Policajti na proteste proti noseniu rúšok nepokutovali. Nechceli narúšať účel zhromaždenia
Na proteste proti noseniu rúšok v utorok tohto týždňa pri Dolnej bráne niekoľko desiatok protestujúcich nedodržiavalo opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva SR. Na priebeh akcie a dodržiavanie opatrení mali dozerať štátni a mestskí policajti, ktorí majú právo udeľovať pokuty na mieste v blokovom konaní. Nedialo sa tak. Podľa vyjadrenia hovorkyne štátnej polície „nechceli narúšať účel daného zhromaždenia“.
Protest proti noseniu rúšok bol v utorok večer pri Dolnej bráne. Priestor pred Štátnou vedeckou knižnicou bol rozdelený do dvoch sektorov. Priestor pod pódiom až po presklenú strechu Dolnej brány bol ohraničený páskou a vyznačoval miesto konania protestu.
[article slug=”pri-dolnej-brane-protestovali-proti-ruskam-bez-rusok-policajti-na-mieste-nikoho-nepokutovali”][/article]Fotky pre úrad zdravotníctva
Práve tam sa nachádzala vyše stovka účastníkov bez rúšok, medzi ktorými bola aj početná skupina prívržencov Ľudovej strany Naše Slovensko. Príslušníci štátnej polície udalosť na mieste fotograficky dokumentovali a zozbieraný materiál mali poslať na Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach. Ten môže organizátorovi protestu za nedodržanie protiepidemiologických opatrení udeliť pokutu.
Podľa vyjadrenia polície boli organizátori deň pred podujatím oboznámení s povinnosťami, medzi inými bolo aj na nosenie rúšok, ktoré platia pri organizovaní hromadného podujatia. Ostatní prítomní za páskou taktiež nemali rúška.
[ad][/ad]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Mohli, ale nepokutovali
Polícia môže porušenie opatrenia vydaného Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia vydaného dňa 28. augusta 2020 riešiť ako priestupok na úseku verejného zdravotníctva.
„V blokovom konaní môžu orgány Policajného zboru a obecnej polície uložiť páchateľovi pokutu vo výške do 1 000 eur a v správnom konaní až do 1 659 eur,“ uviedla ešte pred protestom hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jana Mésarová, podľa ktorej mala polícia na mieste kontrolovať dodržiavanie opatrení a v prípade ich porušenia postupovať zákonným spôsobom.
Policajti však na mieste nikoho nesankcionovali. Keď sme sa opýtali veliteľa prítomnej policajnej jednotky, prečo tak nekonajú, odpovedal otázkou: „A kto?“ Narážal tým na malý počet príslušníkov polície v porovnaní s počtom protestujúcih.
Na priebeh zhromaždenia dohliadalo desať štátnych a štyria mestskí policajti. V priestore vymedzenom pre protestujúcich bolo podľa odhadu približne sto účastníkov.
[ad2][/ad2]Polícia nechcela narúšať účel zhromaždenia
Prečo policajti na mieste nikoho nepokutovali? „Po vyhodnotení vyhotovených záznamov bude v prípade zistenia porušenia opatrení zaslaný podnet na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Policajti nesankcionovali účastníkov podujatia, aby nebol narušený účel daného zhromaždenia,“ uviedol Jaroslav Ličák z oddelenia komunikácie a prevencie KR PZ v Košiciach.
Len pre porovnanie, za uplynulý víkend policajti Okresného riaditeľstva PZ v Košiciach počas preventívno-bezpečnostnej akcie zameranej na dodržiavanie opatrení riešili celkom 41 priestupkov. V 11 prípadoch policajti uložili blokové pokuty s celkovej sume 550 eur, v jednom prípade bolo spracované oznámenie na RÚVZ a 27 prípadov riešili pohovorom.
Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Nejasné právomoci?
Podľa vyjadrenia Mestskej polície v Košiciach mal na kontrolu zhromaždenia dohliadať najmä Policajný zbor SR, ktorý disponuje širším rozsahom zákonných oprávnení a kapacitou síl ako Mestská polícia. „Hlavnou úlohou príslušníci MsP na podujatí bolo zabezpečiť pokojný priebeh zhromaždenia tak, aby nedochádzalo k násilnostiam, rôznym formám výtržníctva a podobne. Aj vzhľadom na vzniknutú situáciu počas zhromaždenia chceme požiadať kompetentné orgány o usmernenie o to, akým spôsobom máme postupovať v podobných prípadoch,“ uviedol náčelník Mestskej polície Slavomír Pavelčák.
[ad][/ad]V prípade, ak daný protest bol hromadným podujatím, podľa vyjadrenia nezávislého advokáta Romana Frnča išlo zo strany polície o alibizmus. „Ale v praxi polícia nemala na to kapacity, aby riešila každý priestupok,“ dodáva advokát.
Podľa vyjadrenia RÚVZ v Košiciach v prípade zistenia priestupku mohla polícia osobu nedodržiavajúcu opatrenia riešiť na mieste a uložiť mu blokovú pokutu.
Ak prítomných nechceli sankcionovať na mieste, mohli účastníka legitimizovať a údaje posunúť regionálnemu úradu, ktorý by priestupok mohol riešiť v správnom konaní a udeliť pokutu do výšky 1 659 eur.
„Ak nie je priestupok prerokovaný na mieste, polícia postupuje zistenia na Okresný úrad Košice, odbor krízového riadenia, ktorý priestupok prerokuje,“ uviedla Jana Hajduková z dokumentačno – právneho oddelenia RÚVZ v Košiciach. Na druhej strane RÚVZ nevie, aké pokyny dostali policajti od svojich nariadených, ako majú na mieste konať. „Totožnosť páchateľa musí byť zistená, fotodokumentácia v prípade priestupku voči jednotlivcovi nestačí,“ dodáva Hajduková.
Organizátorom hromadného podujatia vyplývajú viaceré povinnosti, medzi inými vstup a pobyt v mieste hromadného podujatia umožniť len s prekrytými hornými dýchacími cestami, čo nebolo v tomto prípade splnené. Nerešpektovanie opatrenia je správnym deliktom, za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva môže organizátorovi uložiť pokutu do výšky 20-tisíc eur.
V tomto prípade RÚVZ zatiaľ nedostal zo strany polície vyhotovené záznamy zo zhromaždenia.
Robko
Tento protest nie je nič iné iba dôkaz toho, že naša planéta je ozaj preľudnená a nastal čas na radikálne zníženie počtu jej obyvateľov. Sme svedkami toho, že ľudia nevedia už od rozkoše robiť, tak protestujú aj proti tomu, ak zodpovedným politikom záleží na zdraví obyvateľstva krajiny a snažia sa chrániť ich zdravie.
Karlos
Lekárka, ktorá pred pár dňami vystúpila v televízii TA3, uviedla, že je naozaj na zváženie, či by rúška mali nosiť aj zdraví jedinci, keď tí si, paradoxne, takto svoje zdravie ohrozujú.
Miloš
Niekto proste chce protestovať len preto, že má na to právo a chce sa cítiť aspoň trochu výnimočne. Inak si to neviem vysvetliť ako niekto môže protestovať proti niečomu, čo chráni najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.
Peťo
Bol som v meste a nikto nemal rúško, ani z okoloidúcich a hlavne ani žiadny policajt. Však oni nemusia. Korona bude k nim milosrdná…
Foto: KAC