Po silnejšom daždi sa Košice menia na Benátky
V Košiciach pršalo niekoľko dní po sebe. Na viacerých miestach na cestách a chodníkoch zostáva stáť voda a vytvára prekážku pre chodcov aj autá.
Zmena košických ulíc na Benátky sa stala pre Košičanov jednou z hlavných tém na sociálnych sieťach. Opisujú, kde všade narazili na veľké mláky. Našli ich priamo v centre pred Dómom sv. Alžbety alebo aj na novozrekonštruovaných úsekoch ciest na Komenského ulici či Triede SNP.
[ad][/ad]Vody z chodníkov a ciest by mali odtekať do kanalizačných vpustov. Na komunikáciách sa ale vytvárajú vodné plochy, lebo vpusty sú znečistené.
V reakcii na otázku, kto sa má o tieto zariadenia starať, mesto Košice, ktoré je správcom miestnych komunikácií, odkazuje na iný subjekt. „Čistenie dažďových vpustov realizuje dodávateľská spoločnosť Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS),“ povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Vodárne potvrdili, že majú s mestom Košice uzatvorenú zmluvu na čistenie dažďových vpustov a žľabov. „Tieto ale nie sú v našom majetku a ani správe,“ znela zas odpoveď Aleny Havrilovej z Agentúry Penelopa, ktorá je PR zástupcom VVS.
Harmonogram neexistuje
Vpusty na miestnych komunikáciách sa nečistia v pravidelných intervaloch, neexistuje žiaden harmonogram na tieto práce. Pravidelne sa čistia len raz za rok, aj to nie všetky. „Po ukončení zimného obdobia a dozberu posypového materiálu sa realizuje čistenie dažďových vpustov na trasách MHD a štátnych cestách. Ostatné dažďové vpusty na miestnych komunikáciách sa čistia podľa potreby,“ uviedla
L. Šnajdárová. VVS sama od seba s prácami na zaplavených uliciach nezačne. „Vpusty čistíme na základe konkrétnej objednávky mesta,“ vraví Havrilová.
Dodáva, že problémy by občania mali hlásiť správcovi komunikácie, nie spoločnosti VVS. Okrem mesta sú správcom niektorých ciest a chodníkov mestské časti.
[ad2][/ad2]Mesto: Robíme kontroly
Mesto tiež tvrdí, že dispečing referátu dopravy Magistrátu mesta Košice robí po silnejších dažďoch priebežné kontroly v teréne. Keď sa denník KOŠICE:DNES magistrátu pýtal na Komenského ulicu, ktorú po lejaku zaplavilo už pred dvoma dňami, odpoveď bola, že „vami uvedený stav preveríme“. Odpoveď bola taká istá aj pri otázkach na ostatné vodou zakryté miesta.
Samospráva zároveň odkázala, že problémy s mlákami môžu občania hlásiť telefonicky na dispečing referátu dopravy Magistrátu mesta Košice na telefónne číslo 16 126 alebo elektronicky e-mailom [email protected].
Podľa niektorých obyvateľov je problém aj v zle vyspádovaných cestách pri ich výstavbe. „Všade je to horor, aj tam, kde dajú nový asfalt. Denne najazdím v meste aj sto kilometrov a všade sú rovnaké problémy po rekonštrukcii,“ povedal Tomáš Čeplo. Podľa neho by sa malo zistiť, kto je zodpovedný za takúto rekonštrukciu komunikácií.
[ad3][/ad3]
Za ošpliechanie autom je pokuta
Niekoľko ľudí na sociálnych sieťach nahnevane opisuje, že ich na chodníku ošpliechalo okoloidúce auto.
Neželanú sprchu z obrovskej kaluže schytal v stredu na Považskej ulici aj náš kolega, moderátor KISS RÁDIA Peťo Dudovič. Stalo sa mu to prvýkrát v živote.
„Týmto pozdravujem vodiča, ktorý šiel minimálne 90-kou,“ povedal nám, keď prišiel mokrý do redakcie.
Podľa zákona o cestnej premávke nesmie vodič okrem iného obťažovať účastníkov cestnej premávky rozstrekovaním kaluží. „Z uvedeného vyplýva, že vodič sa dopustí priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za čo mu môže byť uložená bloková pokuta v zmysle sadzobníka pokút vo výške od 10 do 30 eur alebo v správnom konaní do výšky 100 eur,“ uviedla pre KOŠICE:DNES košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Ak priestupok nezaznamená priamo policajt, jeho preukázanie je problém. Nikto z chodcov nechodí po ulici bežne so zapnutou kamerou, aby zaznamenal takéhoto vodiča.
Nuž veru, táto reportáž mi dala zabrať. Spolu s fotografkou Veronikou sme chodili po meste, ona fotila a ja som odskakovala od obrubníkov ciest. Do redakcie sme prišli obe mokré ako myši…
Bola som v úlohe chodca, ktorý sa snažil prejsť suchou nohou po chodníkoch po výdatnom daždi. Bola to nesplniteľná úloha. Mnohí pri veľkej mláke radšej skláňali dáždniky z hlavy na bok, aby to neschytali.
Na druhej strane som aj šofér a viem, že to vodiči majú v tomto čase niekedy veľmi ťažké. Často ani nemôžu tušiť, či pod lesknúcou sa zablatenou vodou je ihneď asfalt alebo je na zle vyspádovanej ceste hlboká voda.
A tak, keď prší, ráno rozmýšľam, či pôjdem do práce autom, alebo peši. Spomeniem si na nerozhodného chrobáka, ktorý sa dookola pýtal: Idem? Nejdem? Idem autom, a čo ak si fakt nevšimnem mláku a niekoho vyumývam? A čo ak vyumýva niekto mňa, keď pôjdem po chodníku?
Bola by som radšej, ak by som túto dilemu riešiť nemusela. Z ciest a chodníkov by mala odtekať voda do kanála a bol by pokoj. Veď práve pre tento účel boli kanály vymyslené. Len to by sa o ne musel niekto starať.