Petrovčik ponúkol strane, že odíde z jej vedenia. Do konkurzu nešli zrejme aj iné jeho príjmy
Starosta košickej mestskej časti Staré Mesto aj poslanec mesta Košice a košickej župy Igor Petrovčik ponúkol politickej strane SPOLU – občianska demokracia, že sa vzdá funkcie člena jej predsedníctva.
Urobil tak v stredu, keď denník KOŠICE:DNES informoval, že od roku 2007 je na jeho majetok ako fyzickej osoby vyhlásený konkurz, ktorý dodnes nie je ukončený. Správkyňa Alexandra Chapčáková do majetku podliehajúcemu konkurzu, z ktorého sa majú vyplácať Petrovčikovi veritelia, nezapísala príjem zo žiadnej jeho verejnej funkcie. Celkovo ide o asi štyri tisíc eur.
Od ustanovenia za správkyňu v októbri 2008 neurobila zrejme ani žiaden iný úkon. Petrovčik sa bráni, že sa spoliehal na to, že robí všetko pre to, aby konkurz urýchlila a obaja sa odvolávajú na neskončený súdny spor o vysporiadanie bezpodielového vlastníctva manželov. Jeho predmetom je dom s pozemkom v obci Sokoľ, ktorý Petrovčik nadobudol so svojou dnes už bývalou manželkou. Ide o jediný majetok tvoriaci konkurznú podstatu.
Strana SPOLU, ktorej lídrami sú parlamentní poslanci Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a Katarína Macháčková, sa zatiaľ stotožnila s Petrovčikovým vysvetlením, že priebeh konkurzu nevie nijako ovplyvniť.
[ad][/ad]Strana: Je to vec súdu
„Igor Petrovčik informoval predsedníctvo o stave konkurzného konania, ktorého uzavretie je v rukách konkurzného súdu. Uviedol, že vzniknutá situácia ho mrzí, a hoci riešenie nie je v jeho rukách, uvedomuje si, že konanie, ktoré sa začalo v roku 2007, trvá pridlho,“ povedala hovorkyňa SPOLU Silvia Hudáčková.
Vedenie strany však zároveň tvrdí, že prípad preverí a až následne prijme rozhodnutie.
V skutočnosti sa Petrovčik, ktorý má vysokoškolské ekonomické vzdelanie, mohol ako úpadca sťažovať na nečinnosť správkyne na súde aj na ministerstve spravodlivosti. Mal tiež povinnosť počas celého konkurzu oznamovať správkyni akýkoľvek svoj nový majetok a Chapčáková ho mala potom cez zmeny súpisu majetku oznámiť súdu a zverejniť v Obchodnom vestníku.
Nemusí ísť pritom len o finančné prostriedky, ktoré Petrovčik poberal od roku 2014 ako poslanec mestskej časti, od roku 2017 ako poslanec Košického samosprávneho kraja a od roku 2018 ako starosta a poslanec mesta.
Konateľ v rodinnej firme
Podľa obchodného registra sa totiž krátko na to, ako sa v roku 2007 dostal ako fyzická osoba do konkurzu, stal konateľom firmy KORA TRADE. Jej spoločníkmi bola jeho prvá manželka a ešte jedna príbuzná.
Konateľstva sa vzdal až po nástupe do funkcie starostu vlani v decembri, keďže to prikazuje zákon o konflikte záujmov. Podľa portálu finstat.sk mala KORA TRADE v rokoch 2012 až 2017 tržby nad jeden milión eur a každý rok bola v zisku.
Ak Petrovčik dostával za riadenie firmy odmenu alebo plat, aj tento majetok mal byť zahrnutý do konkurzu. Ďalší príjem by starosta mohol mať z čerpacej stanice Slovnaft na Hutníckej ulici v Košiciach, ktorú stále prevádzkuje cez svoju živnosť. Jeho meno je uvedené ako zodpovedná osoba pri vchode do prevádzky.
Petrovčik v stredu nechcel o tom hovoriť do telefónu. Denníku KOŠICE:DNES prisľúbil osobné stretnutie v piatok. Povedal, že vtedy vydá ku svojmu konkurzu aj oficiálne vyhlásenie.
Problém by mohol mať, keď bude súd po ukončení konkurzu rozhodovať o jeho oddlžení. Súd vtedy posudzuje, či mal dlžník poctivý zámer, teda či „vynaložil úprimnú snahu riešiť svoj dlh v medziach svojich možností a schopností“. Súd pritom prihliada aj na „súčasný stav a status dlžníka“.
Jeden konkurz už mal
V pondelok starosta v rozhovore denníku KOŠICE:DNES tvrdil, že nepozná detailne konkurznú právnu úpravu, a preto nevedel, že na uspokojovanie veriteľov majú byť použité akékoľvek jeho príjmy.
S tým, ako riešiť nesplatené záväzky z podnikania pod dohľadom súdu, však už má skúsenosť. V roku 2006 bol totiž vyhlásený konkurz aj na firmu Suisse Credit. Jej spoločníkmi bol Petrovčik a jeho prvá manželka. Konkurz firmy sa skončil až v roku 2016 po rozdelení výťažku zo speňaženého majetku. Aj v tomto konaní bola správcom A. Chapčáková.
Petrovčik v pondelok k podozreniam, že Chapčáková tým, že mu nesiahla na príjmy, koná v jeho prospech a ukracuje veriteľov, povedal, že nemajú žiaden vzťah a pozná ju len ako správkyňu. Firma KORA TRADE, ktorej štatutárom bol Petrovčik dvanásť rokov, od svojho vzniku sídli na Holubyho 12 v Košiciach. Na rovnakej adrese má roky kanceláriu správcu aj Chapčáková. Správkyňa denníku KOŠICE:DNES na žiadne otázky neodpovedá.
Petrovčik je v SPOLU od jej vzniku v roku 2016 a podľa webstránky strany je poverený riadením „špecializovanej odbornej skupiny zameranej na problémy ľudí žijúcich na Slovensku s názvom Plán pre Východ“.
SPOLU a strana Progresívne Slovensko (PS) v júni oznámili, že vytvoria koalíciu do jarných parlamentných volieb. Podľa prieskumov volebných preferencií sú v súčasnosti najsilnejším opozičným politickým subjektom.
Slovnaft: Zabudli sme
Petrovčik sa po uverejnení tohto článku ohradil voči informácii, že stále prevádzkuje čerpaciu stanicu na Hutníckej. Denník KOŠICE:DNES ju preto overil v spoločnosti Slovnaft.
„Ide o pochybenie respektíve zabudnutie výmeny tejto informácie na danej prevádzke. Zodpovedný človek bol upovedomený o chybe a poučený,“ vysvetľoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár meno starostu na dverách prevádzky.
Správna informácia podľa neho je, že čerpacie stanice na Hutníckej aj Triede SNP prevádzkovala a naďalej prevádzkuje spoločnosť KORA TRADE, v ktorej bolo Petrovčik takmer dvanásť rokov konateľom.
Majiteľmi firmy boli do roku 2017 jeho sestra a druhá manželka. Po nástupe do funkcie starostu sa Petrovčik koncom roka 2018 vzdal funkcie konateľa. Nahradil ho Slavomír Jenčo z Prešova, ktorý je dnes aj jediným spoločníkom firmy.
[ad2][/ad2]Starostu preverí aj etická komisia
Strana SPOLU ma zriadenú Etickú komisiu, ktorá jej jej kontrolným orgánom. Jej predsedom je parlamentný poslanec Oto Žarnay. Odpovedal na otázky denníka KOŠICE:DNES.
Rovnako ako I. Petrovčik ste z Košíc a poznáte sa. Vedeli ste, že je na neho vyhlásený konkurz?
Nie, o týchto skutočnostiach som nevedel.
Bolo správne, že pred komunálnymi a župnými voľbami zamlčal, že má nevyrovnané dlhy z podnikania a v kampani sa vykresľoval ako úspešný podnikateľ?
Ľudia prestávajú veriť politikom, je nanajvýš dôležité, aby kandidáti vo voľbách boli bezúhonní, transparentní a voči svojim voličom úprimní. Len tak sa môže budovať dôvera medzi občanom a politikom. Nepriznanie finančných záväzkov nie je nezákonné, ale ich zamlčanie môže u voličov vyvolať pocit nedôveryhodnosti. Každé takéto utajovanie môže oslabiť krehkú dôveru občanov v politikov, ktorá sa ťažko obnovuje.
Etická komisia strany môže začať konať aj na základe vlastného rozhodnutia…
Ako jej predseda sa týmto problémom budem zaoberať v súlade s etickým kódexom strany. Aj preto, že politik ako verejný činiteľ by mal byť osobou, ktorá nevzbudzuje pochybnosti.