20.02.19

Psy odchádzajú z asanačky v zúboženom stave

foto: Veronika Janušková

Pre pomoc zatúlaným, nebezpečným či chorým zvieratám mesto už v minulosti zriadilo asanačnú službu - podpísalo zmluvu so súkromnou firmou. Tá zabezpečuje odchyt zvierat 24 hodín denne. V zariadení na Južnej triede ostávajú do času, kým budú presunuté do útulku alebo si ich vyzdvihnú ich majitelia. 

Útulok UVP pri Haniske však upozornil na to, že psy po karanténe v asanačnom zariadení sú v oveľa zúboženejšom stave, než ako boli prijaté. Uviedli to konkrétne na príklade psa Mahonyho, ktorý bol 3. februára asanačkou odchytený pri Heringeši a po 15 dňoch presunutý do útulku. Tento postreh na sociálnej sieti potvrdili aj skúsenosti majiteľov psov, ktorí si svojich zatúlaných miláčikov prišli vyzdvihnúť.

Psík Mahony si svoje vytrpel. Po 15-dňovom pobyte v asanačke poriadne vychudol.foto: uvp
Psík Mahony si svoje vytrpel. Po 15-dňovom pobyte v asanačke poriadne vychudol.foto: uvp

Mesto platí vyše 7-tisíc eur

Asanačnú službu v Košiciach má na starosti eseročka Veterina, patrí doktorovi Martinovi Královi. Mesto má s firmou zmluvu na poskytovanie veterinárnych asanačných služieb, za ktoré mesačne platí viac ako 7-tisíc eur. Zvyšujúci sa počet sťažností na prácu „asanačky“ podnietil poslanca Henricha Burdigu (NEKA) k jej kontrole. 

Prizval si aj poslanca Zdenka Liptáka (OĽaNO, SME RODINA, Zmena zdola, DÚ, DS), ktorý je predsedom Komisie životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia. 

Burdiga zavolal Královi a žiadal ho, aby im do hodiny (včera napoludnie) umožnil kontrolu v jeho priestoroch, kde funguje asanačná služba. Kontroly sa zúčastnili aj dvaja pracovníci z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RPVS). 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Chýbali základné potreby

 Počas kontroly neboli v priestoroch stanice žiadne zvieratá, no prítomní si na mieste všimli viaceré nedostatky. Chýbali ležoviská pre psy, čistiace prostriedky na údržbu priestoru a evidencia zvierat, ktorá by poskytovala informácie o prijatých psoch, vrátane ich váhy. 

„Od roku 2008 musia v zmysle vyhlášky 123 vážiť psov a tu sme nenašli žiadnu váhu. Nedá sa tak zistiť, v akom stave pes prišiel a v akom odišiel,“ uviedol Lipták.„Minimálne ležoviská by mali byť na vyvýšenej ploche a ľahko čistiteľné, aby to zviera neležalo na ľadovej dlážke,“ konštatoval po obhliadke miesta Burdiga, na čo Král oponoval: „Mali matrace, mali všetko, ale dotrhali to.“

Samotné miesto asanačnej služby nie je riadne označené a s jeho hľadaním sme mali problém aj my. Otázny bol aj rozmer výbehu pre psy, ktorý podľa prítomných nie je dostačujúci. 

Poslanci Z. Lipták (vľavo) a H. Burdiga diskutujú s doktorom M. Králom (vpravo).foto: veja
Poslanci Z. Lipták (vľavo) a H. Burdiga diskutujú s doktorom M. Králom (vpravo).foto: veja

Prekvapené RPVS

 RPVS vykonáva kontroly karanténnych staníc dvakrát do roka, raz v lete a raz v zime. Zo stavu stanice bol nemilo prekvapený aj Ladislav Kottfer, vedúci oddelenia ochrany zdravia zvierat z RPVS Košice-mesto: „Podmienky sú momentálne nevhodné. Zviera nemôže ležať na gumenej podložke vo vykachličkovanej miestnosti. Keď sme prišli na miesto, všetko bolo narýchlo vyčistené. A keď sme sa opýtali, aby nám ukázal čistiaci prostriedok, s ktorým to vydezinfikoval, tak tvrdil, že použil posledné savo.“ 

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Burdiga odporúča kameru

Podľa Burdigu sa Král nijako kontrole nebránil, bol zhovievavý a prijal aj kritiku za stav asanačného zariadenia s tým, že do budúcnosti urobí opatrenia, aby problémy odstránil. „Záleží mi na tom, aby všetky tieto nedostatky boli zaevidované a asanačná služba dostane termín na ich odstránenie. Ja osobne dohliadnem na to, aby všetky tieto podnety boli v danom termíne odstránené, lebo mi na tom, aj ako psíčkarovi, záleží. A mesto za to platí. Verím tomu, že doktor Král sa z tohto poučí a veľmi rýchlo bude priestor upravený do vyhovujúceho stavu,“ dodal Burdiga. 

Královi odporúča, aby si v priestore zaviedol online kameru, ktorá by bola sprístupnená na jeho internetovej stránke. Tam si budú môcť občania, kontrolné úrady, ale aj on sám odsledovať, v akom stave sa zariadenie nachádza. Královi tento nápad nie je celkom po chuti, pretože občania sa budú sťažovať na každý neodprataný výkal, ktorý tam v krátkom čase uvidia.

Veterinár Král: Všetko napravím 
Prevádzkovateľ asanačnej stanice Martin Král výhrady kontroly prijal a na ich odstránení chce pracovať v čo najkratšom čase. Dodal však, že on sám nedostal žiadne podnety a sťažnosti od občanov. Čo vlastne robí asanačná služba za mestské peniaze po odchyte psov? „Psa vyšetríme, začipujeme, zaočkujeme a hľadáme nových majiteľov psov spolu s útulkami a občianskymi združeniami,“ povedal Král. Psy dostávajú raz denne granule a vodu, taktiež sa raz do dňa vyčistia klietky od výkalov. Na otázku, prečo v evidencii nezaznamenával váhu psov, odpovedal svojsky: „Lebo som nevážil.“ Na druhej strane však uvádza, že psov fotil, a preto je možné zistiť, v akom stave boli odchytené a v akom stave odišli. 

 

Smrdel za zdochlinami... 

Útulok Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) Košice na svojej facebookovej stránke popísal žalostný stav psa Mahonyho. Našli ho pri Heringeši 3. februára, potom bol umiestnený v odchytnom koterci mestskej asanačnej služby a po 15 dňoch sa dostal do útulku - vychudnutý až hrôza.

Na mestskú asanačnú službu, ktorú na základe zmluvy s mestom vykonáva Martin Kral prostredníctvom svojej eseročky Veterina, majú košickí psíčkari už dlhší čas ťažké srdce. Posledne bol okolo neho rozruch minulého roku koncom júla, keď v rómskej osade v Krásnej usmrtil dve šteňatá.

Ivana Szentpéteriová Jirásková vo včerajšom komentári k statusu UVP napísala, že keď ich russel skončil v asane a bol tam asi 3 hodiny, strašne smrdel, akoby za zdochlinami. „Nie za močovkou alebo výkalmi, ale za zdochlinami. A kamoška mi vravela, že aj jej odchytila asanačka psa a tiež smrdel za zdochlinami. Mne to príde, že v tom aute nosia aj uhynuté zvieratká spolu so živými.“

Nevyhovujúce priestory asanačnej služby na Južnej triede.foto: veja
Nevyhovujúce priestory asanačnej služby na Južnej triede.foto: veja
Martin Král, prevádzkovateľ asanačnej služby.foto: veja
Martin Král, prevádzkovateľ asanačnej služby.foto: veja

Eva Koscelníková napísala, že jej stačí, že počuje ,,Asanačka Košice“ a hneď má husiu kožu. „Pes, ktorý sa tam dostane, má ale riadnu smolu. Strašné niečo...“

Lu Cy mala skúsenosť, keď si brala kríženca labradora do dočasnej opatery a neskôr si ho adoptovala: „V príspevku na fb asanačnej služby bolo písané ‚mohutný kríženec labradora‘, ja som ho po 20 dňoch brala z asanačky ako 19 kg psa, ktorému trčali skoro všetky kosti a trvalo nám to dosť dlho, kým sme ho dali dokopy a dnes má 36 kg a je tak akurát... s asanačkou tiež nemám dobré skúsenosti.“

Alica Lauferova sa pýta, prečo tam nechodia kontroly z magistrátu. „Veď mesto asanačku platí, tak má právo skontrolovať záznamy psov, koľko kg majú pri prevzatí a po x dňoch, zásoby jedla, hygienické podmienky... Je to jednoduché, pri nesplnení zmluvy výpoveď a keď to nie je v zmluve, dať im dodatky podpísať. Veď kto to financuje, určuje aj podmienky.

(JV)
foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím