Počet sobášov v Košiciach klesá
Prednedávnom vydal Štatistický úrad informáciu, že počet sobášov na Slovensku stúpa už od roku 2013 a vlani uzavrelo manželstvo rekordných 29 897 párov. V nenávratne sú však časy, keď sa v 70. rokoch na Slovensku vzalo viac ako 40-tisíc párov.
Chceli sme vedieť, ako sú na tom Košice dnes. Či tento trend pretrváva aj u nás a či si Košičania začali viac zakladať na vzťahu „s papiermi“.
Nekopírujeme Slovensko
Či sa nám to páči alebo nie, o Košičanoch sa vždy hovorilo, že sú v mnohých aspektoch iní ako obyvatelia ostatných miest. Platí to aj o svadbách. „V roku 2016 uzavrelo sobáš v našom meste 1 240 párov, čo je o 36 menej ako pred rokom,“ hovorí Emília Čičváková zo Štatistického úradu SR, pracovisko v Košiciach.
Až po tridsiatke
V mnohých prípadoch sa manželstvo uzatvára až tesne pred narodením dieťaťa alebo po pôrode. Aj tento trend naďalej platí. „Priemerný vek sobášiacich bol v Košiciach v roku 2016 u žien vyše 32 rokov a u mužov takmer 35 rokov,“ uvádza E. Čičváková a spresňuje, že pri prvom vstupe do manželstva bol vek snúbencov o niečo nižší (29,2 roka u žien a 31,9 roka u mužov). „Od roku 2000 sa zvýšil priemerný vek snúbencov pri sobáši o približne päť rokov u oboch pohlaví.“
[ad][/ad]Stabilizované cirkevné sobáše
V Košickej arcidiecéze bolo pre porovnanie v roku 2000 zosobášených 3 081 párov, v roku 2010 tento počet klesol o viac ako päťsto a v minulom roku ich bolo 2 921. „Na základe týchto údajov si nedovolíme robiť záver o stúpajúcej či klesajúcej tendencii. Skôr o stabilizovanej,“ uviedol Ján Urban, moderátor – riaditeľ Arcibiskupského úradu.
V rozvodoch sme „lepší“
Nie každé manželstvo trvá až po hrob. „V roku 2016 sa rozviedlo 427 manželstiev. Oproti celoslovenskému priemeru je v Košiciach vyšší rozvodový index,“ uvádza E. Čičváková. Zároveň dodáva aj dobrú správu, že oproti roku 2015 počet rozvodov poklesol o 86. Hoci sa cirkevné manželstvá nerozvádzajú, partneri môžu požiadať o manželskú odluku. Presne tak, ako kolísal počet cirkevných sobášov, kolísal aj počet žiadostí o odluku. „V roku 2000 o ňu požiadalo 178 partnerov, v roku 2010 sa odlúčilo 243 párov a v roku 2016 ich bolo iba 214.“
Svadba je významným okamihom v živote každého človeka
Sobáš dvoch zaľúbených ľudí, nielen dnes, ale už v dávnej histórii, patril k najvýznamnejším udalostiam. Ľudia ho považovali za čosi špecifické a pripisovali mu veľký význam. Svadba niekedy trvala až tri dni.
Ako uviedla etnografka Východoslovenského múzea v Košiciach Klaudia Buganová, svadby sa na východnom Slovensku konali vo veľkom štýle. Zúčastňovalo sa ich množstvo ľudí a boli spojené s rôznymi tradíciami. „Pred každou svadbou sa konali rukoviny, ktorým dnes hovoríme zásnuby. Na nich si mladí pred kolektívom oficiálne podali ruky, zásnubný prsteň nebol dôležitý. Tiež sa dohadovala výška vena nevesty, ktorá musela mať pripravenú truhlu s výbavou, nejaké tie odevy a nábytok,“ povedala Buganová.
Stromček namiesto kytice
Etnografka vysvetlila, že s obradom súviseli zvyky, ktoré sa zachovali dodnes, hlavne na dedinách. Ako napríklad odobierka, pri ktorej sa mladík a mladá rozlúčili so slobodou, alebo vyvrcholenie svadobnej hostiny začepčením nevesty. „V minulosti nebolo zvykom, aby nevesta mala kyticu. Základným atribútom manželského páru bol stromček, prípadne veniec, ktorý sa niesol vo svadobnom sprievode. Dôraz sa kládol najmä na svadobnú partu, ktorú si len jediný raz mohla nevesta položiť na hlavu a po jej odobratí prešla zo stavu dievčenského do stavu manželky,“ uviedla odborníčka.
Vytrácajú sa tradície
Ešte v 70. a 80. rokoch sa pri sobáši dodržiavalo veľa zvykov. Pozývalo sa veľa príbuzných. Mohli sme vidieť tradičných funkcionárov, ako starejšieho či ženy, ktoré mali pri čepčení svoje postavenie. „Neskôr sa od toho začalo upúšťať a nebolo napríklad povinnosťou, aby sobáš bol cirkevný, alebo aby sa konal v mieste bydliska, odkiaľ pochádzala nevesta či ženích. Čo môžeme vidieť aj v súčasnosti,“ vysvetlila.
Na otázku, prečo v súčasnosti evidujeme zvýšený počet sobášov, nám etnografka povedala, že jedným z dôvodov je, že naša spoločnosť má ešte stále veľmi silné rodinné tradície a väzby. „Manželský zväzok bol vždy inštitucionalizovaný a nebolo prijateľné žitie na voľno. Svadba je tak nádherný akt a je veľmi dobré, ak si mladí ľudia uvedomili, že patrí k životu,“ dodala Buganová.
Moderátorka Rádia Kiss ide pod čepiec
Svadobné áno si po viac ako trojročnom vzťahu povie už v septembri moderátorka mediálneho domu KOŠICE:DNES a jedna z tvárí Rádia Kiss Mária Hulecová.
Moderátorka vysvetlila, že dôvodov, prečo sa rozhodli zosobášiť, je veľa a patria len jej a priateľovi. Za seba však môže povedať, že svoje „áno“, už vyslovila veľakrát pri každodenných činnostiach. „My sme sa už ,vzali‘ niekoľkokrát. Pri lúčení, hádaní alebo ospravedlňovaní. Oficiálne to len spečatíme,“ povedala.
Mária dúfa, že ich svadobný deň bude uvoľnený, veselý, plný smiechu, tanca a radosti. Je jej však ľúto, že plánujú svadbu v dobe „instantnej“. „Stačí vám nejaká suma peňazí, ktorú zalejete horúcou túžbou o najkrajších šatách, výzdobe a svadba snov je na svete,“ vysvetlila.
Na tradície si nepotrpia
Moderátorka nám prezradila, že s priateľom Adamom nie sú skalnými fanúšikmi tradícií a zvyklostí. Takže odobierka, čepčenie a ľudové spevy nebudú pravdepodobne súčasťou ich svadby. Avšak neplánujú ani filmové vypúšťanie holubov, motýľov či romantickú jazdu kočom. „Chceme ale dostať pred obradom rodičovské požehnanie, bude sa hádzať kytica a rozbijeme aj tanier,“ dodala.
„Áno“ videlo tritisíc ľudí
Starosta MČ Staré Mesto Ľubomír Grega sobáši už od roku 2003 a doteraz oddal 342 párov. Nie všetky svadby však boli klasické.
- „Svadba bez peňazí“ pred Immaculatou v spolupráci s Rádiom Kiss, na ktorej sa zúčastnilo vyše 3 000 Košičanov
- v Dome umenia mladomanželia stáli na pódiu a svadobní hostia sedeli v hľadisku ako diváci
- 10 sobášov v jeden deň
- netradičná svadba v rámci relácie Modré z neba, keď sobášil dve sestry, ktoré sa navyše vystriedali aj v úlohe svedkov
- sobáše v Botanickej záhrade, múzeu, v sále Technickej univerzity či v kancelárii starostu
- v Starom Meste sa sobášili Číňania, Turci, Vietnamci, občania Zimbabwe, Čile, ale aj mnohých iných krajín
Čo hovorí štatistika
roky 2007 / 2016
počet sobášov
1322 / 1240
počet rozvodov
733 / 427
priemerný vek ženy
29,7 / 32,1
priemerný vek muži
32,3 / 34,7