Primátor vytiahol SMS o pripravenom mieste v predstavenstve, šéf vodárni tvrdí, že ukáže, ako zarobil na byty
AKTUALIZOVANÉ
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Stanislav Hreha a primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) sa stretli zoči-voči v diskusnej relácii televízie KOŠICE:DNES Pod kožu, ktorú moderuje Dušan Karolyi.
Z vyše hodinového rozhovoru prinášame najzaujímavejšie otázky a odpovede.
DK: Je zrejme, že medzi vami nie je ideálny vzťah. Čo je príčinou?
JP: Jednoducho sa domáhame práv, ktoré Košiciam patria. Ide o to, že vo VVS, kde mesto Košice vlastní jednu pätinu, teda viac ako 20 percent akcií, dnes nie sú ľudia, ktorí by mali Košičanov zastupovať. V minulosti, keď bolo smerácke vedenie mesta, boli jeho nominanti vhodní pre vedenie tejto spoločnosti, pre predstavenstvo a dozornú radu. Dnes nominanti, ktorí boli demokraticky zvolení a ktorí dostali mandát od MZ, v tejto spoločnosti nesedia.
SH: Primátor začal už pred voľbami dosť zaujímavo vystupovať proti vodárenskej spoločnosti a mojej osobe, čo som nepochopil, a chcel som to vedieť už pred voľbami. Nestretli sme sa a pokračovalo to aj po voľbách. Chápem, že chcete ísť do orgánov spoločnosti, aj ja by som chcel, keby som bol dvadsaťpercentný akcionár, a ja by som bol rád, keby bolo mesto Košice v orgánoch. Ja som ten zlý, ale nezávisí to odo mňa, ale akcionárov, ktorých je 771.
DK: Pán Polaček sa vyjadroval, že tejto spoločnosti sa zmocnila úzka skupina ľudí, že je málo transparentná a otvorená verejnej kontrole. Vy ste odkázali, že v predstavenstve a dozornej rade by nemali byť ľudia, ktorí osočujú spoločnosť. Je v poriadku, keď si osobujete právo vysvetľovať hlavnému akcionárovi, kto ho má zastupovať v orgánoch?
SH: Nie ja, ale akcionári im dali také stanovisko, stále sa to zosobňuje na mňa. Nie je to moja vec, ja o tom neviem rozhodovať, ani o tom nerozhodujem, rozhoduje o tom 771 akcionárov.
DK: Ale dali ste také konkrétne stanovisko vy aj predseda dozornej rady Richard Majza?
SH: To bolo vyjadrenie toho, čo chcú akcionári. Pán Majza zastupuje akcionárov v dozornej rade, a to bol ich postoj. Ja v tomto nemám takýto názor, ja som s pánom Polačekom mal rozhovor, keď sa s ním konečne podarilo stretnúť. Dohodli sme sa na niečom, ja som to chcel vykonať a pomôcť.
DK: Čo to bolo?
SH: Bola dohoda, že pán primátor nebude robiť žiadne útoky voči vodárenskej spoločnosti a že si troška nasype popol na hlavu, a povie, že nemal všetky informácie a týmto spôsobom bude vedieť presvedčiť akcionárov, aby ho zvolili do predstavenstva. To sa neudialo, a preto to dopadlo tak, ako dopadlo.
DK: Neudialo sa čo, že si nenasypal popol?
SH: Nevysvetlil, že prečo takto útočil na vodárne a nemal na to žiadny dôkaz, dôvod ani príčinu.
JP: Pán Hreha tvrdí, že neovplyvňuje akcionárov, ale na druhej strane vraví, že si mám sypať popol na hlavu. Tak ako to je?
SH: Ospravedlňujem sa za túto formuláciu, povedal som jasne, že som tlmočil názor akcionárov.
JP: Potom mi vysvetlite svoju SMS z 9. júna, kde ste napísali: Hovoríme o predstavenstve, mali ste tam miesto, urobil som preto veľa, všetko bolo pripravené.
SH: Zisťoval som možnosti a chcel som, aby sa primátor stal členom predstavenstva, to je všetko. Z toho vyplýva, že nie ja som proti, ja neovplyvňujem, ale chcel som, aby sa stal členom predstavenstva.
JP: Obaja vieme, že keby som si nasypal popol na hlavu a neriešil transparentnosť vašej spoločnosti, neupozorňoval na rodinkárstvo, tak jednoducho v predstavenstve podľa tejto SMS dávno sedím.
SH: Vy ste mi tiež poslali zaujímavú SMS, neviem, prečo vyťahujete také nezmysly?
JP: Z tejto SMS jednoznačne vyplýva, že ovplyvňujete akcionárov. Je to na hrane zákona, ak vy riešite akcionárov a hovoríte im, či Polaček, alebo iný nominant je dobrý, alebo zlý. Vy ste súci na to, aby ste podali demisiu a odišli z tejto spoločnosti.
DK: Čo teda znamená, že ste „urobili veľa“?
SH: Ja akcionárov neovplyvňujem, rozprávam sa s nimi, to je moja práca, za to som platený. Primátor vytrháva, ako vždy, veci z kontextu. SMS bola písaná preto, lebo som chcel, aby sme sa stretli a dali veci do poriadku. Ja som nikoho neovplyvňoval, to ani neviem, chcel som sa s akcionármi rozprávať, ako to urobiť, aby mesto Košice malo zastúpenie v orgánoch. To je celé.
JP: Vysvetlite mi, ako je to možné, že akcionári, s ktorými som sa osobne stretol, mi povedali, že to nie je vaša vôľa.
SH: Neviem, čo vám rozprávali, ale ja som toto nikdy nepovedal. Ja som všetkých prosil, aby prišli na valné zhromaždenie a hlasovali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
DK: Keď ste hovorili, že osočuje spoločnosť, tak asi ho v predstavenstve nechcete?
SH: Akcionári rozhodujú, kto tam bude, nie ja. Takže na to nemám názor.
JP: Povedzme si otvorene, pán Hreha, vaším želaním bolo, aby som sa vám nevŕtal v papieroch. Preto nie sme v predstavenstve.
SH: To nie je pravda.
DK: Vyjadreniami, že z vodární si úzka skupina ľudí spravila rodinný podnik, hádžete kolektívnu vinu na všetkých akcionárov, aj tých, ktorí sedia v orgánoch spoločnosti a nepriamo vravíte, že to umožnili. Je to diplomatické?
JP: Trvám na tom, že okolo riaditeľa je úzka skupina ľudí, ktorá parazituje na majetku spoločnosti.
DK: Aj primátorka Prešova, ktorá nemá blízko k Smeru, hlasovala vo váš neprospech?
JP: Tak ako som povedal, a pán riaditeľ to priznal, ovplyvňuje akcionárov. S mnohými som sa stretol a medzi štyrmi očami mi povedali, že ak chcú, aby v ich obciach boli investície VVS, tak nepôjdu proti jej riaditeľovi.
SH: Povedzte pred kamerami, ktorý akcionár to povedal a kto ho ovplyvňoval. To je vážna urážka našej spoločnosti a mojej osoby. Každý z akcionárov je demokraticky zvolený do svojej funkcie, niektorí šesťkrát.
DK: Vodárne vyzvali mesto, aby dali iných kandidátov. Prichádza to do úvahy?
JP: Aj toto je spôsob, ako vedenie spoločnosti ovplyvňuje akcionárov. Ale je to vec mestského zastupiteľstva. Na druhej strane by som bol nerád, ak by takto poslanci rozhodli. Nejde o kandidátov, ale o to, čo sa v tejto spoločnosti skrýva. Nie je to ani otázka dňa, lebo vedenie spoločnosti zinscenovalo, že miesta, ktoré historicky patrili mestu Košice, sú dnes zaplnené kandidátmi strany Most – Hid. Je to politická hra.
DK: Budete trvať na vlastnej nominácii?
JP: Je to vec zastupiteľstva. Bol by som ale rád, že ak by poslanci tento tlak vydržali a zotrvali na tejto pozícii.
DK: Platí výzva VVS, že ak dá mesto iných kandidátov, tak prejdú?
SH: To neviem, teraz nie som v kontakte s akcionármi.
DK: Keby ste nominantov mesta pustili do orgánov a nič nekalé by tam nenašli, vaša pozícia vo firme by sa posilnila a oni by vyzerali smiešne ako ľudia, ktorí len veľa kričia. Tým by ste ich umlčali. Čo také zlé by sa mohlo prihodiť, keby sa do orgánov dostali?
SH: Ja nerozhodujem o tom, kto je v predstavenstve a dozornej rade. Akcionári rozhodli tak, ako rozhodli, a ja nie som za to zodpovedný. Môj názor nie je v tomto podstatný.
DK: Všetky vaše vyjadrenia sú v súlade s tým, že nechcete, aby tam boli. Ste v kontakte s akcionármi, komunikujete s nimi, tak čoho sa akcionári obávajú?
SH: Uzavrime to raz a navždy! Povedzte mi jednu akciovú spoločnosť na svete, ktorá by prijala do svojich orgánov akcionára, ktorý predtým povie, že spoločnosť je netransparentná, sú tam problémy a neporiadok, teda vyhlásenia, na ktoré nemajú žiadne dôkazy. Keby mali, už by požiadali dozornú radu o prešetrenie, a ak by to nebolo prešetrené, obrátili by sa na orgány činné v trestnom konaní.
JP: Čo je na tom ťažké, dať nám napríklad informácie o nákladoch spoločnosti na stráženie objektov za rok 2018? To je jednoduchá otázka, žiadne obchodné tajomstvo.
SH: Na valnom zhromaždení ste podali žiadosť v rozpore s inštitútom práva akcionára na informácie, vyhovením žiadosti v plnom rozsahu by predstavenstvo porušilo zákon. Ako akcionár vykonávate svoje práva šikanóznym spôsobom v rozpore s pravidlami poctivého hospodárskeho styku.
DK: Jedna vec sú paragrafy, druhá vec, že vo vašom zaujme by malo byť vysvetliť niektoré veci, lebo z medializovaných informácií to vyzerá na frontálny útok vašich príbuzných a známych na zákazky vodární?
SH: Akcionárom všetko vysvetlím, nemám s tým žiaden problém, na predstavenstve som vysvetľoval aj iné kauzy. Ale nie som volená osoba, nie som verejne činná osoba, ja som súkromná osoba a nie som platený z daní daňových poplatníkov, čiže nie som povinný verejnosti ja dokladovať, akým spôsobom čo, kde, kto je.
DK: Predložili ste víziu transparentnosti, ktorú schválili akcionári?
SH: Keď sa schvália zákony, že budeme môcť zverejňovať všetko, ako to robia štátne firmy, nie je problém. Môžeme sa potom rovno premenovať na štátnu firmu.
DK: Transparency International Slovensko si od všetkých slovenských vodárenských spoločností vyžiadalo informácie o nakladaní s majetkom. Štyri poskytli informácie, napr. aj to, že šéf trnavských vodární má plat 5 200 eur. Tie porušujú zákon?
SH: Áno, podla mňa porušujú zákon.
DK, Vy ste prezidentom Asociácie vodárenských spoločností, tam ste to neriešili?
SH: V asociácii sme si dali urobiť právnu analýzu a bolo povedané, že postupujeme podľa nej, teda že zverejňovať nemôžeme. Keď sa niektoré vodárenské spoločnosti rozhodli zverejňovať, tak je to ich vec. Ja vám hovorím to, čo je podľa zákona. Ja vás ale, pán primátor, naozaj chápem, viem, že potrebujete informácie, lebo ste najväčší akcionár. Ja vám tie informácie rád dám. Vy ste ešte poslali jeden list, nielen žiadosť, čo ste dali na valnom zhromaždení. Na tom sa intenzívne pracuje, budú pripravené pre vás podklady, podpíšete mlčanlivosť a môžete si pozerať, čo chcete.
DK: Koľko je tých príbuzných a známych, ktorí majú zákazky vo vodárňach?
SH: Mňa ako generálneho riaditeľa nezaujíma, či uchádzač je príbuzný pána primátora, alebo môj, alebo niekoho iného. Pri verejnom obstarávaní platia zákonné pravidlá, vy nemôžete nikoho diskriminovať, ani nikoho ovplyvňovať.
DK: Máte firmu K–moto. Je v priestoroch firmy vášho bratranca, ktorý má vo VVS viacero zákaziek. Odmietli ste zverejniť nájomnú zmluvu na tieto priestory.
SH: Je to súkromná záležitosť, ktorú nemôžem zverejniť. Prečo vy sa vkladáte do roly kontrolóra, na to je dozorná rada. Keď má primátor podozrenie, že sa tam dejú nekalé veci, môže podať trestné oznámenie. Aj novinárom môžeme dať len to, čo podľa zákona môžeme.
DK: A ak by s tým súhlasil aj pán Farkaš, zverejnili by ste to?
SH: Pán Farkaš už nesúhlasí s ničím, lebo chce odísť zo všetkých zákaziek, lebo to, čo sa deje, nie je normálne.
JP: To vám aj ja hovorím.
DK: Bavíme sa o možných konfliktoch záujmov. ÚVO ich neskúmal, lebo v zápisniciach o obstarávaniach nie sú evidované? Kontroloval niekedy možný konflikt vás alebo nie?
SH: Nikdy som sa nevyjadroval, či som v konflikte záujmov, nikdy sa ma na to nikto nepýtal. Podľa mňa tam nie je žiaden konflikt záujmov.
DK: Pri vašej osobe sa vracia téma – nákup 24 bytov v komplexe Park Anička. Vodárne predali najprv pozemok developerovi, na ktorom stoja tieto byty. Kde ste vzali zdroje, keďže ste nikdy nezverejnili, za koľko bol predaný pozemok developerovi?
SH: Všetky finančné prostriedky som zarobil legálnym spôsobom, a viem to aj dokázať.
DK: Bola tam pôžička? Všetky nehnuteľnosti ste nadobudli bez ťarchy?
SH: Teraz sú už založené a mám pôžičku z ČSOB. Vtedy som nemal, lebo som na tom ešte len pracoval. Mám pripravené podklady, ktoré som uložil do notárskej úschovy. Je zriadená na vaše meno, pán redaktor, aby som vyvrátil všetky podozrenia. Sú tam doklady, že som predal akcie dvoch spoločností a zobral som si úver. Za to som nakúpil tieto nehnuteľnosti.
DK: Môžem tie informácie zverejniť?
SH: V zmluve o mlčanlivosti budete mať napísané, čo môžete zverejniť a čo nie.
DK: Bola to len vaša investícia?
SH: Iba moja, byty prenajímam.
DK: V roku 2017 ste pre denník KORZÁR povedali, že sú za tým aj iní ľudia…
SH: Všetci odstúpili po medializácii, je to už len moja investícia.
DK: Človek vo vašej pozícii, akoby „biely kôň“, nakupoval byty pre iných ľudí na svoje meno?
SH: To je nepekné označenie. Dohodli sme sa viacerí, že nakúpime investičné byty, ktoré budeme prenajímať. Jednoducho bolo výhodné, aby tam bol najprv jeden, a potom by sme to rozdelili medzi ostatných. Je to naše know-how, prečo by som ho mal zverejňovať.
DK: Vy ste odkúpili ich podiely?
SH: Ja som im vyplatil ich peniaze, niektorým vraciam ešte stále. To, že som to dal na svoje meno, je absolútne transparentné. Myslíte si, že by som som si to dal na svoje meno, keby som v tom mal čierne peniaze?
DK: Pán Polaček, vy to ako posudzujete?
JP: Nie som tu na to, aby som hodnotil, kto koľko bytoviek vlastní, na to sú tu iné orgány. Keď som bol ja minulý rok atakovaný k svojmu majetku, na druhý deň som na stôl novinárov položil svoje majetkové priznania. Pán Hreha, ste silný muž v silnej spoločnosti, ktorej akcionármi sú mestá a obce. To znamená, že ste istým spôsobom verejný človek vo verejnej funkcii. My, ako mesto, chceme vedieť odpovede na otázky o majetku VVS a verejnosť zaujíma aj váš súkromný majetok.
SH: Nie som verejná osoba, nie som povinný dávať informácie verejnosti, ale dal som ich predstavenstvu a dozornej rade, z ktorých bol výstup, že je všetko v poriadku. Nemusel som to dať ani predstavenstvu a dozornej rade, ale požiadal ma o to bývalý primátor Košíc (Richard Raši – pozn.red.). Doniesol som daňové priznania, zmluvy aj to, za koľko som byty kúpil. Moje kontrolné orgány o mne vedia všetko.
DK: Dohodli sme sa, že si dáte otázky navzájom.
SH: Prečo používate konšpiračné teórie o VVS a vydávate ich za fakty? Prečo nekonáte, keď máte dôkazy? Je to tak, lebo nemáte žiadne dôkazy? JP: Nie sú to konšpirácie, tieto otázky vám nekladiem len ja, dostávam množstvo anonymov o praktikách v spoločnosti a som blízko toho, aby som ich posunul polícii. Ak mi dáte všetky materiály, ktoré mesto požaduje, a ukáže sa, že nemám pravdu, budem prvý, kto sa vám ospravedlní.
JP: Odmietli ste nám sprístupniť aj údaje o odmenách členov predstavenstva. Povedzte aspoň svoj plat. Pýtam sa preto, že z môjho platu primátora by som 90 rokov nesmel minúť nič, aby som si mohol kúpiť byty, ktoré máte vy.
SH: To je váš problém, že ste nepodnikali, že nie ste taký šikovný. Ja vám neviem poradiť, alebo zarobiť peniaze. Ja som svoje peniaze zarobil legálne a riadne som ich zdanil a použil ich na to, čo som chcel.