Prenájmu pozemkov pre charitný dom chýbal jeden hlas
Útulok pre bezdomovcov na Bosákovej ulici už nevyhovuje zmenenej legislatíve. Arcidiecézna charita Košice, ktorá ho prevádzkuje, chce vybudovať nový na Jarmočnej ulici. Poslanci jej však neschválili prenájom mestských pozemkov.
Hlasovaniu mestských poslancov na minulotýždňovom mimoriadnom rokovaní predchádzalo zasadnutie miestneho zastupiteľstva mestskej časti Juh. Všetkých trinásť miestnych poslancov hlasovalo za uznesenie, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s výstavbou charitného domu na území mestskej časti.
Primátorovi Jaroslavovi Polačekovi (nezávislý) južanskí poslanci odporučili spracovať komplexnú koncepciu riešenia sociálneho bývania v meste Košice a hľadať iné, vhodnejšie lokality na výstavbu charitných domov.
Obyvatelia Juhu podpisovali pred rokovaním mestského zastupiteľstva súčasne dve petície. Jednu za riešenie nelegálnej osady v záhradkárskej lokalite pri malej železničnej stanici na uliciach Jarmočná a Pri bitúnku, druhú proti výstavbe charitného domu na Jarmočnej. Každú podporilo podpismi asi po dvetisíc obyvateľov.
[ad][/ad]Hlinka: Nie v obytnej zóne
„Riešenie problému bezdomovcov je dôležitá téma, ale nemôže nám byť ľahostajný ani hlas obyvateľov, ktorých sa to týka. Mestská časť nie je proti výstavbe útulku, ale proti miestu na Jarmočnej. Dôvodov je viacero. Patrí medzi ne blízkosť frekventovanej štvorprúdovej komunikácie na Jantárovej ulici, blízkosť železničnej trate, ale aj obytnej zóny so štyrmi tisíckami obyvateľov, základnými a materskými školami. Ich obyvateľov už teraz obťažujú neprispôsobiví občania zo spomínanej nelegálnej osady,“ vysvetľoval svojim kolegom postoj Južanov ich starosta a zároveň aj mestský poslanec Jaroslav Hlinka (nezávislý).
Priamo na rokovaní dostal slovo aj zástupca obyvateľov Juhu a miestny poslanec Stanislav Tkáč. „Ak sa niečo raz niekde postaví, tak to tam už zostane, aj keď sa neskôr ukáže, že je to nevhodné miesto. Prečo sa nový charitný dom nemôže postaviť na pozemku na Bosákovej, kde už jeden je?“ položil otázku smerujúcu na vedenie mesta.
Podľa námestníčky primátora Lucie Gurbáľovej (Fungujúce Košice), ktorá predložila materiál o nájme pozemkov pre charitu, sú obavy miestnych z útulku neopodstatnené a zbytočné. „Problémy nemajú s bezdomovcami, ale s neprispôsobivými ľuďmi z nelegálnej osady. Pomoc čo len jednému bezdomovcovi je pomocou aj pre mesto, pretože ak sa nebude túlať po uliciach, tak nebude obťažovať alebo pohoršovať obyvateľov a návštevníkov mesta,“ tvrdí viceprimátorka.
Spojili to s osadou
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio vidí problém podobne. „Musíme oddeliť dva problémy – bezdomovcov a viackrát spomínanú osadu, ktorú tamojší nazývajú Mašličkovo II. Charitný dom by odstránil z ulíc práve tých, ktorí prespávajú na lavičkách či pod kríkmi. Práve oni by boli stiahnutí z ulíc do útulku,“ snažil sa presvedčiť poslancov.
Vysvetľoval, že v poslednom období boli prijaté nové legislatívne pravidlá, v dôsledku ktorých doterajší útulok na Bosákovej nespĺňa platné normy.
Za prenájom pozemkov na Jarmočnej pre projekt charitného domu sa postavila aj predsedníčka sociálnej komisie zastupiteľstva Iveta Adamčíková (nezávislá). Poukazovala na skutočnosť, že nie cirkev, ale celá spoločnosť sa má starať o ľudí, ktorí sa dostali do ťažkého postavenia a zostali bez domova.
V reakcii na petíciu Južanov proti nelegálnej osade prijali mestskí poslanci uznesenie, v ktorom zaviazali primátora podniknúť konkrétne kroky na odstránenie problému. Rokovať o ňom má s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity.
Nájom pre katolícku charitu bol predkladaný ako prípad hodný osobitného zreteľa. Museli zaň preto zahlasovať najmenej tri pätiny zastupiteľstva, teda minimálne 25 poslancov. Návrh nakoniec dostal 24 hlasov.
Majú stavebné povolenie
„Je mi to veľmi ľúto. Je to smutné. Stálo nás to veľa energie, kým sme sa dopracovali až k stavebnému povoleniu. Teraz nám neostáva nič iné, ako nechať otázku riešenia bezdomovcov na mesto a poslancov. My sme prišli s projektom, ktorý fungoval, zmeškala sa jedna príležitosť a neviem, čo bude nasledovať,“ reagoval na rozhodnutie Korpesio.
Svoju nespokojnosť vyjadril po rokovaní zastupiteľstva aj Polaček. „V Košiciach máme charitu, ktorá sa stará za vlastné prostriedky a s využitím bohatých a dlhoročných skúseností o ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Dokážu na to prostredníctvom projektov získať aj peniaze z rôznych fondov. Je škoda, že sme sa opäť ocitli v bode, keď sú európske peniaze, ktoré sa na to mohli využiť, opäť neisté a budeme musieť hľadať iné riešenia,“ povedal.
[ad2][/ad2]Riaditeľ magistrátu mesta Marcel Čop pripomenul, že mesto Košice nemá vlastný projekt riešenia otázky bezdomovcov. Robí to zaňho charita, a ak na to chce získať eurofondy, nezostáva jej veľa času „V roku 2020 končí programové obdobie Integrovaného operačného programu, v ktorom je na oblasť, do ktorej patria aj Košice, nevyčerpaných okolo štyroch miliónov eur. Ak príde nová výzva, treba hneď reagovať. V prípade, že by sa malo stavať na mieste pôvodného útulku na Bosákovej, na to nie je pripravený projekt a ani sa to nedá stihnúť,“ tvrdí Čop.
Zároveň pripomenul, že všetky veľké mestské časti budú musieť nájsť lokality, kde by sa mali vybudovať podobné zariadenia.
„V každej určenej lokalite sa nájde skupina ľudí, ktorí to budú v blízkosti ich bydliska odmietať. Je na nás, aby sme vysvetľovali súvislosti a presviedčali obyvateľov o potrebe spomínaných zariadení,“ povedal k tomu primátor J. Polaček.
Mesto: Novú lokalitu majú navrhnúť starostovia
Hoci poslanci neschválili prenájom pozemkov na Jarmočnej ulici, vedenie mesta Košice tvrdí, že má aj naďalej v pláne postarať sa o ľudí bez domova.
Cieľom magistrátu je, aby zastupiteľstvo o novom návrhu mohlo rokovať už v septembri. „Tak, aby sme stratili čo najmenej času a nezablokovali čerpanie peňazí na riešenie situácie ľudí bez doma z eurofondov. Ak už nebolo prijaté celomestské riešenie, očakávame, že s konkrétnymi návrhmi na zlepšenie situácie prídu samotné mestské časti, pretože aj na ich územiach žijú títo ľudia,“ povedala vedúca referátu sociálnych vecí magistrátu Eva Dudová.
Podľa nej mesto požiada starostov listom o aktívnu spoluprácu v ich vlastnej mestskej časti pri hľadaní vhodnej lokality na výstavbu potrebného útulku, ale aj na vytváranie komunitných centier a zabezpečovanie terénnej sociálnej práce na ich území.
Bosákovu môžu zavrieť
Vedenie mesta aj Arcidiecéznej charity Košice sú stále presvedčení, že najlepším riešením je výstavba útulku na Jarmočnej ulici. Pozemky už mesto v roku 2010 prenajalo práve na výstavbu nového charitného domu za približne 2,5 milióna eur. Predchádzajúce vedenie mesta od zmluvy odstúpilo.
„Útulok na Bosákovej ulici bude fungovať len dovtedy, pokiaľ nepríde nejaká inštitúcia a nepovie, aby sme ho zatvorili. Keďže v Košiciach nie je takýto klasický útulok, alternatívou pre týchto ľudí by už bol len kartón pod mostom. Verím, že toto nikto nechce. Som presvedčený, že nový charitný dom by priniesol viaceré pozitíva, ktoré by sa časom ukázali,“ hovorí riaditeľ charity C. Korpesio.
Podľa odhadov žije v Košiciach okolo 1 200 takýchto ľudí z celého východu a dokonca aj z Českej republiky. Z nich 82 využíva ako svoje dočasné útočisko Charitný dom svätej Alžbety na Bosákovej ulici.
[ad3][/ad3]