Projekt novej štvrte pod Bankovom poslanci nezastavili. Investor sa ďalej skrýva
Neznámy investor projektu novej obytnej štvrte v lokalite medzi Horným Bankovom a Triedou KVP môže ďalej pracovať na jeho uskutočnení.
Poslanci mesta Košice nevyhoveli protestu, ktorým Krajská prokuratúra v Košiciach ako nezákonné napádala schválenie územného plánu zóny v lokalite Pod Bankovom z roku 2017.
Dokument podrobnejšie určuje, akú podobu môže mať plánovaná štvrť s 370 rodinnými domami na lúke neďaleko magnezitovej bane Bankov. Jej využitie na funkciu bývania umožnila už zmena územného plánu mesta z roku 2015. V projekte navonok vystupuje bývalý hokejový reprezentant Ján Varholík, ktorý je vlastníkom pozemkov v tejto lokalite.
Prokuratúra pôvodne podala protesty voči obdivom územnoplánovacím dokumentom, ktoré mesto prijalo za primátora Richarda Rašiho (Smer). Základnou výhradou prokurátorky Zuzany Šotíkovej bolo, že samospráva podľa nej nemá oprávnenie na území vymedzenom ako dobývací priestor robiť územný plán.
[ad][/ad]V dobývacom priestore
„Meniť územný plán môže až po rozhodnutí obvodného banského úradu o zrušení alebo zmene dobývacieho priestoru,“ napísala. Zároveň podľa nej preto platí, že v takto vymedzenom území nie je možné umiestňovať stavby nesúvisiace s banskou činnosťou.
Rozhodnutie o tom, či prokurátorke vyhovie, a teda zruší platnú územnú reguláciu pod Horným Bankovom, zastupiteľstvo niekoľkokrát odložilo. V dôvodovej správe k najnovšiemu materiálu už magistrát poslancov informuje, že prokuratúra zobrala späť celý protest proti zmene územného plánu mesta z roku 2015 a čiastočne aj proti územnému plánu zóny z roku 2017.
Dôvody, prečo prokuratúra „otočila“, denník KOŠICE:DNES zatiaľ nepozná, ale zrejme uznala výhrady Útvaru hlavného architekta aj právneho referátu magistrátu. Tie tvrdili, že prokuratúra nesprávne oddeľuje inštitút dobývacieho priestoru od inštitútu chráneného ložiskového územia, v ktorom podľa zákona možno so súhlasom banského úradu individuálne povoľovať aj stavby nesúvisiace s dobývaním ložiska za podmienky, že to nenaruší využitie nerastného bohatstva.
Nevyhoveli ani banské úrady
Pracovníci magistrátu tiež zastávajú názor, že mesto je kompetentné meniť územný plán na celom svojom území, a to aj v hraniciach dobývacích priestorov, ak sa na tom dohodne s banským úradom.
Protestu prokuratúry v minulosti nevyhoveli tiež obvodný banský úrad ani jeho nadriadený hlavný banský úrad. Obidva orgány zastávajú postoj, že to zasiahlo do ich kompetencie vydávať záväzné stanoviská pre povoľovanie stavieb v dobývacom území, ktoré nie sú určené na banskú činnosť.
Prokuratúra po novom okrem procesných nedostatkov namieta už len to, že mesto dostatočne nezohľadnilo pripomienky ministerstva životného prostredia, pričom podľa stavebného zákona sa na zmenách územného plánu má s dotknutými orgánmi dohodnúť. Rezort v stanovisku ešte v roku 2015 „žiadal“ územie v okolí nefunkčnej bane nevyužívať na obytné a rekreačné účely. V máji 2019 postoj zmenil na „odporúčanie“ s tým, že na povoľovanie stavieb je nevyhnutný súhlas obvodného banského úradu.
Zastupiteľstvo nevyhovelo ani takto „oslabenému“ protestu prokuratúry. Za boli len dvaja poslanci, väčšina sa zdržala. Rozsiahlejšia rozprava k veci sa už neviedla.
Pred hlasovaním vystúpil na rokovaní zastupiteľstva Varholík. Viacero poslancov v minulosti priznalo, že sa s ním osobne stretlo a podnikateľ im vysvetľoval projekt aj súhlasné stanoviská dotknutých úradov.
[ad2][/ad2]Protest ako návrh
Vlastník pozemkov zopakoval staršie vyjadrenia orgánov banskej správy, že zamýšľaná výstavba domov neobmedzí ani nesťaží prípadnú hlbinnú ťažbu magnezitu. Teraz Varholík citoval aj z novšieho stanoviska generálnej prokuratúry, ktorá uviedla, že protest je „len návrhom, v ktorom prokurátor vyjadruje svoj názor na zákonnosť rozhodovacieho aktu orgánu verejnej správy, pričom ten nie je viazaný týmto návrhom a nemusí mu vyhovieť“.
Generálna prokuratúra takto odpovedala na podnet spoločnosti Meoptis. Práve po podaniach tejto firmy z okruhu košického podnikateľa Pavla Gombíka krajská prokuratúra vydala obdiva protesty. Meoptis je držiteľom ložiska magnezitu a má vydané povolenie na jeho ťažbu platné do roku 2025.
Varholík denníku KOŠICE:DNES po hlasovaní povedal, že rozhodnutie poslancov umožní pokračovanie projektu. Ani teraz nechce prezradiť, kto je jeho investorom. „Bude známy približne o rok, keď postúpime do ďalších etáp,“ povedal.
Proti výstavbe ešte ako poslanec vystupoval súčasný primátor Jaroslav Polaček (nezávislý). Vnímal ju ako bezpečnostné riziko, pričom sa odvolával na pôvodné stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré hovorilo o svahových deformáciách v dotknutom území.
V piatok Polaček povedal, že v prípade je viacero protikladných stanovísk, preto musia poslanci rozhodnúť podľa svojho uváženia. Prokuratúra teraz rozhodne, či podá žalobu na správny súd, ktorý by posúdil zákonnosť rozhodnutí mesta o územnej regulácii.
Stavebný úrad mesta Košice vlani v novembri vydal rozhodnutie o umiestnení stavieb infraštruktúry pre plánovanú novú obytnú štvrť Pod Bankovom.
Ide o cestné komunikácie, vodovod s vodojemom, kanalizáciu, plynovod a elektrické vedenia s piatimi trafostanicami, vrátane rozvodov pre verejné osvetlenie, aj telekomunikačné siete.
Hlavná prístupová cesta do lokality z Triedy KVP bude viesť v priestore súčasnej príjazdovej nespevnenej komunikácie k záhradkám popri jazdeckom areáli univerzity veterinárskeho lekárstva. Na jej začiatku sú naplánované zástavky MHD, na jej konci otočka pre kĺbové autobusy.
Hlavná križovatka má mať oddelené pruhy na odbočenie z centra mesta aj Sídliska KVP. Paralelne s navrhovanou komunikáciou pre autá sú riešené chodníky a zo západnej strany dvojpruhový cyklistický chodník.
Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ako odvolací orgán ho ešte posudzuje Okresný úrad v Košiciach. Stavebník v konaní je prešovská eseročka XTON – PRO. Nejde o investora, ale o inžiniersku spoločnosť.
[ad3][/ad3]