Pri liečbe fatálne zlyhávali aj v košickej nemocnici. Zmeniť to majú manuály pre lekárov
Pacientov na Slovensku čaká zásadná zmena, ktorá má viesť k výrazne lepšej zdravotnej starostlivosti.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje pre lekárov akési manuály, v ktorých bude podrobne stanovené, ako majú postupovať v diagnostike choroby a jej liečbe pri konkrétnych príznakoch.
Zavedenie štandardných diagnostických a terapeutických postupov podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) zabezpečí, aby sa pacientom dostalo rovnakej zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na to, v akej nemocnici alebo u akého lekára budú.
Jasné pravidlá poskytovania zdravotnej starostlivosti majú tiež pomôcť „predchádzať odvrátiteľným úmrtiam“. Ich dodržiavanie bude povinné a bude sa podľa nich posudzovať, či lekár pochybil alebo nie.
Z urgentu domov
Prípady nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti sa nevyhýbajú ani Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. V júli 2010 priviezla záchranka na urgentný príjem tejto nemocnice so silnými bolesťami brucha 49-ročného Košičana Petra.
Poslali ho domov s tým, že ide o tráviace ťažkosti. V skutočnosti mal najťažšiu formu zápalu podžalúdkovej žľazy, pri ktorej je kľúčová okamžitá liečba. O necelé tri týždne napriek operácii Peter zomrel.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dospel k záveru, že prvotné vyšetrenie nebolo vykonané správne, štandardným spôsobom a v dostatočnom rozsahu. „Bolo nutné USG brucha a laboratórne vyšetrenie krvi. Nebola ani odmeraná teplota, vyšetrený pulz a krvný tlak,“ napísal úrad v decembri 2010.
Koľko stojí ľudský život?
Petrova partnerka Jana Mravíková považuje vytváranie návodov pre lekárov za dôkaz toho, že ministerstvo neverí ich schopnostiam, aj toho, že sa nerobia všetky zdravotné úkony na správne určenie choroby, ako to predpisuje zákon o zdravotnej starostlivosti.
„Je zbytočné zavádzať diagnostické a liečebné štandardy, ak za ich porušenie s fatálnymi dôsledkami nebude adekvátna sankcia,“ hovorí.
Chirurg, ktorý vyšetroval Petra na pohotovosti, nikdy nestál pred súdom, len nemocnica zaplatila pokutu 500 eur.
[article slug=”o-mamku-sa-surodenci-doma-vzorne-starali-jej-stav-sa-v-nemocnici-rapidne-zhorsil”][/article]Zomrela rodička aj dieťa
Do obžaloby z ublíženia na zdraví s následkom smrti naopak vyústilo vyšetrovanie prípadu Košičanky Silvie. Tehotná 30–ročná žena aj jej nenarodené dieťa zomreli v decembri 2003 na gynekologickej a pôrodníckej klinike UNLP. Príčinou bolo dlhodobé krvácanie z prasknutej maternice.
Prokuratúra kládla za vinu lekárke Ivete R., že vnútorné krvácanie z viacerých príznakov včas nerozpoznala a bolesti pacientky mylne pripisovala začínajúcemu pôrodu.
Okresný súd Košice II gynekologičku v roku 2009 oslobodil. Odvolal sa pritom na rozdielne posudky znalcov, z ktorých vyplynulo, že neexistujú záväzné „manuály“, ako presne majú lekári v takýchto situáciách postupovať.
„Skutok sa nestal. Nie je zrejmé, akú dôležitú povinnosť vyplývajúcu zo zamestnania mala obžalovaná nedbanlivosťou porušiť,“ zdôvodnil sudca rozsudok.
[ad][/ad]Rednutie kostí namiesto rakoviny
Tragickú skúsenosť so zdravotníctvom má aj Jana Janotková. Jej manželovi Viktorovi v roku 2013 v košickej univerzitnej nemocnici chybne diagnostikovali rednutie kostí. Keď zistili, že má zhubný nádor kostí, bolo už neskoro. Nepomohla ani amputácia nohy, nádor metastázoval do pľúc a otec dvoch detí v decembri 2014 vo veku 40 rokov zomrel.
Janotková vraví, že chce veriť, že určenie štandardného postupu pre lekárov bude v prospech pacienta. Upozorňuje ale, že včasná diagnostika závisí aj od iných faktorov. „Čakacie lehoty na niektoré vyšetrenia sú dlhé, mali by sa skrátiť,“ povedala.
Myslí si tiež, že lekári nevenujú pri diagnostike dostatočnú pozornosť mladým ľuďom, lebo väčšina ochorení je typická pre vyššie ročníky. „Ak by bola postupnosť vyšetrení pre všetkých rovnaká, môj manžel by žil alebo by si aspoň predĺžil život o nejaké roky,“ povedala Janotková.
Trestnoprávny pohľad
Košický advokát Ivan Vanko mal niekoľko prípadov, v ktorých zastupoval ľudí poškodených nesprávne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou. Myslí si, že zavedenie štandardov môže byť nápomocné pri posudzovaní liečebných postupov lekárov.
„Ale z pohľadu trestnoprávneho, aj keď majú byť povinné, nie sú pre orgány činné v trestnom konaní záväzné, keďže nemajú zákonnú formu, ale povahu akéhosi pracovno – etického manuálu. To, či bol alebo nebol spáchaný trestný čin, je v konečnom dôsledku otázka právna,“ povedal Vanko.
Ministerstvo: Povinnosť zo zákona
„Povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť v súlade so štandardmi už teraz ukladá zákon,“ vysvetľuje hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Odkazuje na to, že od Nového roka sa v zákone spresnila definícia správne poskytnutej zdravotnej starostlivosti tak, že ide o výkony „v súlade so štandardnými diagnostickými a terapeutickými postupmi pri zohľadnení individuálneho stavu pacienta“.
Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti schvaľuje štandardné postupy pre prvých 25 lekárskych špecializácií. Časť z nich už komisia ministerstva zriadená na tento účel odsúhlasila, ďalšie dokončí vo februári.
Šéf lekárskych odborov: Ochrana pre pacienta aj lekárov
Je to potrebný a pozitívny krok, aj keď oneskorený, hovorí o štandardoch Martin Paulo, predseda Lekárskeho odborového združenia UNLP v Košiciach.
Upozorňuje, že ostatné krajiny Európskej únie majú takéto pravidlá už dávno zavedené. Podľa neho musí ministerstvo zdravotníctva dohliadnuť, aby boli dodržiavané u všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bez výnimky. Paulo hovorí, že štandardy v prvom rade slúžia na ochranu pacienta. Zároveň ale predstavujú aj ochranu lekára: „Každý lekár bude vedieť, že ak splní diagnostické a terapeutické postupy nariadené ministerstvom, bude si istý, že nepochybil v žiadnom zo svojich krokov. V danom prípade bude možné jednoznačne určiť, že postupoval správne,“ povedal.