Poslanci získali tituly na inštitúte svojho kolegu
Traja košickí mestskí poslanci sa na jeden necelý rok stali spolužiakmi.
Poslanci mesta Košice Michal Djordjevič, Ľubomír Grega (obaja nezávislí) a František Ténai (Fungujúce Košice), ktorý je aj starostom mestskej časti Sever, získali titul MBA na European Institute so sídlom v Prahe. Jeho majiteľom je ďalší mestský poslanec Vladislav Stanko (nezávislý).
Slávnostné promócie absolvovali v Prahe ešte v októbri. Na webstránke vzdelávacej inštitúcie je fotografia, na ktorej sú Djordjevič a Ténai s promočnými čiapkami na hlave. Grega na promóciách nebol, denníku KOŠICE:DNES povedal, že nemal vtedy čas.
Poslanci absolvovali profesijný vzdelávací program obchodný manažment. Dĺžka štúdia bola dva semestre, čo je desať mesiacov. Podľa informácií na stránke inštitútu je študent povinný sa zúčastniť minimálne dvoch prednášok počas semestra a vypracovať úlohy pridelené lektorom.
[ad][/ad]Zľava 50 percent
Okrem Prahy sa dá študovať aj vo viacerých slovenských mestách, vrátane Košíc a Prešova. Podmienkou nie je predchádzajúce vysokoškolské vzdelanie, ale trojročná prax na manažérskej pozícii. Štúdium stojí 4 800 eur.
Podľa Djordeviča, ktorý je aj poslancom mestskej časti Staré Mesto, im štúdium odporučil asi pred rokom sám Stanko. „Všetkým poslancom ponúkol polovičnú zľavu. Aj kvôli tomu som sa rozhodol študovať,“ hovorí,
Stanko potvrdil, že poslaneckí kolegovia dostali zľavu 50 percent. Vraví, že mávajú „rôzne PR akcie“, teda zľavy od desať do tridsať percent. „Potom sú zľavy pre poslancov, štátnych zamestnancov a úradníkov 50 percent. Takú ponuku posielame na mestské úrady po celom Česku a Slovensku,“ tvrdí riaditeľ European Institute.
Špecialista na Facebook
Djordjevič tvrdí, že študoval v Košiciach a Prešove. „Obhajobu záverečnej práce som mal na Prešovskej univerzite, keďže inštitút spolupracuje s fakultou manažmentu, odkiaľ sú aj vyučujúci,“ vysvetľuje. Pokračuje, že musel urobiť zo šiestich predmetov semestrálne práce v rozsahu desať až pätnásť strán.
„Záverečná práca bola náročnosťou na úrovni bakalárky v rozsahu asi 60 strán,“ povedal s tým, že si vybral tému „Analýza najdôležitejších indikátorov úspešnosti marketingovej komunikácie na Facebooku“, s ktorou sa „babral intenzívne tri týždne“.
Dodáva, že záverečná práca mu pomohla pri orientovaní sa na Facebooku. „Myslel som si, že som pokročilý v jeho používaní, ale zistil som, že je tam oveľa viac funkcií, no je to veda,“ skonštatoval poslanec.
Štúdium na európskom inštitúte si pochvaľuje a vraví, že ho odporučí aj iným poslancom. Opisuje, že na ňom učia vysokoškolskí lektori, čo podľa neho vidno na kvalite prednášok. „Poslanec Miloš Ihnát sa ma už nezáväzne pýtal, ako štúdium prebiehalo,“ spomína ďalšieho záujemcu o štúdium.
[ad2][/ad2]Grega: Cibrím si pamäť
Bývalý dlhoročný starosta mestskej časti Staré Mesto Ľ. Grega hovorí, že sa chcel naučiť nové veci. „Človek by sa mal stále vzdelávať aj keď nemusí. Lepšie sa zorientujete, cibríte si pamäť. V minulosti som nemal na to čas, ale prišla ponuka, tak som to využil,“ povedal.
Podľa Stanka je profesijný program, ktorý vyštudovali poslanci, vhodný pre tých, ktorí pracujú v určitom odbore, ale vzhľadom na svoju pozíciu potrebujú aj iné vzdelanie. „Napríklad lekár sa môže stať primárom, šéfom oddelenia alebo riaditeľom nemocnice. Nemá však čas na ďalších päť rokov štúdia ekonomiky, manažmentu alebo práva. Naše programy sú ideálne v tom, že za desať mesiacov dostane študent akýsi výcuc z danej oblasti,“ povedal.
Za opisovanie nevylúčia
Priznáva, že takéto štúdium nemôže nahradiť vysokú školu, ale pomôže absolventovi v danom odbore „zorientovať sa“. Vzdelávací inštitút ani nespadá pod zákon o vysokých školách, preto napríklad nie sú povinní vykonať kontrolu originality pri záverečných prácach.
Napriek tomu ich lektori overujú, tvrdí Stanko. „Niektorí aktívne učia na vysokých školách, majú prístup do centrálneho registra záverečných prác, takže v prípade potreby študentom práce aj vracajú. Rozdiel je ten, že študenta kvôli tomu nevylúčime, ale dáme mu prácu opraviť a štúdium môže ukončiť o ďalší kvartál,“ hovorí Stanko.
Certifikačná autorita
Riaditeľ vylučuje. že jeho poslaneckí kolegovia mali nejaké úľavy alebo sa ich znalosti posudzovali menej prísne. „Nedovolil by som pošpiniť meno školy tým, že by som niekoho nejakým spôsobom uprednostnil. Nebudem však tajiť, že takéto pokusy zo strany študentov u nás už boli,“ uviedol Stanko.
Tiež zdôrazňuje, že absolventom inštitút vydáva medzinárodné certifikáty v spolupráci s certifikačnou autoritou IES – International Education Society London. Tento certifikačný partner podľa Stanka jeho inštitút odlišuje od iných „MBA škôl“ v Česku a na Slovensku.
Podľa pracovného portálu Profesia môže MBA titul ovplyvniť zamestnávateľa pri výbere zamestnanca na pohovore. Záleží však na tom, o akú firmu a pozíciu ide. „Stále totiž platí, že takýto titul má v našich končinách iba málo ľudí, to znamená, že dokáže uchádzačov výrazne odlíšiť od tých ostatných,“ uviedla PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.
V zmysle zákona o vysokých školách výhradné právo udeľovať akademické, vedecko-pedagogické a umelecko-pedagogické tituly majú vysoké školy. Udeľovanie iných titulov, ak sa nezhodujú so skratkami akademických titulov alebo napríklad profesijných titulov pri vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov, štát nijako legislatívou nereguluje, uviedlo ministerstva školstva. V zahraničí, napríklad v USA, titul MBA či LLM udeľujú aj štátom uznané vysoké škole a univerzity. Na Slovensku možno požiadať o uznanie takéhoto dokladu o vzdelaní. „V praxi je relevantná otázka, ako je garantovaná kvalita MBA alebo LLM programu, či škola prešla externým hodnotením a či inštitúcia, ktorá externé hodnotenie zabezpečovala, je uznávaná danou profesijnou skupinou,“ odpísalo komunikačné oddelenie rezortu.
[ad3][/ad3]