Reštaurácie vykladajú opatreniami oklieštené letné terasy
Dlhoočakávané zmiernenie protikoronavírusových opatrení je konečne tu. V stredu začali reštaurácie otvárať vonkajšie sedenia, kde sa ľudia môžu najesť či posedieť si, dať si kávu alebo pivo. Samozrejme, za splnenia nariadených hygienických opatrení. Prvý deň uvoľnenia však pokazilo nevľúdne počasie.
Hlavná ulica sa však začala približovať obrázku, na ktorý sme boli roky zvyknutí. Otvorených sme našli do desať letných terás, ale už sa objavili prvé lastovičky v podobe zákazníkov vychutnávajúcich si obed či posedenie pri pohári piva.
Prvé pivo na účet podniku
Stoly a stoličky na dlažbu pred podnikom vyložili majitelia reštaurácie Taumi, kde sa podávajú ázijské jedlá. Ako nám povedal jej majiteľ Doan Nguyen Trong, zatiaľ zriadili len polovicu z miest, ktoré plánujú.
„Toto bude naša prvá letná sezóna na Hlavnej, keďže sme tu len od septembra. Predchádzajúce mesiace boli ťažké, ale neprepúšťali sme zamestnancov. Snažili sme sa robiť donášku jedla a s tým súvisí aj skutočnosť, že dnes ponúkame dokonca viac druhov jedla ako pred krízou,“ povedal nám, ale netrúfol si odhadnúť ďalší vývoj.
Milé prekvapenie pripravili pre prvých zákazníkov v už otvorenom letnom sedení podniku Karczma mlyn. Ich prvé pivo išlo na účet podniku. Prvých zákazníkov vítali aj v podniku Bierhaus či vo vedľajšej talianskej reštaurácii.
Musia sa prispôsobiť
Jednu z najväčších letných terás mala na Hlavnej v predchádzajúcich rokoch reštaurácia Carpano. Včera však typické veľké slnečníky a stoly len pripravovali.
„Terasu otvoríme vo štvrtok. Pre nariadenie vlády bude menej stolov. Kým v minulosti sme ich mali 22 po štyri miesta, tentoraz ich bude 14 po dve miesta. Nie sme tým nadšení, ale musíme sa prispôsobiť,“ vyratúva spolumajiteľ Carpana Ján Kuko.
Podľa jeho slov bol doterajší výpadok príjmov veľmi citeľný. Prepúšťať ľudí nemuseli, ale podnik prežíva len ťažko. Pomohla im skutočnosť, že varia hotové jedlá pre sieť predajní potravín. Snažili sa využiť pomoc vlády, ale všetci majitelia reštaurácií tvrdia, že nebola dostatočná.
„Po skončení koronakrízy tak, ako v iných oblastiach, aj v gastrosektore nič nebude také, ako predtým. Budeme radi, ak sa to čo najskôr dostane do normálu, ale podľa môjho názoru to bude možno o dva roky,“ myslí si J. Kuko.
[ad][/ad]Zisk v tomto roku nečakajú
Stoly a lavice včera chýbali aj pred známym Hostincom na Hlavnej či pri neďalekej reštaurácii Camelot. Ako sme sa dozvedeli, nepriaznivé počasie nebolo jediným dôvodom zdržania.
„Naši zákazníci sa tešili na tankové plzenské pivo, ale to nám dovezú až vo štvrtok, tak otvoríme vtedy,“ zdôvodňuje majiteľ podnikov Peter Škripko.
Podľa neho sa informácii, že môžu otvoriť letné terasy, potešili, ale netešia ich obmedzenia, ktoré zaviedlo mesto. Tie sa týkajú používania kvetináčov, drevených lavíc, ohrádok či reklamných panelov.
„My bojujeme o holý život, takže by sme potrebovali každú pomoc, a nie obmedzenia. V Camelote sme všetkých prepustili, v Hostinci nás zachránilo pivo, ktoré vyrábame. Keď sme počítali, koľko budeme platiť mestu a vezmeme do úvahy, že ľudí na tých terasách bude výrazne menej ako predtým – a budeme musieť platiť človeka, ktorý bude po nich robiť dezinfekciu – tak to nevyzerá veľmi ružovo. Určite sa preto neotvoria všetky terasy. Kým budú také opatrenia, bude to boj o prežitie, s nejakým ziskom tohto roku nemôžeme počítať vôbec,“ tvrdí P. Škripko.
Majitelia reštaurácií s vonkajším sedením včera poslali primátorovi Jaroslavovi Polačekovi list, v ktorom žiadajú mesto, aby im v súčasnej situácii pomohlo. V prvom rade by chceli zrušiť poplatok za vydanie povolenia za zabratie verejného priestranstva a v druhom rade zníženie samotného poplatku (na symbolické 1 euro za meter štvorcový za rok), na čo vyzýval premiér Igor Matovič a k čomu už pristúpili napríklad v Trnave, Trenčíne či Prahe.
Ďalšou požiadavkou je opätovné povolenie používania drevených lavíc, kvetináčov či drevených sudov. „Ľudia chodia na Hlavnú aj preto, aby si tu oddýchli a cítili sa príjemne. To všetko k príjemnému posedeniu prispieva,“ zdôvodňuje požiadavku J. Kuko z Carpana.
Podľa hovorcu magistrátu Vladimíra Fabiana sa aj týmito požiadavka bude zaoberať na svojom štvrtkovom zasadnutí finančný krízový štáb Košíc. „Mesto zvažuje, že by mohlo pristúpiť na čiastočné zľavy z poplatkov pre prevádzkovateľov letných terás. O schválených opatreniach budeme verejnosť informovať,“ tvrdí V. Fabian.
V holičstvách i kaderníctvach mali nával
Prvýkrát po dlhých mesiacoch sa včera pre zákazníkov otvorili aj dvere kaderníctiev a holičstiev.
Na Komenského ulici stáli pred holičstvom Gerda i vedľajšom kaderníctve Patrik rady zákazníkov. Trpezlivo čakali v daždi na to, aby si konečne nechali upraviť účes.
„Dočkali sme sa, takže sa už budeme cítiť lepšie. Veríme, že sa už konečne začína všetko vracať do normálnych koľají,“ tešili sa napriek zamračenej oblohe chlapi zo skupiny stojacej pred holičstvom. Dobrú náladu neskrývali ani dve holičky, ktoré boli v plnej permanencii od ôsmej rána. Povinný štít z plexiskla, ktorý musia používať, ani dezinfekcia kresla po každom zákazníkovi im zatiaľ starosti nerobili.
„Roboty je dnes veľa, ale tešíme sa z toho, že nemusíme sedieť doma. A konečne si niečo zarobíme. Veľa zákazníkov sa objednalo vopred, takže ďalší si musia počkať. Ten štít nie je najpohodlnejší, zvládnuť sa to však dá, príliš neprekáža,“ povedala nám pri strihaní zákazníka jedna z holičiek.
Čakajúci taxikári Na zákazníkov už čakali na svojich stanovištiach aj taxikári, z ktorých sa väčšina počas posledných mesiacov snažila rozvážať aspoň stravu. Aj oni sa museli prispôsobiť hygienickým opatreniam, z ktorých je najpodstatnejšia priehradka medzi priestorom vodiča a zadnými sedadlami, na ktorých musia cestovať zákazníci.
„Priehradku som si urobil sám, takže ma to veľa nestálo. Keď je človek trochu šikovný, tak sa to dá. Zvládneme aj povinnú dezinfekciu, len aby sme mohli nejaké euro konečne zarobiť,“ povedal nám jeden taxikárov. Ďalší jeho kolegovia, ktorých sme zastihli pri niekdajšom Tescu, však vyjadrovali obavy, či ľudia budú v týchto dňoch taxíky využívať.
„Každý si dnes, keď podniky stoja a ľudia nezarábajú, dobre rozmyslí, na čo minie peniaze. Ešte viac týždňov i mesiacov bude pre nás veľmi ťažkých,“ zhodli sa viacerí taxikári.
[ad2][/ad2]