Prísnu reguláciu hazardu pocítia aj rozpočty mestských častí
Regulácia hazardu tvrdo zasiahne okrem podnikateľov aj rozpočty v jednotlivých mestských častiach. Od nového roka smú byť výherné prístroje a hracie automaty výlučne iba v herniach. Ich počet by sa mal znížiť na Slovensku o takmer dve tretiny.
Hracie automaty a ostatné výherné prístroje sú od 1. januára v krčmách, pohostinstvách a podobných zariadeniach minulosťou. Prispôsobiť sa museli majitelia, pričom väčšina radšej odstránila prístroje zo svojho zariadenia. Nemohli ich naďalej prevádzkovať z priestorového aj finančného hľadiska. Len výnimočne sa to dialo naopak, že dokúpili ďalšie prístroje.
Hrozia vysoké pokuty
Za prísnejšou reguláciou hazardu je ministerstvo financií. To navrhlo, aby sa koncentrácia výherných prístrojov, videohier a ruliet dostala výlučne do herní.
„V rámci zmien sme zvýšili minimálny počet prístrojov na prevádzkovanie hazardných hier, ktoré môžu byť v herni, a to z päť na dvanásť kusov. Prijaté opatrenia výrazným spôsobom sprísnili podmienky poskytovania hazardných hier a zásadným spôsobom znížili počet prevádzok s hazardnými hrami. Tým došlo k obmedzeniu ich dostupnosti. Zároveň verím, že tieto kroky povedú aj k poklesu počtu výherných prístrojov na Slovensku,“ uviedol štátny tajomník ministerstva Radko Kuruc.
Dodržiavanie zákona o hazardných hrách v súvislosti s platnými pravidlami kontroluje Finančná správa. Za porušenie zákona hrozí pokuta pre právnické osoby od 3-tisíc do 100-tisíc eur, pre fyzické osoby od 2-tisíc do 20-tisíc eur.
Ministerstvo financií pripravuje do budúcnosti aj ďalšie zmeny, ktoré by mali prispieť k obmedzeniu hazardu. Platiť by mali o rok. K hracím automatom a výherným prístrojom sa potom nedostanú ľudia, ktorí poberajú pomoc v hmotnej núdzi a tiež takí, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Platí to aj pre patologických hráčov a zákaz budú mať aj študenti vysokých škôl, ktorí poberajú sociálne štipendium.
Zmeny akceptujú
Obmedzujúci zásah do podnikania sa neprijíma ľahko zástupcom zo záujmového združenia Asociácia zábavy a hier, ktorá má 31 členov podnikajúcich v oblasti výroby a prevádzkovania výherných prístrojov, videohier a elektronických ruliet.
„Viac ako polovica prevádzok s výhernými prístrojmi na Slovensku boli pohostinstvá, ktorých sa týka nový zákaz umiestnenia automatov. Zo 4 100 ich ostalo už len 1 500. Je to najväčšie regulačné opatrenie v histórii hazardného priemyslu u nás. Pocítili ho nielen prevádzkovatelia, ale najmä majitelia týchto pohostinstiev a reštauračných zariadení, ktorým prevádzka prístrojov často pokrývala réžiu a bez nich nie sú schopní ďalej podnikať. Prevádzkovatelia hazardných hier však vyhodnocujú toto opatrenie ako účinné. Výherné prístroje by mali byť koncentro vané do miest na to určených, a teda do herní a kasín,“ reagovala Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.
Doplnila, že takáto zmena výrazne zredukuje malé prevádzky – ak sa v nejakej herni ledva uživilo päť automatov, pribrať ďalších sedem je logicky nemožné. „Treba si uvedomiť, že sa o 500 eur zvýšili aj odvody, a to na 5 500 eur ročne za každý stroj,“ uviedla Lukáčová.
[ad][/ad]Utrpia aj mestské časti
Príjem za licencie na výherné automaty patril medzi príjmové položky v rozpočtoch jednotlivých mestských častí.
V mestskej časti Západ ešte v roku 2017 očakávali viac ako 121-tisíc eur, v tohtoročnom rozpočte predpokladajú rozpočet s nižším príjmom o viac ako 15-tisíc eur. Podobne na Severe už v tohtoročnom rozpočte rátajú so zníženou sumou o viac ako 5-tisíc eur.
MČ Košice–Juh mala na svojom území rozptýlené prevádzky, v ktorých boli umiestnené menšie počty zariadení určených na hazardné hry. „V roku 2017 sme na tento rok udelili individuálne licencie na výherné prístroje iba štyrom prevádzkovateľom, vlani to bolo pre deviatich,“ informovala Renáta Búzová zo sekretariátu starostu.
Kým ešte v roku 2016 na Juhu predstavovali príjmy za výherné prístroje 56 500 eur, už vlani to bolo iba niečo cez 25-tisíc eur, čo je pokles o viac ako 55 percent. „V roku 2018 počítame s príjmom za výherné prístroje iba na úrovni 18-tisíc eur,“ doplnila Búzová.
Ešte horšie sú na tom menšie mestské časti. „Mali sme iba zopár automatov, teraz nemáme nič. Prišli sme o príjem tritisíc eur, ktoré sme v minulosti použili na rozvoj. Budeme teda musieť šetriť na niektorých aktivitách,“ reagoval Ján Nigut, starosta obce Ťahanovce.
Prezident mu neodpísal
Starosta Pereša Jozef Karabin ešte pred podpísaním novely prezidentom Andrejom Kiskom poslal hlave štátu aj list. Argumentoval v ňom, že obce prídu o nemalé príjmy do svojho rozpočtu, ktorými pokrývali časť nákladov na prenájom alebo odvody.
„Doteraz som odpoveď od prezidenta nedostal,“ konštatoval Karabin, podľa ktorého Pereš príde ročne o šesťtisíc eur: „Výpadok pocítime, organizovali sme z týchto peňazí kultúrne alebo športové podujatia, bude ich asi teraz menej a použiť sme ich mohli napríklad aj pri investičných aktivitách.“
Mrzí ho, že nikto sa starostov na nič nepýtal a nie je šanca, že by dostali obce a mestské časti nejaké kompenzácie.
Príjmy mestských častí z hazardu | 2017 | 2018 (plán) |
Západ | 121 100 | 105 700 |
Juh | 25 000 | 18 000 |
Sever | 25 500 | 20 000 |
Ťahanovce obec | 3 000 | 0 |
Pereš | 6 000 | 0 |
Patologických hráčov sú desiatky, možno stovky
Pozitívne vníma obmedzenie hazardu Boris Bodnár, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí. „Znížená ponuka prinesie určité obmedzenia.
Predpokladám, že bude hrať na výherných automatoch menej ľudí, a to je cieľom. Prax ale ukáže, či sa to aj naplní,“ myslí si Bodnár.
Myslí si, že nepribudne veľa nových hráčov, pretože „ak v dedine nebudú výherné automaty, tak ani nezačnú hrať“. Veľká úľava to bude najmä pre rodinných príslušníkov, pretože gamblerstvo má katastrofálny dopad na hráča i jeho rodinu.
Ťažko je odhadovať, koľko patologických hráčov je v meste, rátať sa však podľa neho môžu na desiatky, ak nie na stovky.