Príspevok na rekreáciu firmy v Košiciach kritizujú. Niektoré chcú ušetriť inde
Od nového roka platí novela zákona o cestovnom ruchu, ktorú presadila koaličná Slovenská národná strana (SNS) na čele s predsedom Andrejom Dankom. Zavádza nové povinnosti, ktoré spôsobujú viacerým košickým zamestnávateľom na čele vrásky.
Podľa novely majú zamestnanci firiem nad 49 zamestnancov nárok, aby im zamestnávateľ prispieval na rekreáciu. Je vo výške 55 percent nákladov, ktoré minú v slovenských ubytovacích zariadeniach, najviac do sumy 275 eur.
Keďže je určená len maximálna, nie pevná suma rekreačného poukazu, firmy nevedia, koľko si majú na tento inštitút pripraviť peňazí. Napríklad Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) by dovolenkové benefity v prípade využitia všetkými zamestnancami v plnej výške stáli približne 400-tisíc eur.
„Táto suma ovplyvňuje ročný rozpočet univerzity. Ide o významnú položku, ktorú musíme v rozpočte alokovať,” uviedla hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
[ad][/ad]VSE: Významná položka
Za významnú pre svoje náklady ju považuje aj Východoslovenská energetika Holding. „Budeme hľadať úspory v iných oblastiach. Ak by tento benefit využili všetci oprávnení zamestnanci Skupiny VSE Holding, odhadujeme nárast nákladov na zamestnanecké benefity o takmer 30 percent,” povedala Markéta Hritz, vedúca úseku Ľudské zdroje VSE Holding.
Jasno vo výdavkoch v tejto oblasti nemajú zatiaľ ani na mestskom magistráte. „Na vykrytie nákladov sme požiadali o úpravu rozpočtu, ktorý zatiaľ nebol schválený. Benefity na rekreáciu sme doteraz zamestnancom magistrátu neposkytovali a aké budú v roku 2019, to vyplynie z novej kolektívnej zmluvy, ktorá ešte nebola podpísaná,” vysvetlila hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.
Najvypuklejšie sa problém nastavenia „Dankových“ poukazov prejavil v spoločnosti T-Systems, čo kritizoval aj opozičný poslanec Igor Matovič. Zamestnancom totiž na úkor povinných poukazov zoškrtali z existujúceho bonusu na relax, ktorý u nich funguje.
T- Systems prehodnocoval
„V tomto prípade, tak ako aj v mnohých ďalších, sme viazaní určeným rozpočtom. Po prijatí zákona o rekreačných poukazoch sme museli prehodnotiť rozdelenie finančných prostriedkov. Urobili sme všetko pre to, aby bol systém odmeňovania spravodlivý a rovnocenný pre každého nášho zamestnanca.,“ skonštatoval vedúci komunikácie T-Systems Slovakia Juraj Probala.
Kým doteraz čerpali zamestnanci tento benefit v plnej výške, po zavedení povinných bonusov na rekreáciu musia za dovolenku zaplatiť aj zo svojho, ak chcú dostať príspevok od zamestnávateľa.
Ak by si teda zamestnanec v najnižšej odmeňovacej kategórii nebol ochotný platiť za rekreačný pobyt aj zo svojho, odmena v hrubom na bonus „cafetéria“ by mu klesla o 60 percent.
[ad2][/ad2]Najmä preplácanie dokladov
Zamestnávatelia majú na výber z viacerých možností ako príspevok vyplatiť. Väčšina oslovených košických zamestnávateľov si vybrala preplácanie po priamom zúčtovaní nákladov zo strany zamestnanca.
„Zamestnanec absolvuje rekreáciu a po podaní žiadosti spolu s originálmi účtovných dokladov mu bude príspevok vo výške 55 percent oprávnených výdavkov vyplatený v najbližšom výplatnom termíne,“ spresnila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivana Stašková. Nárok na rekreačný príspevok má 3026 zamestnancov nemocnice.
Benefit vo forme predplatených poukazov potvrdili iba vo VSE. „Prikláňame sa k moderným elektronickým riešeniam, a preto pripravujeme samostatný portál, ktorý našim zamestnancom umožní nájsť všetky informácie a ponuky rekreačných zariadení na jednom mieste. Zároveň pripravujeme osobitné elektronické karty, ktoré zjednodušia celú administratívu a komunikáciu s týmito zariadeniami,“ vysvetlila Hritz.
SNS: Kritiku sme čakali
Národniari, ktorí opatrenie navrhli, vnímajú zavedenie poukazov ako stimul pre podporu domáceho cestovného ruchu. Kritiku zo strany zamestnávateľov očakávali.
„Samozrejme, že budú tvrdiť, že je to nesprávne, pretože je to niečo navyše, čo musia dať,“ vyhlásil v relácii O 5 minút 12 na RTVS k téme poukazov poslanec za SNS Radovan Baláž. Dodal, že je to niečo podobné ako stravné lístky, ktoré dnes nikto nespochybňuje, pričom podobnú formu podpory s pozitívnym efektom pre rozvoj cestovného ruchu aj pre ľudí majú napríklad v Taliansku alebo Poľsku.
Čo je nový povinný benefit
- povinnosť platí pre zamestnávateľov s aspoň 50 zamestnancami
- splniť si ju musia buď rekreačným poukazom alebo preplatením časti účtu za rekreáciu
- v oboch prípadoch je to najviac sumu 275 eur za rok
- rekreačné poukazy sú obdobou stravných lístkov v elektronickej forme
- nárok na príspevok vzniká po odpracovaní aspoň dvoch rokov u jedného zamestnávateľa.
- využiť sa môže len na území Slovenska
- rekreácia musí trvať najmenej dve prenocovania
- zamestnávateľ môže uhradiť aj časť nákladov na pobytové alebo denné tábory pre dieťa zamestnanca
- príspevok je oslobodený od dane
[article slug=”u-s-steel-ma-na-rekreacie-samostatnu-domenu-kontrakt-s-nadnarodnou-firmou”][/article] [ad3][/ad3]