Psy odchádzajú z asanačky v zúboženom stave
Pre pomoc zatúlaným, nebezpečným či chorým zvieratám mesto už v minulosti zriadilo asanačnú službu – podpísalo zmluvu so súkromnou firmou. Tá zabezpečuje odchyt zvierat 24 hodín denne. V zariadení na Južnej triede ostávajú do času, kým budú presunuté do útulku alebo si ich vyzdvihnú ich majitelia.
Útulok UVP pri Haniske však upozornil na to, že psy po karanténe v asanačnom zariadení sú v oveľa zúboženejšom stave, než ako boli prijaté. Uviedli to konkrétne na príklade psa Mahonyho, ktorý bol 3. februára asanačkou odchytený pri Heringeši a po 15 dňoch presunutý do útulku. Tento postreh na sociálnej sieti potvrdili aj skúsenosti majiteľov psov, ktorí si svojich zatúlaných miláčikov prišli vyzdvihnúť.
Mesto platí vyše 7-tisíc eur
Asanačnú službu v Košiciach má na starosti eseročka Veterina, patrí doktorovi Martinovi Královi. Mesto má s firmou zmluvu na poskytovanie veterinárnych asanačných služieb, za ktoré mesačne platí viac ako 7-tisíc eur. Zvyšujúci sa počet sťažností na prácu „asanačky“ podnietil poslanca Henricha Burdigu (NEKA) k jej kontrole.
Prizval si aj poslanca Zdenka Liptáka (OĽaNO, SME RODINA, Zmena zdola, DÚ, DS), ktorý je predsedom Komisie životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia.
Burdiga zavolal Královi a žiadal ho, aby im do hodiny (včera napoludnie) umožnil kontrolu v jeho priestoroch, kde funguje asanačná služba. Kontroly sa zúčastnili aj dvaja pracovníci z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RPVS).
[ad][/ad]Chýbali základné potreby
Počas kontroly neboli v priestoroch stanice žiadne zvieratá, no prítomní si na mieste všimli viaceré nedostatky. Chýbali ležoviská pre psy, čistiace prostriedky na údržbu priestoru a evidencia zvierat, ktorá by poskytovala informácie o prijatých psoch, vrátane ich váhy.
„Od roku 2008 musia v zmysle vyhlášky 123 vážiť psov a tu sme nenašli žiadnu váhu. Nedá sa tak zistiť, v akom stave pes prišiel a v akom odišiel,“ uviedol Lipták.„Minimálne ležoviská by mali byť na vyvýšenej ploche a ľahko čistiteľné, aby to zviera neležalo na ľadovej dlážke,“ konštatoval po obhliadke miesta Burdiga, na čo Král oponoval: „Mali matrace, mali všetko, ale dotrhali to.“
Samotné miesto asanačnej služby nie je riadne označené a s jeho hľadaním sme mali problém aj my. Otázny bol aj rozmer výbehu pre psy, ktorý podľa prítomných nie je dostačujúci.
Prekvapené RPVS
RPVS vykonáva kontroly karanténnych staníc dvakrát do roka, raz v lete a raz v zime. Zo stavu stanice bol nemilo prekvapený aj Ladislav Kottfer, vedúci oddelenia ochrany zdravia zvierat z RPVS Košice-mesto: „Podmienky sú momentálne nevhodné. Zviera nemôže ležať na gumenej podložke vo vykachličkovanej miestnosti. Keď sme prišli na miesto, všetko bolo narýchlo vyčistené. A keď sme sa opýtali, aby nám ukázal čistiaci prostriedok, s ktorým to vydezinfikoval, tak tvrdil, že použil posledné savo.“
[ad2][/ad2]Burdiga odporúča kameru
Podľa Burdigu sa Král nijako kontrole nebránil, bol zhovievavý a prijal aj kritiku za stav asanačného zariadenia s tým, že do budúcnosti urobí opatrenia, aby problémy odstránil. „Záleží mi na tom, aby všetky tieto nedostatky boli zaevidované a asanačná služba dostane termín na ich odstránenie. Ja osobne dohliadnem na to, aby všetky tieto podnety boli v danom termíne odstránené, lebo mi na tom, aj ako psíčkarovi, záleží. A mesto za to platí. Verím tomu, že doktor Král sa z tohto poučí a veľmi rýchlo bude priestor upravený do vyhovujúceho stavu,“ dodal Burdiga.
Královi odporúča, aby si v priestore zaviedol online kameru, ktorá by bola sprístupnená na jeho internetovej stránke. Tam si budú môcť občania, kontrolné úrady, ale aj on sám odsledovať, v akom stave sa zariadenie nachádza. Královi tento nápad nie je celkom po chuti, pretože občania sa budú sťažovať na každý neodprataný výkal, ktorý tam v krátkom čase uvidia.
Prevádzkovateľ asanačnej stanice Martin Král výhrady kontroly prijal a na ich odstránení chce pracovať v čo najkratšom čase. Dodal však, že on sám nedostal žiadne podnety a sťažnosti od občanov. Čo vlastne robí asanačná služba za mestské peniaze po odchyte psov? „Psa vyšetríme, začipujeme, zaočkujeme a hľadáme nových majiteľov psov spolu s útulkami a občianskymi združeniami,“ povedal Král. Psy dostávajú raz denne granule a vodu, taktiež sa raz do dňa vyčistia klietky od výkalov. Na otázku, prečo v evidencii nezaznamenával váhu psov, odpovedal svojsky: „Lebo som nevážil.“ Na druhej strane však uvádza, že psov fotil, a preto je možné zistiť, v akom stave boli odchytené a v akom stave odišli.
Smrdel za zdochlinami…
Útulok Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) Košice na svojej facebookovej stránke popísal žalostný stav psa Mahonyho. Našli ho pri Heringeši 3. februára, potom bol umiestnený v odchytnom koterci mestskej asanačnej služby a po 15 dňoch sa dostal do útulku – vychudnutý až hrôza.
Na mestskú asanačnú službu, ktorú na základe zmluvy s mestom vykonáva Martin Kral prostredníctvom svojej eseročky Veterina, majú košickí psíčkari už dlhší čas ťažké srdce. Posledne bol okolo neho rozruch minulého roku koncom júla, keď v rómskej osade v Krásnej usmrtil dve šteňatá.
Ivana Szentpéteriová Jirásková vo včerajšom komentári k statusu UVP napísala, že keď ich russel skončil v asane a bol tam asi 3 hodiny, strašne smrdel, akoby za zdochlinami. „Nie za močovkou alebo výkalmi, ale za zdochlinami. A kamoška mi vravela, že aj jej odchytila asanačka psa a tiež smrdel za zdochlinami. Mne to príde, že v tom aute nosia aj uhynuté zvieratká spolu so živými.“
Eva Koscelníková napísala, že jej stačí, že počuje ,,Asanačka Košice“ a hneď má husiu kožu. „Pes, ktorý sa tam dostane, má ale riadnu smolu. Strašné niečo…“
Lu Cy mala skúsenosť, keď si brala kríženca labradora do dočasnej opatery a neskôr si ho adoptovala: „V príspevku na fb asanačnej služby bolo písané ‚mohutný kríženec labradora‘, ja som ho po 20 dňoch brala z asanačky ako 19 kg psa, ktorému trčali skoro všetky kosti a trvalo nám to dosť dlho, kým sme ho dali dokopy a dnes má 36 kg a je tak akurát… s asanačkou tiež nemám dobré skúsenosti.“
Alica Lauferova sa pýta, prečo tam nechodia kontroly z magistrátu. „Veď mesto asanačku platí, tak má právo skontrolovať záznamy psov, koľko kg majú pri prevzatí a po x dňoch, zásoby jedla, hygienické podmienky… Je to jednoduché, pri nesplnení zmluvy výpoveď a keď to nie je v zmluve, dať im dodatky podpísať. Veď kto to financuje, určuje aj podmienky.
(JV)
foto: Veronika Janušková