Prišiel čas šampanského
Je to starý zvyk, dnes už naozaj rozšírený takmer v každej kultúre. Rozhodne sa spája s alkoholom, i keď pripiť si môžete aj čajom. Pôvod tohto zvyku siaha do prastarej minulosti. Ľudia verili, že ním odoženú z vína zlých duchov. Trošku strašidelné, no napriek tomu sa tento zvyk zachováva dodnes, a to obzvlášť na Silvestra.
Aj pri štrnganí existujú pravidlá, málokto však o nich vie. Medzi najzákladnejšie patria dve. Dotknúť sa majú len poháre najbližších prísediacich, ostatní by si tento rituál mali len naznačiť pozdvihnutím čaše. Štrngať by sa malo s pohárikmi na stopkách, tie dodajú tomuto zvyku ten správny „cink”. Nezabudnite tiež, že pohár sa drží práve za stopku.
Zvoľte menej cukru
Málokto svoju „opicu“ na druhý deň pripisuje cukru. Všetci, ktorým je ráno zle, sú jednoducho označení za alkoholikov. Avšak to, ako na druhý deň vyzeráte, ovplyvňuje nielen množstvo vypitých drinkov, ale aj cukor. Ten sa môže vo veľkej miere nachádzať práve v šampanskom, no tiež nemusí.
Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí sa vyznajú len v označení suché alebo sladké, nezúfajte. Máme pre vás malé objasnenie rôznych typov sektov. Obľúbené šampanské sa delí na 7 typov v závislosti od jeho obsahu cukru. Dôležité sú pojmy brut, sec a doux.
[ad][/ad]Brut je tvrdé a obsahuje menej než 15 gramov cukru na liter. Sec je suché, s obsahom cukru medzi 17 a 35 gramov na liter. Častým je demi sec, polosuché, v ktorom sa hladina cukru pohybuje medzi 33 a 50 gramov. Obľúbeným, najmä u žien, je však šampanské doux. Je najsladšie a obsahuje viac než 50 gramov cukru na liter.
(EH, SZ)