Poslanci zápasili so športovou halou
Zamotaná situácia je pri pozemkoch športovej haly v prenájme Good Angels a susedným Športovým klubom Športhala. Obe nehnuteľnosti v minulosti tvorili jednu súčasť. Problém je v takzvanom spojovacom krčku medzi oboma budovami, o ktorom na pondelkovom zastupiteľstve rokovali mestskí poslanci.
Pozemky pod prepojovacou miestnosťou spolu s trojpodlažnou budovou s výmerou 740 metrov štvorcových patria mestu, Športhala za ne radnici platí nájomné. Magistrát chce rozdeliť nehnuteľnosti a vytvoriť z nich dve parcely a potom to riešiť vzájomnou zámenou. Samotný prepojovací krčok by mal po novom mať 208 metrov štvorcových a zvyšok pod budovou zasa 532 štvorákov. O hodnote oboch by sa vypracoval znalecký posudok.
[ad][/ad]Priestor pre šatne
V jednopodlažnej spojovacej miestnosti bol v minulosti bar, pričom v suteréne sa nachádza výmenníková stanica tepla – spoločná pre budovu aj pre športovú halu. Musí sa teda spracovať projekt na stavebné rozdelenie budovy vrátane vytvorenia samostatných odberných miest na médiá, ako je elektrická energia či voda. Potom by sa tam mali vybudovať na náklady mesta Košice šatne a sociálne zariadenia. Radnica však musí vlastniť tieto priestory, aby mohla začať s rekonštrukciou haly, ktorá má byť v roku 2021 pripravená na Európsky olympijský festival mládeže.
Samotný návrh sa nepozdáva Jaroslavovi Polačekovi (nezávislý), podľa ktorého by mal byť najprv zhotovený znalecký posudok. „Zistila by sa hodnota pozemkov, až potom by sa malo jednať o zámene,“ konštatoval.
Za nerovnomerné rozdelenie pozemkov to považuje aj Marcel Gibóda (nezávislý): „Nemali by sme sa nechať vydierať majiteľom administratívnej budovy.“ Podľa neho existuje aj iný variant riešenia, ktorý by sa dal realizovať aj bez vytvárania dvoch parciel a ich neskoršej zámeny. „V susedstve športovej haly je parkovisko, kde by sa dali napríklad kontajnerovým spôsobom vybudovať šatne a ďalšie zázemie.“
Podľa poslanca Mariána Gaja (Šport do Košíc a na Východ) neznamená nepomer veľkosti pozemkov, že mesto príde o financie: „Nie je to jedna k jednej a podľa znaleckého posudku sa určí, kto komu bude doplácať.“
Po dohode začne rekonštrukcia
Poslanci napokon tridsiatimi šiestimi hlasmi schválili budúcu zámenu nehnuteľností, aby si mesto a ŠK Športhala navzájom vysporiadali majetkovo-právne vzťahy. Mestské zastupiteľstvo má byť pravidelne informované o pokračovaní tohto procesu, čo má viesť k rekonštrukcii haly.
„Po vzájomnej dohode a celom procese sa okamžite začne s prestavbou, pričom sú na to vyčlenené prostriedky z úradu vlády aj od Slovenského olympijského zväzu. Angels aréna tak bude definitívne nezávislá od susednej administratívnej budove a bude môcť plnohodnotne slúžiť basketbalu,“ poznamenal viceprimátor Martin Petruško (Smer).
Verí v trpezlivosť rozhodcov
Poslanci sa zhodli aj na ďalšom pokračovaní zmluvy medzi mestom a spoločnosťou Good Angels, pričom by mala platiť do júna budúceho roka.
„Mali sme provizórium už tri roky, teraz sme dostali štvrtý. Som za to vďačný. Nemusíme sto detí poslať preč, no pre nás je to len Pyrrhovo víťazstvo,“ uviedol Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels. Zdôraznil, že aj keď zvonku hala nevyzerá najlepšie, vnútri je plne funkčná, pretože tam nainštalovali LED osvetlenie a aj ju zateplili.
„Sú tam ale štyridsať rokov staré radiátory, ktoré potrebujú výmenu. Podarilo sa nám pod tribúnou vybudovať tri šatne, ktoré majú po deväť štvorákov, pričom nás to stálo 15-tisíc eur. Spoliehame na trpezlivosť rozhodcov a súperov, kým nebude vybudované kvalitné zázemie,“ poznamenal Jendrichovský.
[ad2][/ad2]Rusnák: Je to drzosť! Pán viceprimátor by to mal vysvetliť
Búrlivé rokovanie vládlo počas rozpravy o správe mestského kontrolóra. Poslancov zaujímalo, prečo do programu nebol zaradený bod o mestskej karte, keď v júni schválili konkrétne požiadavky na viceprimátora, ktoré mal vysvetliť na ďalšom, teda pondelkovom zastupiteľstve.
Predložiť zakladajúcu listinu a štatút neziskovej organizácie Mestská karta Košice (MKK), vyčíslenie a predloženie jej financovania, ako aj vyčíslenie peňažného vkladu mesta do neziskovej organizácie. Ďalej predloženie návrhu na členov správnej a dozornej rady a menovanie jej riaditeľa. A tiež správu o doterajšej činnosti. To všetko chceli poslanci od Martina Petrušku (Smer).
„Je drzosť, že sme nedostali aspoň jednu stranu, čo sa zatiaľ udialo v tomto projekte. Pán viceprimátor by to mal vysvetliť a nie nám hovoriť, aby sme si to vyhľadali v otvorených zdrojoch na internete,“ uviedol Daniel Rusnák (KDH) na odpoveď Petruška, že informácie sú verejne dostupné. „Prečo by sme mali niečo hľadať, mali sme to mať medzi materiálmi,“ dodal Rusnák.
„Neoblbujte nás. Aspoň tri body nám mali byť predložené – návrh na členov správnej a dozornej rady a menovanie jej riaditeľa. V poslednom bode sme chceli vedieť aj správu o doterajšej činnosti,“ žiadal Marcel Gibóda (nezávislý). Doplnil, že viceprimátor nerešpektoval uznesenie zastupiteľstva. Podľa Miroslava Špaka (nezávislý), ktorý navrhol ukončenie debaty, je pripravenosť MKK nulová.
Podľa právnikov…
„Prečo nie je tento bod predložený na toto zastupiteľstvo, keď sme termín stanovil na toto zastupiteľstvo?“ pýtal sa Špak.
Michaela Karaffová z dopravného podniku, ktorá má na starosti prípravu MKK, uviedla, že mesto Košice bolo požiadané o predĺženie termínu (neziskovka MKK nedodala požadované informácie na poradu primátora pred zastupiteľstvom), keďže boli požadované dokumenty, ktoré podľa právnikov nie sú v kompetencii mestského zastupiteľstva, aby sa nimi zaoberalo – vzhľadom na zákon o meste Košice a Štatút mesta.
Uviedla, že nezisková organizácia MKK požiadala nezávislého právnika, aby vypracoval právnu analýzu k predloženému uzneseniu. „Keďže právna analýza nie je ukončená a mesto Košice, DPMK, ako aj nezisková organizácia MKK postupujú v súlade s vyššie uvedeným zákonom, dopravný podnik požiadal akcionára o predĺženie termínu,“ informovala denník KOŠICE:DNES Karaffová a dodala, že po predložení nezávislej právnej analýzy, ktorá je predmetom spracovávania, bude opätovne predložený materiál do porady primátora.
– Na mestskom zastupiteľstve sa diskutovalo aj o spustení výberu uchádzača, ktorý by mal prevádzkovať verejné osvetlenie v meste. Momentálne to robí dopravný podnik.
„Bod navrhujem prerušiť a súťaž by malo vyhlásiť až nové zastupiteľstvo,“ konštatoval Miroslav Špak. Podobný názor mali aj Jaroslav Polaček, Marcel Gibóda či Ľubomír Grega (všetci nezávislí), naopak za schválenie boli Cyril Betuš (Šport do Košíc a na Východ) alebo Lenka Kovačevičová (nezávislá). Po približne 50-minútovej debate napokon schválili pôvodný návrh, čiže súťaž sa vyhlási.
– Poslanci upravili všeobecne záväzné nariadenie o otváracích časoch podnikov v centre mesta. Napríklad diskonty s predajom alkoholických nápojov, ktoré majú mať prevádzkovú dobu do 21. hodiny, ponúkali napríklad kávu alebo čaj, čím si predĺžili otváraciu dobu. Doplnené ustanovenie má zabrániť obchádzaniu nariadenia a takéto prevádzky majú určenú prevádzkovú dobu od 6. do 21. hodiny.
– Zastupiteľstvo schválilo aj súťaž na vypracovanie projektovej dokumentácie pre následnú realizáciu stavby modernizácie električkových tratí na Alejovej ulici, Južnej triede a Sídlisku Nad jazerom. „Ak bude vyhlásená výzva na čerpanie financií na rekonštrukciu, mesto už bude pripravené,“ uviedol viceprimátor Martin Petruško.