Pes už aj podľa zákona nebude vec, ale živý tvor
Pes už nebude vec! Zhodli sa na tom v parlamente koaliční aj opoziční poslanci, ktorí prijali novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Ak ju podpíše prezident, platiť bude od 1. septembra.
Novela, ktorú podporilo v parlamente 95 poslancov, rieši starostlivosť o zvieratá, ich ochranu, zlepšuje evidenciu a zasahuje aj proti nelegálnym množiteľom – obchodníkom so psami. Zviera už nebude vec, ale živá, cítiaca bytosť. Majiteľov psov čakajú nové povinnosti a posilnia sa kompetencie veterinárnych inšpektorov.
Množstvo pripomienok
Kým sa zákon o veterinárnej starostlivosti dostal do tretieho čítania, dostalo ministerstvo pôdohospodárstva v priebehu legislatívneho procesu 195 pripomienok, z toho 36 zásadných. „Zvieratá po toľkých rokoch ignorácie potrebovali niekoho, kto by sa ich zastal a pomohol im. Veľa sa diskutovalo o nelegálnom množiteľstve, týraných zvieratách a ilegálnom vývoze zvierat do zahraničia, no chýbal systém, ako tomu zabrániť. Touto cestou sa chcem poďakovať všetkým, ktorí na tejto historicky dôležitej novele participovali,“ uviedla Gabriela Matečná (nominatka SNS), ministerka rezortu, ktorý zákon do parlamentu predkladal.
Zákon prináša aj zmeny v občianskom zákonníku. Zviera bude mať v občianskoprávnych vzťahoch osobitné postavenie ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami.
[ad][/ad]Povinné čipovanie
Všetky psy narodené do konca augusta tohto roku musia byť začipované najneskôr do 31. augusta 2019. Pôvodný návrh počítal s pokutou až do 800 eur pre tých majiteľov, ktorí by si túto povinnosť nesplnili, napokon sa to zmenilo na 50 eur. Aj cena čipovania bude ľudová, poslanci ju stanovili na desať eur.
V prípade predaja alebo darovania psa inej osobe bude musieť byť začipovaný ešte pred zmenou vlastníka, bez ohľadu na vek šteňaťa. Povinná identifikácia a registrácia psov a ich držiteľov zabezpečí kompletnú evidenciu psov v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Tak budú identifikovateľní a postihovaní aj množitelia. „Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,“ uviedla ministerka Matečná.
Radosť aj obavy
Prijatie zákona víta aj Romana Šerfelová z organizácie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov a šéfka útulku v Haniske, podľa ktorej sa zodpovední majitelia psov nemusia novely obávať. „Určite je to ‚svetlý‘ začiatok, no v prvom rade je potrebné zmeniť myslenie ľudí a poriadna osveta. Aj keď je veľa zákonov, mnohé sa nedodržiavajú. Predpokladám, že najmä množitelia si nájdu možnosti, ako v tomto biznise budú pokračovať ďalej,“ myslí si Šerfelová. Obavy má aj z toho, že zo začiatku sa počty psov v útulku môžu zvýšiť, už teraz ich tam majú niečo cez dvesto a ďalšie sú v dočasnej opatere. „Ľudia sa ich budú chcieť zbaviť, pretože sa im ich nebude chcieť začipovať. Podchytiť by bolo treba najmä kastrácie, aby bolo menej túlavých psov, a to najmä v obciach a osadách,“ konštatovala Šerfelová.
[ad2][/ad2]Jednoduchšia kontrola
Dôležitou novinkou sú aj väčšie právomoci pre veterinárnych inšpektorov, ktorí patria pod regionálnu veterinárnu a potravinovú správu. Tí budú môcť po novom vstupovať do domov majiteľov zvierat, ak bude existovať dôvodné podozrenie, že v nich dochádza napríklad k týraniu. Doteraz museli zostať stáť pred bránami domov. Polícia pritom nebola vždy ochotná asistovať im pri kontrole.
Zoo sa zmena nijako nedotkne
Aktuálna novela zákona o veterinárnej starostlivosti nemá nijaký vplyv na zvieratá v zoo. Ich činnosť upravuje zákon o ochrane prírody. Na zriadenie a prevádzkovanie zoologických záhrad je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody.
Kontroly zoo vykonávajú kontrolné orgány vo veterinárnej oblasti a týkajú sa identifikácie a registrácie zvierat, zdravia a ochrany zvierat či vystavovania zvierat na verejnosti. „Pre nás sú zvieratá cítiace tvory už dávno a dobrá zoo plní povinnosti, ktoré sú od nej vyžadované. Pripravujeme pravidelne enrichment zvierat (spestrovanie ich pobytu v zoo), aby si voľný čas vyplnili nejakou činnosťou a cítili sa dobre,“ reagoval Erich Kočner, riaditeľ košickej zoo.
Takto napríklad pre medveďov pripravujú „medový“ strom, na ktorom majú pochúťky, či opiciam do škatúľ ukrývajú lahôdky.
Cirkusy môžu odísť zo Slovenska
Zákon bude mať vplyv aj na cirkusy, ktoré v súčasnosti majú v programe drezúru niektorých zvierat.
Ministerstvo plánuje vydať vyhlášku, ktorá určí, ktoré vybrané druhy divo žijúcich zvierat nebudú v cirkusoch vystupovať. „Nechceme ich určite diskriminovať. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a zrušovať rozhodnutia o schválení pre cirkusy,“ reagovala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V zozname by mali byť predovšetkým levy, tigre, medvede, slony či primáty.
Principál Antonín Aleš, riaditeľ cirkusu Aleš Barlay, tvrdí, že ak by sa spomenutá vyhláška prijala, odídu zo Slovenska do iných krajín. „V susedných Čechách či v Nemecku takéto prísne nariadenia nemajú. Niečo také mali vo Švajčiarsku, no po niekoľkých rokoch to zrušili. Neboli by sme jediní, reagovali by tak aj ďalšie cirkusy,“ uviedol Aleš, ktorý dôrazne odsudzuje týranie zvierat. „Sú to naši rodinní príslušníci, s ktorými dennodenne žijeme. Slovo týranie v našom cirkuse nepoznáme. Chodia k nám aj protestovať aktivisti, radi sa s nimi porozprávame a ukážeme im, ako žijú naše zvieratá,“ uviedol principál, ktorého cirkus má 350-ročnú históriu.
Aleš poznamenal, že viac ako dva týždne pred príchodom do nejakého mesta sa musia ohlásiť kompetentným orgánom a doteraz u nich veterinári pri kontrolách nenašli pochybenia: „Zaujímavé bude, že slony alebo tigre budeme môcť prepravovať, ale nie predstaviť ich v manéži. Mnohí nám vyčítajú, že pri transportoch majú zvieratá zlé podmienky, pretože sú napríklad vystavené slnečným lúčom. Cirkus sa však presúva do novej lokality iba v noci, keď je chládok.“
Doplnil, že pred niekoľkými týždňami aj písal ministerke Matečnej, odpoveď však nedostal. Na rozdiel od Slovenska majú v Českej republike cirkusovú asociáciu, ktorá sa združila a rokuje o podobných zákonoch s príslušnými ministerstvami.
[ad3][/ad3] [article slug=”zviera-nie-je-vec-dokazeme-zastavit-ludsku-krutost”][/article]Čítajte aj:
- Zvieratá už nebudú iba obyčajné veci
- Utýranie zvieraťa v Košiciach: Na strom zavesili odrezanú hlavu psa