, ktorý nakreslil do hliny.
- Katedrála je 130 metrov dlhá a 48 metrov široká.
- Námestie smerujúce k hlavnému vchodu Notre-Dame je tzv. Kilometer Zero – bod, od ktorého sa merajú vzdialenosti do Paríža.
- Victor Hugo do nej umiestnil dej svojho románu Chrám Matky Božej v Paríži, ktorý vraj napísal preto, aby ľudí prinútil k jej rekonštrukcii.
- V 15. storočí v nej začali s rehabilitáciou Johanky z Arku. V roku 1804 v katedrále korunovali Napoleona Bonaparteho za cisára.
- Masívne zvony katedrály v roku 1944 oznamovali oslobodenie mesta od nacistov, v roku 1970 bol chrám dejiskom pohrebu francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaullea.
Opýtali sme sa Košičanov, ktorí v minulosti navštívili Notre-Dame: Ako vnímate túto tragickú udalosť?
Zuzana Kováčová – na materskej
V Paríži sme boli v septembri 2017. Prešli sme azda všetky turistické atrakcie a pamiatky vrátane katedrály Notre-Dame, ktorá vo mne zanechala krásne spomienky. Keď som sa včera dozvedela zo správ o požiari, mala som doslova slzy v očiach. a nechcela som veriť, že by z nej mohol ostať už len popol.
Ľubica Ferenčíková – farmaceutka
Paríž je moja srdcovka. Patrí medzi moje najmilovanejšie miesta. Navštívila som ho s manželom pred piatimi rokmi. Notre-Dame bola naša prvá zastávka. Tá magická atmosféra vo mne vyvolávala pokoj. Som nesmierne smutná, že sa niečo také stalo. Nechcela som tomu uveriť.
Darka Šefčík – na materskej
Boli sme tam na svadobnej ceste v lete 2013. Je mi veľmi smutno, že sa niečo také stalo. Včera sme sedeli s kolegyňou na káve, keď sme sa to dozvedeli. Zhodnotili sme, že sa do povinného čítania asi opäť dostane Chrám Matky Božej v Paríži od Viktora Huga.
Jozef Ihnacík – manažér
Notre-Dame je neuveriteľne monumentálna stavba. Navštívil som ju pred troma rokmi a bol to úžasný zážitok. Je to obrovské nešťastie, čo sa stalo. Som zvedavý, koho to je zodpovednosť. Veľmi ma to mrzí. Som však rád, že som ju mohol vidieť ešte v plnej kráse.
[ad3][/ad3]