Pri stomiliónovej zmluve na teplo pre školy našli prepojenia na Smer. Stopy vedú ku košickému advokátovi
Francúzsky energetický gigant išiel do súťaže, ktorú vyhlásila krajská samospráva, spolu s neznámou malou košickou firmou. Keď vyhral, prenechal jej 40 percent.
Keď v roku 2012 Košický samosprávny kraj (KSK) informoval o výsledkoch medzinárodnej verejnej súťaže na nového dodávateľa tepla pre desiatky stredných škôl, nikdy nespomenul, že víťaznú ponuku spolu s francúzskou teplárenskou firmou Dalkia podala aj neznáma košická eseročka Setvia.
Županom bol vtedy Zdenko Trebuľa zo Smeru a župa spustila projekt takzvanej garantovanej energetickej služby. Ide o model spolupráce, v ktorom sa dodávateľ tepla zákazníkovi zaručí, že investíciami z vlastných zdrojov do rôznych modernizačných opatrení dosiahne úspory v spotrebe energie.
Na základe výsledkov súťaže v auguste 2012 uzavrel KSK zmluvu s firmou Dalkia Komfort, ktorú skupina Dalkia vytvorila špeciálne na tento projekt. Platnosť kontraktu bola dohodnutá do roku 2030 a celková odmena na 96,1 milióna eur s DPH. Dodávateľ sa zaviazal preinvestovať do škôl 3,1 milióna eur.
Po tejto rámcovej zmluve podpísalo s Dalkiou samostatné zmluvy 66 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je KSK. Dohodnutú celkovú odmenu postupne splácajú, ročne to je spolu viac ako päť miliónov eur. V platbách sú zahrnuté úhrady za energetické služby ako celok, vrátane dodávok primárnych médií do kotolní alebo výmenníkových staníc škôl, údržba a opravy tepelných zariadení aj splátky investícií.
NKÚ: Nevyvážená zmluva
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v pondelok zverejnil výsledky kontroly tohto najväčšieho projektu garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore na Slovensku. Podľa neho je zmluva jednostranne naklonená v prospech poskytovateľa služieb, ktorým je dnes nástupca Dalkie, firma Veolia Energia Komfort Košice.
Štátni kontrolóri konštatujú, že kontrakt žiadne úspory negarantuje, školy ani župa si nevedia overiť ich výšku ani to, koľko reálne do tepelného hospodárstva investoval dodávateľ. Ako zvlášť nevýhodnú podmienku pre samosprávu NKÚ vidí 18-ročnú dĺžku trvania kontraktu.
Upozorňuje, že technicky zhodnotený majetok už nebude po skončení tejto neprimerane dlhej doby vytvárať úspory pre školy, čo malo byť základným cieľom projektu.
„Možno predpokladať, že časť investícií bude po alebo krátko pred ukončením obdobia životnosti. Existuje riziko, že systém energetického hospodárstva v KSK bude po skončení zmluvy vyžadovať ďalšie investície,“ píše NKÚ.
Podľa úradu si navyše poskytovateľ služieb už za tri roky pokryl svoje náklady na investície úsporami v spotrebe energie na vykurovanie, ktoré tak ďalších desať rokov budú jeho ziskom. Školám sa však pri úsporách platby neznižujú.
Dostali 40 percent
Rámcovú zmluvu KSK o energetických službách rozanalyzovala aj organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Urobila tak ako súčasť protikorupčného auditu, ktorý si samospráva objednala po nástupe župana Rastislava Trnku (nezávislý).
Mimovládka tiež dospela k záveru, že zmluva „obsahovo evidentne zvýhodňuje dodávateľa“ a pri jej uzatváraní bolo porušených viacero zákonov. Podrobnejšie si však všíma postavenie firmy Setvia v projekte.
Vo Veolia Energia Komfort vlastní táto eseročka s jediným spoločníkom – právnikom Ondrejom Gajdošechom – 40 percent akcií. Zvyšných 60 percent drží cez slovenskú pobočku Veolia Energia Slovensko francúzska energetická skupina Veolia.
Rovnaký obchodný podiel mala Setvia aj v Dalkii Komfort od jej založenia v roku 2012. Gajdošech mal pri vstupe do tohto obchodného partnerstva 29 rokov a stal sa podpredsedom predstavenstva.
„Dôvod, prečo Dalkia/Veolia bola ochotná nechať 40-percentný podiel z 96-miliónového kontraktu začínajúcemu advokátovi, nie je jasný,“ píše k tomu Transparency vo výsledkoch svojho auditu.
[ad][/ad]Mestské zákazky aj eurofondy
Setviu zakladal a do roku 2010 vlastnil advokát Roman Gorej. Gajdošech a Gorej majú svoje advokátske kancelárie v rovnakých priestoroch na Krmanovej ulici v Košiciach a používajú rovnakú pevnú telefónnu linku.
TIS upozorňuje, že Gorejova advokátska kancelária Gorej Legal získala za primátora Richarda Rašiho (Smer) od mesta Košice zákazky na poskytovanie právnych služieb v celkovej výške okolo 140-tisíc eur. Ako zástupca štátu bol v dozornej rade štátnej Teplárne Košice aj Východoslovenského onkologického ústavu, keď rezorty hospodárstva a zdravotníctva viedli ministri zo Smeru.
Denník KOŠICE:DNES už písal o tom, že Gorej v roku 2009 založil s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom košickú eseročku Wesper. Firma potom kúpila polikliniku v Prešove a vo výzve na eurofondy, ktorú vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Rašiho, získalo na jej rekonštrukciu 2,5 milióna eur.
Setvia nemá žiadnych zamestnancov a v rokoch 2010 až 2018 mala nulové alebo minimálne tržby. Vo všetkých týchto okolnostiach vidí Transparency podozrenie z politického klientelizmu a podľa nej je otázne, či Gajdošech je skutočný vlastník Setvie.
„Štruktura dodávateľskej firmy KSK vyvoláva pochybnosti, komu v konečnom dôsledku idú zisky z kontraktu,“ myslí si TIS.
Gajdošech: Bol som poradca
Gajdošech tvrdí, že už pred vstupom do projektu KSK sa ako poradca cez svoju advokátsku kanceláriu podieľal na projektoch energetickej efektívnosti nemocníc. Spoločnú ponuku Setvie a Dalkie v súťaži na dodávateľa tepla pre školy vysvetľuje tak, že už predtým poznal zástupcov tejto firmy a len nadviazal na predchádzajúcu spoluprácu.
Advokát vraví, že všetky zistenia NKÚ vie vyvrátiť. Prínos projektu obhajuje tým, že pred jeho spustením energetické zariadenia na väčšine škôl boli podľa neho v život ohrozujúcom stave a neumožňovali žiadne úsporne opatrenia.
Gajdošech odmieta, že Setviu prevzal od Goreja v súvislosti s projektom župy. „Po prevode obchodných podielov už v tejto spoločnosti nijako nefiguroval,“ povedal.
Gorej sa už v minulosti ohradil voči spájaniu zo Smerom. Teraz vraví, že podozrenia TIS sa nezakladajú na pravde. „Správu vnímam ako tendenčné a účelové prepojenia vzájomne nesúvisiacich vzťahov a skutočností,“ povedal.
Gorej: Nič s tým nemám
Vraví, že nevedel, čo s Gajdošech s firmou plánuje robiť. „Jeho aktivity aktívne nesledujem. Bolo iba na ňom, akej oblasti sa bude Setvia venovať. Moje aktivity voči spoločnosti Setvia boli ukončené prevodom spoločnosti na pána Gajdošecha. Od jej prevodu som sa nijako nepodieľal na aktivitách spoločnosti Setvia a jej činnosť mi nie je známa,“ odpísal Gorej.
V komisii, ktorá pred ôsmimi rokmi vybrala ako najlepšiu ponuku Dalkie a Setvie, bol vtedajší župný a parlamentný poslanec za Smer Jozef Burian a vedúci odboru školstva Štefan Kandráč, ktorý bol jedným z najbližších Trebuľových spolupracovníkov. Kandráč prisľúbil, že si naštuduje materiály, a potom denníku KOŠICE:DNES odpovie na otázky.
V tlačovej správe Úradu KSK v decembri 2012 Kandráč vravel, že do súťaže sa prihlásilo šesť záujemcov. „Boli medzi nimi všetky renomované firmy v tejto oblasti,“ tvrdil. Ako víťazného uchádzača tendra menoval len Dalkiu, hoci v skutočnosti ňou bola aj Setvia.
Veolia o čudnom partnerovi mlčí. Z firmy už odišiel
Francúzska nadnárodná skupina Veolia v súčasnosti dosahuje obrat okolo 25 miliárd eur a v oblasti dodávok tepla, zásobovania vodou a zberu odpadu zamestnáva po celom svete 169-tisíc ľudí.
V čase súťaže košickej župy na „strategického partnera“ v projekte garantovaných energetických úspor bola jedným z dvoch spoluvlastníkov firmy Dalkia, ktorá so Setviou predložila víťaznú ponuku.
V roku 2015 sa stala jediným akcionárom Dalkie. Došlo preto k zmene obchodného mena tejto jej hlavnej slovenskej spoločnosti na Veolia Slovensko, následne sa premenovali aj všetky jej dcéry.
Patrila k nim aj Dalkia Komfort, ktorá uyavrela kontrakt s KSK a jej strednými školami. Zmenila sa na Veolia Energia Komfort Košice. Košická Setvia advokáta Ondreja Gajdošecha si v nej zachovala 40 percent.
Inde sa spájajú s mestami
Veolia Slovensko na otázky o tom, prečo a za akých podmienok sa v projekte župy spojila so Setviou, neodpovedala. Veolia Energia Komfort Košice je na Slovensku jej jediným partnerstvom so súkromnou firmou. Vo viacerých mestách podniká s miestnymi samosprávami, má s nimi spoločné podniky, cez ktoré im dodáva energetické služby.
O správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Veolia povedala, že si ju dôsledne preštuduje. „Detailne sa oboznamujeme s výsledkami kontroly. Nakoľko ide o komplexnú oblasť pre prípravu odborného stanoviska je tiež potrebné spracovať právne a finančné analýzy. Pri kontrole NKÚ, ktorá prebiehala osem mesiacov, bola z našej strany poskytnutá maximálna súčinnosť a dostatok času a kapacít,“ uviedla riaditeľka komunikácie Veolia Slovensko Slavomíra Vogelová.
Podľa aktuálnych údajov v takzvanom protischránkovm registri Setvia od novembra minulého roka už nie je akcionárom Veolia Energia Komfort Košice a vo funkcii podpredsedu predstavenstva skončil aj Gajdošech. Jediným vlastníkom zmluvného partnera KSK je firma francúzskej skupiny Veolia.
„Iniciatíva bola výsledkom dlhodobejších rokovaní a je predmetom obchodného vzťahu medzi týmito spoločnosťami,“ povedal k tomu Gajdošech. Veolia zmenu nekomentovala.
Z takzvaného verifikačného dokumentu v registri partnerov verejného sektora, ktorý oznamuje novú majetkovú štruktúru firmy, vyplýva, že v rovnaký deň, ako sa stala Veolia jej stopercentným akcionárom, uzavrela Setvia zmluvu o prevode cenných papierov s firmou Gorej Legal.
Prevádzali akcie
Jej majiteľ advokát Roman Gorej pritom denníku KOŠICE:DNES tvrdil, že od predaja Setvie Gajdošechovi v roku 2010 mu nie je známa žiadna jej činnosť.
„Informácie, ktoré požadujete doplniť, tvoria predmet zmluvného a obchodného tajomstva,“ odpísal Gorej na dodatočné otázky o tejto zmluve. Jedným z jej možných vysvetlení je, že Gorej Legal vlastnila akcie Veolia Energia Komfort Košice, predala ich firme Setvia, ktorá ich potom v jednom balíku aj so svojím podielom predala skupine Veolia.
Transparency International Slovensko vo svojej analýze odporúča župe podať podnet na preverenie takzvaných konečných užívateľov výhod, teda skutočných vlastníkov Setvie. Oprávnený skúmať pravdivosť údajov v protischránkovom registri je Okresný súd v Žiline. Po tom ako Setvia odišla z firmy, ktorá je zapísaná v registri, by takéto podanie už nemalo zmysel.
Zmluvu s Dalkoiu ešte ako poslanec župy opakovane kritizoval R. Trnka. Dnes župan vraví, že sa pokúsi nakloniť ju viac v prospech samosprávy.
Trnka bude vyjednávať
„Čaká nás neľahká úloha vyrokovať dodatok zmluvy, ktorá by ju mala podstatným spôsobom zmeniť, tak aby dodávateľ preinvestoval viac financií do našich školských zariadení,“ povedal poslancom na pondelkovom rokovaní, na ktorom zastupiteľstvo vzalo správu NKÚ na vedomie.
Dodal, že vo viacerých školách sa nedostatočne kúrilo, žiakom bola zima, ale zmluva neumožnila za to Veoliu účinne sankcionovať.
Prehodnotiť zmluvný vzťah na dodávku tepla do škôl so spoločnosťou Veolia Energia Komfort Košice radí KSK aj organizácia Transprency International Slovensko. Upozorňuje ale, že vypovedať zmluvu bez súhlasu druhej strany pôjde len ťažko.
NKÚ odporúča župe vyjednávať o zmene aspoň podstatných ustanovení. Podľa úradu sa týkajú najmä detailného spôsob výpočtu úspor energie či rozdelenia ročnej odmeny na splátky investícií a odmenu za energetické služby.
[ad2][/ad2]