Predaj knižiek povýšili na zážitok z literatúry
Kníhkupectvo Artforum, košické kultúrne a knižné centrum, oslávilo minulý týždeň už svoje 25. narodeniny. A aj po štvrťstoročí ostáva naďalej verné svojej filozofii.
Artforum nie je len obyčajný obchod s knihami. Je to miesto, ktoré ponúka zážitok z kvalitnej literatúry, príjemné prostredie a špeciálnu neformálnu atmosféru.
Prvú mimobratislavskú pobočku Artfora otvorili na košickej Mlynskej ulici 28. októbra 1994, symbolicky v deň výročia vzniku Československa. Košická pobočka podľa jej spoluzakladateľa a šéfa Karola Volemana určila dráhu kníhkupectiev Artforum mimo Bratislavy. „Majiteľ firmy Vladimír Michal sa vždy spoliehal na spolupracovníkov, čo nám dávalo veľkú slobodu, ale aj zodpovednosť,“ vysvetlil Voleman.
Pred niekoľkými rokmi sa nakoniec prepracovali až k vlastníctvu kníhkupectva, a sú tak definitívne samy sebe pánmi.
Tituly starostlivo vyberajú
Od začiatku sa Artforum od ostatných kníhkupectiev líši najmä ponukou knižných titulov pre náročnejších čitateľov, ale aj pestrým výberov českých vydavateľov. „Keď sme sem prišli, bola tu len strednoprúdová produkcia pre nás nezaujímavých autorov a vydavateľstiev. My sme mali iné skúsenosti s knihami, hlavne s českými vydavateľmi, ktorí boli ďaleko pred tými slovenskými. Priniesli sme do Košíc československú literatúru, to tu dovtedy nikto, okrem jednej malej predajne Alterna, nerobil,“ vysvetlil Voleman.
Jednou z vecí, ktorou sa Artforum výrazne líši od komerčných kníhkupectiev, je výber a objednávanie kníh, ktoré čitateľom ponúkajú. „Snažíme sa nemať tu príliš ´lacné´ veci na jedno použitie. Čitateľ síce aj u nás nájde niečo z tej ľahšej literatúry, ale musí to byť pekne urobená kniha,“ povedal šéf kníhkupectva s tým, že dôležité miesto v ponuke majú klasickí autori.
[ad][/ad]Osobný vklad do výberu knižiek je podľa neho podstatný. „Snažíme sa neponúkať knihy, ktoré sa nám javia ako podvodné, alebo sú ideologicky nevhodné – propagujúce komunizmus alebo fašizmus, alebo rôzne konšpiračné teórie. Pre nás sú to poloodpady,“ dodal Voleman.
Práve preto, že autorov a tituly vyberajú naozaj dôkladne a snažia sa o nich naštudovať čo najviac, môžete sa na nich s čímkoľvek obrátiť. Pomôžu vám s výberom kníh alebo skúsia zodpovedať akékoľvek otázky. S autormi či ilustrátormi sa môžete v Artfore aj stretnúť. Pravidelne sa tu konajú autorské večery, ktoré majú svojich stálych fanúšikov.
Alternatíva pre každého
Artforum je špecifické a alternatívne kníhkupectvo, ale ako hovorí jeho šéf, nikdy neboli vyhranení a nerozlišovali, kto k nim chodí. „Teší nás, že sme neostali uzavretí jednej komunite, nie je to elitárska záležitosť,“ dodal Voleman. Skupiny ľudí, ktoré si nájdu cestu do Artfora, sa však obmieňajú. „Mení sa to najmä v poslednom období, odkedy sme na Hlavnej. Je tu možnosť dlhšie si posedieť, prečítať si niečo, stráviť tu pol dňa alebo aj celý deň… Tým je to zaujímavé aj pre skupiny ľudí, ktoré nás v minulosti navštevovali menej často,“ myslí si Voleman.
Do Artfora chodí v posledných rokoch stále viac a viac čitateľov. „Možno je to aj tým, že posledné roky vychádza v slovenčine veľa dobrých autorov, prekladov a kvalitných kníh,“ dodal Voleman. Vyberať si tak môžu z bohatej ponuky aj tí, ktorí čítajú knihy iba v slovenčine.
Skalní fanúšikovia
Podľa Karola Volemana mali od začiatku šťastie na podporovateľov, ktorí si u nich aj dnes kupujú knihy alebo len tak zavítajú na návštevu. Základným iniciátorom vzniku košickej pobočky bol aj Jiří Trávníček, ktorý sa stal doslova tvárou či maskotom Artfora. V kníhkupectve ho môžete stretnúť takmer každý deň.
„Artforum pre mňa znamená najlepšie kníhkupectvo nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku. Pre mňa nebol problém zháňať si knihy, ktoré ma zaujímajú, a využíval som aj služby bratislavského Artfora. Veľmi som preto uvítal, keď na Mlynskej otvorili košickú pobočku,“ vysvetľuje Trávníček. „Som rád, že táto inštitúcia existuje a neskrachovala. Štvrťstoročná existencia je najväčšou devízou Artfora, na tom sa už dá stavať. Teší ma, že Artforum si udržuje status exkluzivity. Nikde nie je toľko českých kníh ako tu, a dajú sa tu zohnať knižky naozaj všetkých žánrov,“ dodal Trávníček. A čo mu želá do ďalších rokov? Aby si svoju jedinečnosť a exkluzivitu zachovalo.
[ad2][/ad2]Priestor, aký si zaslúži
Kníhkupectvo Artforum teraz sídli už na svojej tretej adrese. Pôvodne pôsobilo na Mlynskej 6, vedľa starožitníctva v dome Linhartovcov. Partia kolegov i kamarátov zažratých do kvalitnej literatúry tam strávila približne jedenásť rokov. Po tom, čo dom zmenil majiteľov, ktorí ho celý prenajali, našlo kníhkupectvo azyl vedľa u susedov na Mlynskej 4.
„Boli to výtvarníci, ktorých sme poznali už predtým. Kedže to však bolo obsadené, nemohli sme tam pôsobiť hneď od začiatku,“ vysvetlil Karol Voleman. Na Mlynskej 4 boli až do konca minulého roka, keď sa začali sťahovať na Hlavnú 87 do novo zrekonštruovaného Art Házu.
Dom, v ktorom dnes Artforum pôsobí, dlhé roky chátral a bol nepoužiteľný. V roku 2016 ho kúpila spoločnosť Marada Real Estates. Milan Ház sa rozhodol starú budovu zmeniť na stredisko kultúry. Okrem kníhkupectva na prízemí má na prvé poschodie do budúcna pribudnúť priestor venovaný hudbe a na druhé poschodie zasa galéria. „Majiteľ hľadal niečo vhodné na prízemie Art Házu, a kedže my sme Artforum, veľmi rýchlo sme si porozumeli a dostali sme sa sem ešte skôr, ako je celý dom zrekonštruovaný,“ hovorí Voleman.
„Toto sú absolútne exkluzívne priestory. Keby vám to dovolili, môžete tu jazdiť na kolieskových korčuliach, deti sa tu batolia po kolenách. Artforum sa dostalo do reprezentačných a nádherných priestorov, ktoré si jednoducho zaslúži,“ povedal nám na adresu nového pôsobiska maskot kníhkupectva Jiří Trávníček.
Okrem toho, že nové priestory na Hlavnej sú na rozdiel od maličkého stiesneného kníhkupectva na Mlynskej omnoho väčšie, nájdete tu aj iné rozdiely. „Mlynská bola zaujímavá v tom, že sa tam premlelo veľké množstvo ľudí. Ale ľudia sa tam pohybujú smerom na železničnú a autobusovú stanicu a späť zrýchleným tempom. Tento nový priestor je otvorenejší, dookola sú kaviarne a reštaurácie, ľudia tu sedia od dopoludnia do večera, tempo ulice je oveľa pokojnejšie. Ale atmosféra sa nezmenila, snažili sme sa tú neformálnosť preniesť aj sem na Hlavnú,“ vysvetlil šéf kníhkupectva.
Ľudia sa tu podľa neho môžu cítiť ako v obývačke, nový priestor je voči návštevníkom ústretovejší. „Môžu sa tu uvoľniť, stráviť viac času, začítať sa, užívať si príjemnú atmosféru. Na Mlynskej nebola taká možnosť precítenia priestoru,“ dodal Voleman.
Nie je novinkou, že k dobrej knihe patrí aj vôňa kávy či šálka dobrého čaju. Aj preto je súčasťou nového Artfora malá kaviareň. Podľa majiteľa dobrá muzička, ktorá sa odtiaľ ozýva, vôňa kávy, a to všetko okolo prispievajú k atmosfére tohto kníhkupectva.
Okrem predaja kníh Artforum rozvíja aj občiansku angažovanosť. Podporili prvotné protesty Za slušné Slovensko tým, že predajňu v tom čase zatvorili.
„Myslím, že sme občiansky angažovaní. Nemáme tu fašistické a komunistické knižky, pokiaľ nejde o odborné štúdie o jednotlivých aktéroch tej doby. Ale nie sú to knihy, ktorými by sa oni prezentovali, alebo z nich dokonca mali honorár. Na to si dávame veľký pozor,“ vysvetlil K. Voleman.
Ako dodal, úspešne sa vyhýbajú aj propagácii rôznych straníckych smerov či antismerov. „V deň 30. výročia Nežnej revolúcie tu však budeme mať prezentáciu knižky jedného z lídrov Novembra ´89 Fedora Gála, z čoho, myslím si, vyplýva, ktorý občiansky postoj je Artforu blízky. To je vec, ktorá nás všetkých v Artforách spája,“ dodal.
(HUN)