Rómovia sa presťahovali, časovaná bomba tiká ďalej
Neúnosnú situáciu s rómskymi obyvateľmi na Terase, na ktorú sme minulý štvrtok poukázali v denníku KOŠICE:DNES, prišli včera dopoludnia opäť preveriť pracovníci mestskej časti Košice – Západ.
Obyvatelia domov na Ungárovej i Husárskej ulici sa obávajú, že počet neprispôsobivých občanov v ich blízkosti bude narastať. Rómovia dva týždne doslova bivakovali na pozemku, ktorý im prenajala jeho majiteľka. „My tých našich poznáme, zbierajú železný šrot na sídlisku a nosia ho do zberu. Nie sú s nimi žiadne problémy a vždy večer odídu. Títo však prišli k nám pred dvomi týždňami a je ich už niekoľko desiatok. Koľko ich bude o mesiac, to nikto nevie,“ hovorili nám minulý týždeň obyvatelia spomínaných ulíc. Improvizovaný príbytok z natiahnutých krycích plachiet napriek pomerne vysokej tráve bolo vidieť zdiaľky. Ich prítomnosť prezrádzal aj dym, ktorý sa šíril do okolia. Bolo zrejmé, že na otvorenom ohni sa pripravovalo jedlo pre dospelých i deti. „Treba s tým niečo robiť, bojíme sa…“
[ad][/ad]Starosta prišiel s políciou
Starosta Marcel Vrchota (SaS), mohol včera na mieste konštatovať, že susedia z okolitých domov, ktorí nás na problém upozornili, môžu opäť spokojne spávať. Nikto sa na prenajatom pozemku už nenachádzal. „Osoby, ktoré sa v tejto lokalite usadili, boli najprv na pozemku mesta. Potom sa presunuli o pár desiatok metrov na súkromný pozemok. Žiadali sme ich, aby toto miesto opustili vzhľadom na to, že tu nie sú dostatočné hygienické podmienky, nie je tu kanalizácia, tečúca voda a v podstate sú vystavení aj nepriazni počasia najmä pri letných prehánkach. Komunikovali sme s týmito osobami, sľúbili nám, že keď si nájdu iné vhodné bývanie, tak odtiaľ odídu,“ povedal nám starosta Terasy.
Počty sa menili
Počet osôb, ktoré sa usalašili na pozemku, sa v priebehu každého dňa menil. Minulý štvrtok sme pri našej návšteve zaznamenali štyri osoby, niekedy ich počet však narástol aj na niekoľko desiatok. Príslušníci mestskej polície vykonali za dva týždne niekoľko preventívnych kontrol, pri ktorých zisťovali totožnosť a trvalý pobyt osôb. „Pôvodne bývali vo Veľkej Ide, ale trvalý pobyt majú na Luníku IX. Nejakým spôsobom sa dali do kontaktu s majiteľkou pozemku, ktorá im dovolila, aby tu mohli zostať bez toho, aby sa hlbšie zamyslela, či sú tu vhodné podmienky na bývanie,“ povedal Juraj Komjáti, veliteľ stanice Mestskej polície Košice – Západ, ktorý sa zúčastnil aj včerajšej kontroly. „Riešenie tejto situácie spočívalo najmä v komunikácii s vlastníčkou pozemku. Majiteľka mala vedomosť, že sa tu nachádza iba niekoľko osôb, upovedomili sme ju, že v nočných hodinách ich tu prespáva oveľa viac,“ dodal Komjáti.
Nevyhovujúce podmienky
Situáciu detí, ktoré sme i my videli minulý týždeň na prenajatom pozemku, sa snažila riešiť aj Monika Karafová, vedúca sociálneho oddelenia Miestneho úradu MČ Košice – Západ „Deti sem chodili iba navštevovať svojich rodičov a starých rodičov, nebývali spolu s nimi. Nezdržiavali sa tu celý deň, prišli popoludní, porozprávali sa a odišli. My ako mestská časť sme im boli nápomocní, čo sa týka sociálnych vecí, snažili sme sa im poskytnúť základné poradenstvo.“ Práve prítomnosť maloletých osôb v nočných hodinách kontrolovala aj mestská polícia. „Sledovali sme, či sa tu cez noc nenachádzajú aj deti, ale neboli tu. Toto nie je vhodné prostredie na bývanie ani pre dospelých, územie má úplne iný účel,“ povedal J. Komjáti.
Ponúkali riešenie
Rodine s dvoma malými deťmi ponúkla MČ Košice – Západ pomoc. „Bola im ponúknutá možnosť bývania v Arcidiecéznej charite na Bosákovej ulici a taktiež možnosť ísť do priestorov útulku v Bernátovciach pri Košiciach. Obe možnosti striktne odmietli,“ povedal starosta Marcel Vrchota.
Ako nám potvrdila Jarmila Repovská, manažérka neziskovej organizácie Oáza – nádej pre nový život, v Bernátovciach je dostatok miesta pre bezdomovcov, avšak rodiny s deťmi spadajú do inej kategórie. „V najbližších dňoch plánujeme osloviť všetky mestské časti, aby sme zjednotili spôsob, ktorým nás oslovujú pri zaraďovaní bezdomovcov do nášho zariadenia, aby ubytovanie a pomoc, ktorú poskytujeme, boli čo najviac efektívne a minimálne stresujúce pre ľudí v núdzi. Hlavne ak ide o rodinu s deťmi a ľudí v zlom zdravotnom stave, musíme zvážiť, či je pre nich naše zariadenie vhodné.“
[ad2][/ad2]Migrujú po celom meste
Starosta Luníka IX Marcel Šaňa nám potvrdil, že obyvatelia tejto mestskej časti migrujú prakticky po celých Košiciach. Je to problém, ktorý sa začal likvidáciou panelových domov na spomínanom sídlisku. Prvý zbúrali v roku 2008, keď po požiari došlo k porušeniu statiky.
„Napriek strate bývania im trvalý pobyt v našej mestskej časti zostal. Ide o niekoľko desiatok, ak nie stoviek osôb, ktoré si migráciou riešia svoju bytovú situáciu. Typickým príkladom je nechválne známe Mašličkovo,“ povedal Šaňa.
V tomto roku plánujú zbúrať ďalší panelový dom na Hrebendovej ulici č. 30 a 32. „Dlhodobo je tam neobývaných 28 bytov, v dvoch momentálne ešte žijú rodiny. Núkala sa i možnosť rekonštrukcie domu, no jeho záchrana by vyšla na dva milióny eur,“ konštatoval starosta. Rozhodli sa teda pre likvidáciu zdevastovaného paneláka a stavbu nového, na ktorú požiadali o dotáciu ministerstvo vnútra. „Ide o projekt Výzva na prestupné bývanie, zameraný na zlepšené formy bývania pre obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít s prvkami prestupného bývania. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok, sme už podali,“ dodal Šaňa.
[ad3][/ad3]