Pred rokom brutálne popravili novinára
Slovensko sa pred rokom prebudilo do šokujúceho rána. V pondelok 26. februára 2018 médiá oznámili, že v rodinnom dome vo Veľkej Mači zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Podľa informácií z vyšetrovania mala byť dvojnásobná vražda vykonaná v stredu 21. februára 2018 vo večerných hodinách. Dnes sa už s istotou vie, že vražda súvisela s Kuciakovou novinárskou činnosťou.
Ján mal 27 rokov a pracoval pre spravodajský internetový portál Aktuality.sk. Martina bola v rovnakom veku a pracovala ako archeologička. Dvojica spoločne plánovala v lete svadbu. Namiesto toho ich rodičia pripravovali pohreb.
[ad][/ad]Nepohodlný novinár
Kuciak sa vo svojich článkoch venoval podozreniam z daňových podvodov, korupcie a klientelizmu pri čerpaní eurofondov a prepojení oligarchov na politické špičky. Taktiež externe vyučoval na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V poslednom článku, ktorý už nestihol dokončiť, písal o prepojení talianskej mafie ‚Ndrangheta na niektorých podnikateľov pôsobiacich na Slovensku a o ich väzbách na ľudí z Úradu vlády. Zavraždený novinár vo svojom texte uviedol, že talianske mafiánske klany vďaka rôznym podvodom a machináciám čerpajú na Slovensku z dotácií milióny eur.
Kuciak písal články aj o kontroverznom podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. V septembri 2017 podal po telefonickom rozhovore s podnikateľom trestné oznámenie na generálnu prokuratúru pre vyhrážanie. Kočner mu v telefóne sľuboval, že „bude zbierať špinu na neho aj jeho rodinu.“ Jeho podnet sa dostal na príslušný policajný útvar až po 44 dňoch. Polícia napokon rozhodla, že nešlo ani o priestupok.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár po vražde avizoval, že ak sa preukáže, že Ján bol zavraždený pre jeho investigatívnu prácu, rozpúta peklo. Peklo však rozpútali ľudia v uliciach.
Najväčšie protesty od ´89
Dva týždne po vražde boli v mestách po celom Slovensku, ale aj v zahraničí, zorganizované najväčšie protesty od Nežnej revolúcie. Niesli názov Za slušné Slovensko a do ulíc vyšlo 120 tisíc ľudí, v Košiciach to bolo odhadom 10 tisíc. Ako rečníci na pódiách vystúpili rôzne osobnosti kultúrneho, politického či spoločenského života, či už celoslovenského alebo lokálneho charakteru. Na jednom z protestov v Košiciach vystúpila aj matka zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová.
Organizátori sa vo svojich požiadavkách dožadovali, a stále dožadujú, dôkladného vyšetrenia vraždy dvoch mladých ľudí a vyvodenia zodpovednosti na príslušných miestach. „Spoločne sme strhli oponu a dostali možnosť naplno vidieť, ako sa v našej krajine zametala korupcia pod koberec, ako policajní funkcionári zneužívali políciu, ako sa ubližuje nevinným a slabším,“ uvádzali organizátori protestov. Protesty sa vždy niesli v pokojnom duchu, bez incidentov.
Ako vražda Kuciaka ovplyvnila politickú scénu
Poprava novinára zmenila spoločenskú atmosféru na Slovensku, ale aj dianie na politickej scéne. Svojej funkcie sa vzdali minister kultúry Marek Maďarič, tajomník bezpečnostnej rady štátu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková. Po masových protestoch podal demisiu predseda vlády Robert Fico i minister vnútra Robert Kaliňák.
Podnikateľ Marián Kočner, ktorý sa Kuciakovi vyhrážal, v súčasnosti sedí vo väzení kvôli kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. V súčasnosti je spájanýs viacerými podozrivými finančnými operáciami. Otázniky vyvolávajú miliónové prevody na jeho účty v Privatbanke. Za neštandardný možno označiť aj prevod bytov v luxusnom komplexe Five Star Residence. Otázniky vyvoláva aj kauza Glance House.
[ad2][/ad2]Prvé obžaloby až v lete
Dvojnásobná vražda sa stále vyšetruje. Po zaistení a obvinení štvorice podozrivých je stále otáznik nad menom hlavného objednávateľa vraždy. Momentálne sú v prípade obvinení štyria ľudia. Konkrétne Tomáš Szabó a Miroslav Marček ako vykonávatelia. Szabó mal stáť za celým útokom. Ide o bývalého vyšetrovateľa, ktorý pracoval v polícii deväť rokov. Jeho bratranec Marček v minulosti pracoval v armáde a mal pri vražde vypomáhať. Zoltán Andruskó je jeden z komplicov, ktorý v kauze vystupuje ako sprostredkovateľ a Alena Zsuzsová ako objednávateľka. Podľa posledných zistení bola Zsuzsová Kočnerovou volavkou, ktorá viedla komunikáciu s viacerými vplyvnými ľuďmi z politickej sféry.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár na tlačovej besede začiatkom februára uviedol, že orgány činné v trestnom konaní chceli v tomto prípade podať prvé obžaloby do konca februára 2019. Pravdepodobne to však nestihnú a padnúť by mali až v lete.
Počas rekonštrukcie vraždy sa preukázalo, že prvá bola popravená Martina Kušnírová a následne Ján Kuciak. Pár počas večera svietil v dome, preto nemal šancu vidieť vraha vonku v tme. Vrah strieľal z jednej pištole. Páchateľ vystrelil tri rany, na zemi sa našli len dve nábojnice. Jedna zrejme zapadla do odevu alebo zostala v pištoli. Kušnírová zomrela po jednom výstrele do čela, údajne vo chvíli, keď sedela pri počítači. Novinára vrah zabil na schodoch z bezprostrednej blízkosti výstrelom do hrude. Podľa policajných zdrojov sa Kuciak práve vracal z pivnice, kde kontroloval nabíjanie batérie do auta. Sused, ktorý v stredu v podvečer medzi piatou a šiestou priniesol Kuciakovi nabíjačku, bol tak zrejme posledný, kto ich videl nažive. Talianska televízia začiatkom februára zverejnila zábery zo sledovania Jána Kuciaka pred jeho smrťou, čo dokazuje, že novinár bol pred vraždou sledovaný a jeho vražda bola dlhodobo plánovaná. Sledoval ho bývalý novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth.
K výročiu vraždy budú po celom Slovensku dnes večer zhromaždenia Za slušné Slovensko. V Košiciach sa uskutoční pri Dolnej bráne o 18. hod. Na pódiu sa k ľuďom prihovorí matka zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová, zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský, novinár Arpád Soltész, kazateľ Daniel Pastirčák a ďalší. „Očakávame, že na udalosti sa tentokrát zúčastní viac ľudí. Zhromaždenie bude bez pochodu cez mesto a počas jeho priebehu pripravujeme viacero prekvapení, ktoré teraz ešte nemôžem prezradiť,“ uviedol organizátor košických protestov Za slušné Slovensko Ján Gálik. Pamiatku zosnulej dvojice si pripomenú aj v Tabačke Kulturfabrik. Novinári, politici, aktivisti, umelci, študenti a kultúrni pracovníci budú nepretržite 24 hodín čítať Kuciakove novinárske texty. Čítanie sa začne dnes o 20:20 v priestoroch Bistra Tabačka, kde sa účastníci budú striedať každú pol hodinu. Prvým textom by ho mal otvoriť prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Svoje zastúpenie bude mať aj mediálny dom KOŠICE:DNES, konkrétne v podobe šéfredaktora Dušana Karolyiho. „Aj pri tomto nešťastnom výročí si chceme pripomenúť, v akej krajine žijeme a jasne definovať, akú ju chceme mať. Zároveň vzdáme hold mladému človeku, ktorý zomrel len preto, lebo si dobre robil svoju prácu a verejne povedal pravdu,“ dodal riaditeľ Tabačky Kulturfabrik Peter Radkoff. Počas celých 24 hodín bude podujatie prístupné verejnosti a zároveň nakrúcané a streamované cez online platformu.
[ad3][/ad3]