Pekárne sa búria voči vláde, ceny pečiva vraj pôjdu hore
Radostná správa pre pekárov, starosti pre zamestnávateľov. Vláda presadzuje zvýšenie príplatkov za nočnú i víkendovú prácu. Pekárenské firmy predpovedajú negatívny dopad na celý priemysel. Odborári zase lepšie ohodnotenie zamestnancov vítajú.
Nové opatrenia lídrov vládnych strán v rámci sociálneho balíčka sa výrazne dotknú potravinárstva. Plánované zmeny v Zákonníku práce majú od nového roka zvýšiť ohodnotenie ľudí pracujúcich počas sviatkov, víkendov a v noci. Najviac sa avizovaná novinka dotkne pekárov, ktorí vyše 40 percent práce vykonávajú v noci. Pekári majú v potravinárskom priemysle najnižšiu priemernú mzdu (649 eur) a tvoria v ňom až štvrtinový podiel v počte pracovníkov.
Vláda ani netuší…
Viktor Gumán, generálny riaditeľ košickej pekárne Vamex, siete zásobujúcej väčšiu časť východu, vníma krok vlády ako nesystémový a populistický. „Taká rozsiahla zmena sa vo vyspelých krajinách nemôže uskutočniť oznámením počas ,spievania trávnic‘ na 1. mája, bez sektorovej analýzy a posúdenia dopadu na podnikateľské prostredie a bez akejkoľvek predchádzajúcej komunikácie so zástupcami zamestnávateľov. Pre spoločnosť Vamex predstavuje uvedené rozhodnutie zvýšenie nákladov o cca 120-tisíc eur mesačne,“ uviedol Gumán s tým, že ročne môžu náklady stúpnuť na dva milióny eur.
Podľa Gumána bude musieť s príplatkami stúpnuť aj cena pečiva v rozmedzí od 15 až 20 percent. Zároveň predpokladá negatívny dopad aj na zamestnanosť (nevylučuje ani prepúšťanie) a kvalitu pečiva.
Uviedol, že ak sa pekárňam nepodarí zvýšiť odbytové ceny, budú musieť hľadať v prvom rade rýchle optimalizačné opatrenia ako pozastavenie výroby počas víkendov i obmedzenie nočnej práce. „Trend čerstvej pekárenskej výroby už dlhodobo klesá a tieto opatrenia len donútia pekárne, aby hľadali lacné alternatívy, ktorými sú mrazené pečivo a dopekanie v predajniach. Toto považujeme za veľmi negatívny dopad vládnych opatrení, o ktorých samotná vláda ani netuší,“ povedal Gumán.
Zavedené zmeny môžu podľa neho spôsobiť i ústup objemu čerstvého pečiva na pultoch.
[ad][/ad]Neplánujú prepúšťanie
Henrich Burdiga, konateľ košickej pekárne UNI, hovorí, že už teraz sú s maržami na existenčnej hranici: „Po prijatí nového vládneho balíčka nevyhnutne zvýšime ceny chleba aj pečiva minimálne o 15 percent.“
Zdôrazňuje však, že rozhodne neplánujú prepúšťanie, zužovanie šírky sortimentu či znižovanie jeho kvality. „Udržíme si našich zamestnancov. Rozhodne si to zaslúžia, naši pekári obzvlášť, veď je to naozaj ťažká, záslužná a poctivá práca.“
Nezaujímavá práca v noci
Viera Plachetková z rodinnej pekárne v Barci zamestnáva dve predavačky a troch pekárov: „My sme šesť rokov neupravovali ceny napriek každoročne sa zvyšujúcim cenám múky i nafty. V tomto roku sme zdvihli ceny o 10 percent, a to nám vlastne pokrylo posledných šesť rokov. Teraz, ak bude treba dať zamestnancom vyššie nočné príplatky, budeme rozmýšľať, aké máme rezervy. Posledná možnosť je zdvihnúť cenu, čo veľmi neradi robíme.“
Podľa Plachetkovej je dôležité dať ľuďom kvalitný produkt a do lacnejších alternatív sa púšťať neplánujú. „Zákazník si má možnosť vybrať, či si bude kupovať lacného veľa, alebo kvalitnejšieho menej. My nepôjdeme cestou, aby sme šetrili na surovinách.“
Pekárka zároveň vyjadrila pochybnosti, či krok vlády s vyššími príplatkami zabezpečí viac pekárov. „Dnes sa mladí chcú zabávať a užívať si. Práca v noci pre nich nie je zaujímavá. Mzda je jeden faktor, ale tá ťažká práca mladých taktiež odrádza, keďže si musia prispôsobiť život nočnej práci,“ dodala Plachetková.
Odborári: Zamestnanec nesmie byť rukojemníkom
Vyučení pekári sú podľa odborárov na trhu práce vzácnou pracovnou silou a mali by byť patrične zaplatení.
Magdaléna Mellenová, predsedníčka Odborového zväzu potravinárov Slovenskej republiky, víta novelu Zákonníka práce, ktorá má zvýšiť príplatky za prácu cez víkendy, sviatky a v noci. „Výkon ľudí pracujúcich v noci je nedostatočne ohodnotený aj vzhľadom na to, akú kvalitu vyžaduje spotrebiteľ. Spomínaný príplatok bude aj tak iba kozmetickou úpravou,“ konštatuje Mellenová.
Podľa slov predsedníčky odborárov je otázkou i to, v akej miere je zamestnávateľ ochotný rozdeľovať si maržu a zisk so zamestnancami. „Zárobky pracujúcich rastú pomalším tempom než zisky spoločností, ak vôbec,“ dodala Mellenová. Remeslo pekárov majú ohrozovať aj mrazené polotovary a pravý chlieb sa stáva čoraz vzácnejší.
Odborári podčiarkujú, že spotrebiteľ sa sám rozhoduje, od koho si pečivo kúpi a za koľko. „Pokiaľ je zvýšenie ceny opodstatnené a trh to príjme, nech to urobia. Ale zamestnanec nemôže byť rukojemník. Neobstojí tvrdenie, že ak zvýšime mzdy, tak budeme musieť prepúšťať,“ reaguje predsedníčka na vyjadrenia pekárenských firiem.
Mellenová tiež uviedla, nech zamestnávatelia požadujú maximálne nasadenie a výkon, ale nech zamestnancom za odvedenú prácu zaplatia. „Pekárenský priemysel navýšenie príplatkov nepochová. Súhlasím s tým, aby sa do popredia dostal zamestnanec, pretože celý biznis stojí na pekárovi. Ak on chlieb neupečie, zamestnávateľ nemá čo predávať a odnesie si to spotrebiteľ,“ zakončila Mellenová.
Plánované novinky v Zákonníku práce od januára 2018 v oblasti zamestnanosti:
- minimálna mzda by sa v roku 2018 mala priblížiť k 500 eurám, v ďalšom roku by už mala dosiahnuť 500 eur
- zavedenie 10-dňovej platenej dovolenky pre otca dieťaťa
- zdvihnutie príplatkov z 20 na 50 percent za prácu v noci
- 100-percentný príplatok vo výške minimálnej mzdy za prácu počas víkendu
- 100-percentný príplatok vo výške priemerného zárobku za prácu počas sviatku