Pod parkoviskom medzi Továrenskou a Hviezdoslavovou ulicou sa skrývali poklady z minulosti
Výstavba administratívno-obchodného komplexu BASTION Office center priniesla úžasné prekvapenia. Potešili najmä archeológov.
Pod asfaltom niekdajšieho parkoviska medzi Továrenskou a Hviezdoslavovou ulicou sa pri hĺbení troch podzemných podlaží, určených pre budúce garáže, našli mimoriadne cenné archeologické nálezy. Niektoré z nich pochádzajú až z prelomu 13. a 14. storočia. Dávajú nám presnejší obraz o tom, ako sa v meste kedysi žilo.
Dvestoročná voňavka
Archeologický výskum na stavbe prebiehal od konca marca do septembra tohto roka. Odkryl množstvo objektov hlavne z 19. storočia. „Na území neskoršieho parkoviska stálo 10 meštianskych domov, ktoré boli podpivničené. Odokryli sa celé priestory pivníc, niektoré aj s klenbou. Vo viacerých sme našli pekné nálezy. V 19. storočí bola obľúbená minerálka z Maďarska a práve z nej sme našli zachovalé fľaše. Holdovalo sa aj pivu a destilátom, takže aj takéto fľaše sme našli. Čo je zaujímavé, máme flakóny voňaviek, v ktorých je ešte tekutina, teda voňavka. Predstavte si výstavu, kde si návštevníci môžu ovoňať vôňu z 19. storočia. Boli tam flakóny z Paríža aj z Nemecka,“ povedal nám vedúci výskumu archeológ Peter Šimčík.
Cenné žumpy
Množstvo nálezov sa našlo v bývalých žumpách. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa totiž žumpy v Košiciach s rozmachom kanalizácie začali zasypávať. Keď už ľudia žumpu nepotrebovali na odpad z toaliet, slúžila im na vyhadzovanie predmetov, ktoré už nepotrebovali, alebo sa poškodili či rozbili.
„Toto sú pre nás unikátne nálezové celky, ktoré sú uzavreté. Hovoria nám, ako ľudia vtedy žili, akú mali stolovú či kuchynskú keramiku, či holdovali napríklad fajčeniu podľa nálezov fajok. Našli sme tam však aj mince, medzi ktorými boli hodnotné strieborné mince. V jednej žumpe boli dokonca aj hracie žetóny, zrejme z nejakého kasína, čo dokladuje, že v Košiciach existoval už vtedy hazard. Boli v hodnote 10, 50 a 100. Najprv sme si mysleli, že ide o mince, pri očistení sme však nenašli žiadne iné prvky okrem čísel,“ spomína P. Šimčík.
[ad][/ad]Stredoveké pece
Po odstránení meštianskych domov z 19. storočia prišlo prekvapenie. Archeológovia našli stredoveké pece. Najstaršia je z prelomu 13. a 14. storočia, viacero z nich je zo 14. a 15. storočia. To dokazuje, že hoci bolo mesto v stredoveku obohnané hradbami, mestský život existoval aj za nimi.
„Vôbec sme netušili, že niečo podobné nájdeme. Mysleli sme si, že tie prímestské osady boli ďalej od hradieb, ale toto je dôkaz, že nie. To, čo sme našli, bola vlastne veľká výrobňa keramiky. Väčšinou sú to totiž hrnčiarske pece, ale našli sa aj pece na pečenie chleba. Každá pec mala iné konštrukčné riešenie, teda riešenie roštov,“ vysvetľuje archeológ.
V peciach sa našlo množstvo keramiky. Pri reštaurovaní z toho môže byť niekoľko stoviek nádob. Okrem toho odkryli aj ľadnicu, teda miestnosť z nasucho vymurovaného kameňa, akúsi stredovekú chladničku na uchovávanie potravín. „Tam sme narazili aj na celé nádoby. Našli sme napríklad celé nádoby na pivo či víno. Takéto niečo sa málokedy pošťastí. Ja som tým bol nadšený. Okrem toho sme pri peci našli aj stredovekú ostrohu,“ vyratúva P. Šimčík.
Škoda ich schovať v sklade
Podľa archeológa by bolo ideálne nájdené pamiatky vystaviť. To by bolo možné v spolupráci s Pamiatkovým úradom. „Naše nálezy po spracovaní odovzdáme niektorému múzeu, ktoré ich môže zapožičať na stálu výstavu napríklad na mieste, kde sa našli. Niečo podobné, ako je v Auparku, ale tu sa našlo oproti Auparku omnoho viac. Hotové Eldorádo pre archeológa. Je to príliš cenný súbor na to, aby stál ukrytý niekde v sklade. Treba, aby to ľudia videli,“ myslí si P. Šimčík.
[ad2][/ad2]Archeologický výskum je pri stavbách v zastavaných mestách pre stavebníka povinný. Investor BASTION Office center svoju povinnosť splnil do bodky a archeológovia si spoluprácu s ním pochvaľovali.
„Pravda je, že sa nám investícia pre nečakané hodnotné nálezy predražila asi o 100-tisíc eur a predĺžila o dva mesiace. Dobrou organizáciou a koordináciou s archeológmi sme to však dokázali minimalizovať,“ povedal nám konateľ investorskej spoločnosti MM Partners Ján Marušin.
Aj investori sú naklonení myšlienke, aby nálezy, ktoré sa našli, mohli v novej budove vystaviť a priblížiť verejnosti. „Už sme zadali úlohu architektovi, aby pripravil návrh, ako by to bolo možné realizovať. Viem si predstaviť, že časť predmetov bude vystavená priamo a časť prostredníctvom fotografií. To je však ešte hudba budúcnosti,“ hovorí
J. Marušin.
(FER)