Primátorov a starostov na rokovaniach nikto nemôže donútiť fúkať do drägera
Kuriózna situácia, ktorá sa stala v piatok popoludní na rokovaní mestského zastupiteľstva v Košiciach, vyvolala viacero otázok. Nie každý deň sa totiž stáva, že by akéhokoľvek primátora alebo starostu priamo v zasadačke policajti kontrolovali, či nie je opitý.
Kontroly alkoholu na pracoviskách sú samozrejmosťou. Vykonávajú ich spravidla osoby oprávnené zamestnávateľom. U vodičov motorových vozidiel je to úloha štátnej polície. Nie raz sa však stalo, že policajti prišli dať fúkať napríklad do ordinácie lekára počas ordinačných hodín.
Kto môže kontrolovať
Aké pravidlá pri kontrole na alkohol stanovuje legislatíva, nám priblížil košický právnik Martin Friedrich.
„Každý, kto vykonáva činnosť, pri ktorej by mohol ohroziť život alebo zdravie sebe alebo iným osobám, prípadne poškodiť majetok, nesmie požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky pri vykonávaní tejto činnosti ani pred jej vykonávaním, ak by počas nej mohol byť ešte pod ich vplyvom. Právomoc podrobiť takéto osoby vyšetreniu patrí príslušníkom policajného zboru, vojenskej polície, príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže, zamestnancom obecnej a mestskej polície a zamestnancom Dopravného úradu, ktorí vykonávajú štátny odborný dozor,“ tvrdí právnik.
Podľa jeho slov je potrebné vždy prihliadať na to, či by mohol primátor alebo starosta pri výkone funkcie ohroziť život a zdravie alebo poškodiť majetok, čo nie je veľmi pravdepodobné.
[ad][/ad]Nemajú zamestnávateľa
Má teda vôbec niekto právomoc kontrolovať starostov a primátorov, či sú v práci triezvi? „Pri volených verejných funkcionároch si treba uvedomiť, že nie sú zamestnanci v klasickom pracovnom pomere, ako poznáme z ktoréhokoľvek iného zamestnania. Preto sa ich kontrola týka oblastí pôsobností a činností s prihliadnutím aj na výkon reprezentatívnej funkcie,“ vysvetľuje hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
Ak by sa stalo, že by rokovanie zastupiteľstva viedol primátor, ktorý by hoci aj pod vplyvom alkoholu nerešpektoval rokovací poriadok či nebol koncentrovaný na vedenie rokovania, existuje len jedno východisko. „V takomto prípade je možné ho v pozícii predsedajúceho nahradiť buď zástupcom primátora, alebo poslancom, ktorý je na tento účel schválený zastupiteľstvom,“ hovorí M. Kaliňák.
Ako nás informoval hovorca Inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš, ani ich inšpektori nie sú oprávnení kontrolovať činnosť primátorov a starostov a vyžadovať dodržiavanie povinností podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.
Aj keby u nejakého primátora zistili alkohol, nie je možné podľa právnika priamo vyvodiť voči nemu akúkoľvek zodpovednosť. To všetko sa však netýka situácie, pri ktorej existuje podozrenie zo spáchania trestného činu, napríklad výtržníctva, prípadne ublíženia na zdraví. „Pokiaľ by sa primátor v súvislosti s požitím návykovej látky dopustil úmyselného trestného činu, alebo ho odsúdili na nepodmienečný trest, zanikne mu mandát priamo zo zákona,“ tvrdí M. Friedrich.
Košický primátor Jaroslav Polaček nie je prvým voleným funkcionárom verejnej správy, ktorý čelil udaniu za alkohol na pracovisku. „Takéto situácie nastali aj v minulosti, napríklad v Poprade. Výsledok bol rovnaký, primátor nepožil alkoholické nápoje a ten, kto žiadal dychovú skúšku iba preukázal svoje povrchné vnímanie situácie vrátane toho, že nevyužil právo navrhnúť vedenie rokovania jeho zástupcom, alebo iným poslancom,“ povedal nám hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.
To bolo v roku 2016 a primátor Jozef Švagerko fúkal pred poslancami na rokovaní zastupiteľstva. Treba však dodať, že o rok neskôr primátor Švagerko nafúkal za volantom po havárii a z funkcie odstúpil.
V roku 2011 odmietol dychovú skúšku na mestskom úrade primátor Vrútok Miroslav Mazúr. Policajti vyriešili podnet tak, že sa vraj rozprávali s dvoma zamestnancami úradu a nezistili porušenie verejného poriadku.
Bezmocní boli aj ľudia z obce Valice v okrese Rimavská Sobota. Všetci vedeli, že starosta Ladislav Mikó v úrade pravidelne požíva alkoholické nápoje, ale nikto s tým nič neurobil. Prelomom bol až rok 2015, keď starosta opitý nabúral s autom.
Pred mesiacmi odvysielala jedna z televízií reportáž z nemenovanej obce v okrese Revúca. Jeden z občanov tvrdil, že starosta úraduje často opitý a v takomto stave viedol aj zastupiteľstvo, ktoré museli zrušiť a starostu z obecného úradu doslova odviedla manželka so sekretárkou. Ani tu však nikto nemôže zakročiť, len samotní občania – ak spíšu petíciu za odvolanie takéhoto starostu.
Pri piatkovom incidente konali policajti na základe anonymného oznámenia. „Na tiesňovú linku 158 bolo prijaté oznámenie o údajnom vystupovaní primátora mesta Košice pod vplyvom alkoholu, z ktorého však nebolo jasné, či došlo aj k nejakému incidentu. Polícia je zo zákona povinná preveriť každé oznámenie tak, ako to urobila na mieste aj v tomto prípade. Na prebiehajúcom zastupiteľstve nedochádzalo k žiadnemu narušeniu verejného poriadku ani k narušeniu zasadnutia. Primátor sa dychovej skúške podrobil dobrovoľne,“ vysvetľuje košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. Podľa hovorcu ZMOS-u ich odborníci nepoznajú právny titul, na základe ktorého policajti konali, hlavne ak išlo o rokovanie, v rámci ktorého primátor nebol účastníkom cestnej premávky. „Akýkoľvek výsledok dychovej skúšky je v tomto prípade absolútne irelevantný,“ tvrdí M. Kaliňák.
Kto poslal na Polačeka políciu?
Jaroslav Polaček sa podľa vlastných slov nebráni kontrole na alkohol hoci aj na rokovaní zastupiteľstva. Nemyslí si však, že by to mala robiť štátna polícia.
„Výzve policajnej hliadky som sa podriadil, aby nevznikli žiadne pochybnosti, či som naozaj triezvy. Verím, že výsledok 0,00 mg/l bol z tohto pohľadu dostačujúci. Ak by som odmietol, vznikla by z toho aféra,“ hovorí primátor Košíc.
Potvrdil nám informáciu, že sa mu krajský policajný riaditeľ Radoslav Fedor v pondelok na otváraní nového úseku diaľnice za postup svojich podriadených ospravedlnil. „Riaditeľ zároveň nariadil zriadenie kontrolnej skupiny, ktorá ďalším vyšetrovaním preverí, či v tomto prípade policajná hliadka postupovala v súlade so zákonom, respektíve či neprekročila svoje oprávnenia,“ informovala nás policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Primátor vo svojom statuse na facebooku napísal: „Podľa viacerých indícií zavolal políciu na mestské zastupiteľstvo niekto z poslancov.“ Mesto podľa neho disponuje záznamom z operačného strediska mestskej polície, ktorej oznámili príslušníci štátnej polície, že na základe podnetu od „nejakého poslanca“ idú na rokovanie mestského zastupiteľstva, lebo na to existujú zákonné dôvody.
Poslanec Miroslav Špak (nezaradený) včera svojich kolegov požiadal, aby sa vyjadrili k jeho výzvam. Keďže primátor mesta, polícia a jeden z denníkov uviedli, že oznámenie podal niekto z poslancov, nejde už o anonymný podnet. Preto je potrebné konkretizovať verejne činnú osobu – poslanca mesta Košice, ktorý to vykonal. Podľa druhej výzvy v prípade, ak o mestského poslanca nejde, všetci by sa mali verejne ospravedlniť všetkým potenciálne obvineným poslancom.
Jeho kolega Jozef Karabin (nezaradený) pridal tretí návrh – aby v prípade, že sa potvrdí, že išlo o člena poslaneckého zboru, sa tento poslanec písomne vzdal mandátu, vrátil poslanecké odmeny za tohtoročný december a verejne sa v médiách ospravedlnil primátorovi aj kolegom poslancom.
[ad2][/ad2]