Pred blokom na Popradskej sa objavila závora, domáci sa nemôžu autami dostať k domu
Obyvatelia bytov v bloku na Popradskej ulici majú problém. Nemôžu sa totiž autami dostať nielen k parkovisku pri dome, ale napríklad ani s ťažkými nákupmi bližšie ku vchodu.
Priamo na príjazdovej ceste k bytovému domu na Popradskej 44 a k priľahlému parkovisku sa totiž približne pred tromi mesiacmi objavila závora. Ako nám povedali obyvatelia bloku, často je pokazená a nevedia sa za ňu autami dostať. „Býva tu aj niekoľko starších ľudí a keď majú vláčiť až od rampy ťažké nákupy, tak to nie je žiadna sranda,“ povedal nám podnájomník jedného zo 144 bytov.
Drahé parkovanie
Na závore je uvedené, že súkromné parkovisko je spoplatnené – za hodinu je parkovné jedno euro, za prvých šesť hodín dve eurá, za prvých 24 hodín tri eurá a za každý ďalší začatý deň tri eurá. Platiť hotovosťou sa však nedá. „Rezidenti môžu požiadať o rezidenčnú parkovaciu kartu so zľavou až do 50 percent,“ píše sa v ozname priamo na rampe. Mesačne by ich parkovanie tak či tak stálo okolo 50 eur.
Problém aj pre záchranné zložky
Obytný dom s pozemkom je podľa informácií od právnej zástupkyne časti vlastníkov bytov Lýdie Figura Molnárovej vo vlastníctve majiteľov bytov. Priľahlý pozemok ako zastavaná plocha a nádvoria je v súkromnom vlastníctve fyzickej osoby.
„Obyvatelia domu majú v súčasnosti znemožnený prístup k svojim bytom, čím je ohrozené ich vlastnícke právo, ktoré nemôžu v plnej miere uplatňovať.
Vlastník priľahlého pozemku si naňho umiestnil bez stavebného povolenia rampy a vyberá aj parkovné bez akéhokoľvek právneho titulu, teda využíva pozemok ako parkovisko. Toto parkovisko je však stále vo výstavbe, nie je ešte vydané kolaudačné rozhodnutie, no zároveň ani rozhodnutie o dočasnom užívaní stavby a dokonca ako stavba nie je nijakým spôsobom označené,“ opisuje situáciu právnička. Spustené rampy znemožňujú vstup k obytnému domu nielen vlastníkom, ale aj záchranným zložkám – hasičskému záchrannému zboru, sanitkám a polícii.
Právnička sa pokúšala domôcť práv pre svojich klientov na súde, na stavebnom úrade, či špeciálnom stavebnom úrade pre miestne a účelové komunikácie a na Magistráte mesta Košice. Zatiaľ však bezvýsledne.
Rampu vraj musel osadiť
„S tým parkoviskom máme len a len problémy,“ povzdychol si v rozhovore Pavol Komloš, majiteľ firmy, ktorá cestu a parkovisko vlastní. Ako uviedol, pozemky kúpil po smrti niekdajšieho majiteľa, ktorý vlastnil aj pozemok pod blokom. „On bol zároveň majiteľom pozemku, na ktorom teraz stojí časť mojej firmy.
Podmienkou jeho manželky, od ktorej sme ho kúpili, však bola aj kúpa rozostavaného parkoviska a príjazdovej cesty k nemu. Tak som to kúpil ako stavbu a ňou je až doteraz,“ vysvetľuje P. Komloš.
Závoru, ktorá sa objavila na začiatku príjazdovej cesty, vraj musel osadiť. Tvrdí, že mu to prikázal stavebný úrad. „Už predtým sa ľudia sťažovali na magistráte, že si ničia podvozky áut na neupravených vjazdoch na parkovisko. Tak som to nechal upraviť. Keďže však využívali parkovisko, chcel som od nich, aby platili elektrinu spotrebovanú osvetlením. Odmietli, tak som svetlá nechal vypnúť,“ vysvetľuje P. Komloš.
[ad][/ad]Dostal pokutu
Dodáva, že vlastníci bytov neakceptovali ani jeho ponuku na odpredaj pozemku. „Mali mi dať cenovú ponuku, nestalo sa dodnes. Po tom, čo sa ďalej sťažovali na úrade, mi z magistrátu prikázali, aby som znemožnil prístup na stavenisko. Nechal som teda nainštalovať závoru. Zatiaľ je stále v testovacej prevádzke, keďže parkovisko nie je skolaudované. Už som dostal z magistrátu tisíceurovú pokutu, že na stavenisku parkujú cudzie autá. Zatiaľ nie je právoplatná, odvolali sme sa,“ tvrdí majiteľ.
Podľa jeho názoru, keby sa obyvatelia bloku neustále nesťažovali, nemuseli dnešné problémy vôbec nastať. Stavenisko si ako vlastník môže nechať oplotiť a to by sa potom drvivá väčšina obyvateľov bloku nedostala ku vchodom vôbec. Vecné bremeno s právom prechodu a prejazdu totiž majú na liste vlastníctva vyznačené len štyria vlastníci bytov.
P. Komloš má v pláne parkovisko dostavať a využívať ako platené. Domáci budú mať možnosť kúpiť si rezidentské karty s podstatnou zľavou. K cenám po spustení parkovania sa však nechcel vyjadriť. „Zatiaľ to stojí na rozhodnutiach úradníkov, ktorí majú na všetko čas,“ hovorí P. Komloš.
Magistrát povolenie na rampu nevydal
Špeciálny stavebný úrad pre miestne a účelové komunikácie v Košiciach podľa vyjadrenia, ktoré nám zaslali z komunikačného referátu magistrátu mesta neprikázal stavebníkovi znemožniť vjazd vozidiel na stavbu.
„Upozornil stavebníka, že nakoľko na stavbu nie je vydané kolaudačné rozhodnutie ani povolenie na predčasné užívanie, považuje sa naďalej za rozostavanú. Počas výstavby musia byť dodržiavané podmienky stavebného povolenia, to znamená, že stavenisko musí byť zabezpečené pred vstupom cudzích osôb na miesta, kde môže dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia,“ píše sa v zaslanom stanovisku, v ktorom úrad zdôrazňuje, že prístup vozidiel zdravotníckej pomoci a požiarnej ochrany musí byť zabezpečený.
[ad2][/ad2]Na zriadenie akéhokoľvek dopravného zariadenia, teda aj závory, musí podľa platných pravidiel dať povolenie cestný správny orgán, v tomto prípade referát dopravy košickej radnice. Ten však podľa vyjadrenia, ktoré nám zaslali z komunikačného referátu, povolenie na osadenie dopravného zariadenia nedával. „V tejto súvislosti začal špeciálny stavebný úrad voči stavebníkovi správne konanie,“ píše sa v stanovisku.
Problémy s pozemkami majú aj inde
Rovnaký problém ako na Popradskej 84 buď majú, alebo môžu mať aj iné bytové domy v Košiciach.
Podobná je situácia na Rastislavovej, o ktorej sme informovali na stránkach KOŠICE:DNES.
„Asi je to pozostatok minulosti a zrejme zle vyriešené reštitúcie prebiehajúce v 90. rokoch minulého storočia. Drvivá väčšina obytných domov postavených v 60. a 70. rokoch minulého storočia leží na pozemkoch, ktoré zrejme boli reštituované. Určite k nim neexistujú kolaudačné rozhodnutia, keďže socialistická výstavba sídlisk z týchto rokov prebiehala masovo a bez akýchkoľvek kolaudačných rozhodnutí. Do roku 1976 nebol prijatý ani stavebný zákon,“ hovorí právnička L. Figura Molnárová.
Na referáte špeciálneho stavebného úradu pre miestne a účelové komunikácie spolu s ňou dospeli k záveru, že by mala podať žalobu na okresný súd, pretože spomínaný úrad nemá kompetenciu riešiť otázku napríklad vecných bremien vrátane práva prechodu, prejazdu, či vstupu na cudzí pozemok. Práve takéto vecné bremeno by ľuďom pomohlo.
Mimochodom, práve na vecné bremeno sa spoliehajú aj obyvatelia spomínaných blokov na Rastislavovej ulici, kde sa hlási o svoje údajné práva nový majiteľ pozemkov, podnikateľ z Česka. „Právnik zo správcovského družstva, ktoré nám spravuje domy, nám zaslal svoje stanovisko. Uvádza sa v ňom, že zo zákona pri prevode bytu do osobného vlastníctva vzniklo vecné bremeno práva užívania pozemku pod bytovým domom a priľahlého pozemku,“ informoval nás jeden z majiteľov bytov.
[ad3][/ad3]